دولت ایران درخواست استرداد لایحه برنامه پنجم را پس گرفت

تصویری از آقای احمدی نژاد در حال تقدیم برنامه پنجم به مجلس
Image caption برنامه پنجم توسعه ایران دومین برنامه از سند چشم انداز بیست ساله به حساب می آید

دولت ایران با ارسال نامه ای به مجلس این کشور، از درخواست خود برای استرداد لایحه برنامه پنجم انصراف داد.

حسین سبحانی نیا، عضو هیأت رئیسه مجلس ایران، روز دوشنبه ۲۲ شهریور (۱۳ سپتامبر) گفت: "دولت با ارایه یک (نامه) دست نویس به مجلس، تقاضای استرداد لایحه پنجم را پس گرفته است."

به گفته آقای سبحانی نیا، با انصراف دولت از درخواست استرداد لایحه برنامه پنجم، کمیسیون تلفیق مجلس کار رسیدگی به این لایحه را از سر خواهد گرفت.

این عضو هیات رئیسه مجلس ایران، انصراف دولت از تقاضای خود را نتیجه رایزنی های میان مجلس و دولت و توصیه‌هایی دانسته است که احتمالا از طرف آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در این باره صورت گرفته است.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در اواسط شهریور ماه، طی نامه ای به علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، درخواست کرده بود که لایحه برنامه پنجم توسعه را از مجلس پس بگیرد.

اعتراض دولت به تغییراتی بود که کمیسیون تلفیق مجلس در لایحه برنامه پنجم اعمال کرده است.

کمیسیون تلفیق، ترکیبی از اعضای مختلف کمیسیون‌های مجلس است که با بررسی لایحه برنامه و رایزنی با نمایندگان دولت، لایحه پیشنهادی دولت را برای طرح در صحن علنی مجلس آماده می کند.

پس از درخواست دولت برای استرداد لایحه، هیاتی به ریاست محمدحسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس و برخی از اعضای هیات رئیسه کمیسیون تلفیق به نهاد ریاست جمهوری رفتند و با آقای احمدی نژاد در این مورد گفتگو کردند.

اما تلاش مجلس برای منصرف کردن دولت از درخواست استرداد این لایحه با واکنش منفی برخی از نمایندگان مجلس روبرو شد که این اقدام را "تنزل شأن" مجلس ارزیابی می‌کردند.

علی مطهری، نماینده اصولگرای مجلس و از منتقدان دولت، هفته گذشته گفت: "در کجای قانون اساسی یا آیین نامه داخلی مجلس آمده که اگر دولت از اجرای قانون سرباز زد و بر موضع خود پافشاری کرد یا درخواست استرداد لایحه ای را نمود، نایب رئیس مجلس فورا کارگروه 'گفت و گو' و در واقع کارگروه 'التماس' تشکیل دهد و موجب تحقیر مجلس گردد؟"

داریوش قنبری، سخنگوی فراکسیون اقلیت مجلس هم با انتقاد از تصمیم هیات رئیسه مجلس برای مذاکره با دولت در مورد استرداد لایحه برنامه پنجم گفت: "در کجای آیین نامه داخلی مجلس آمده است که هیات رئیسه می تواند به صورت کدخدا منشانه اقدام به انجام مذاکرات با دولت کند."

اکنون با انصراف دولت از استرداد لایحه برنامه پنجم، به نظر می رسد که کمیسیون تلفیق به زودی با پایان بررسی این لایحه، آنرا جهت بررسی در صحن علنی مجلس ارایه کند.

برنامه پنجم توسعه ایران، دومین برنامه از سند چشم انداز بیست ساله به حساب می آید و نمایندگان مجلس که معتقد بودند این برنامه با هیچ معیاری قابل اندازه گیری نیست، بخش هایی از آن را اصلاح کرده اند.

لایحه برنامه پنجم اواخر دی ماه سال گذشته از سوی محمود احمدی نژاد رئیس جمهور تقدیم مجلس شد و آقای احمدی نژاد در سخنان در صحن علنی خطاب به نمایندگان گفت که مجلس وقت خود را صرف دوباره نوشتن برنامه نکند.

این لایحه در زمانی به مجلس ارائه شد که مجلس ناچار بود بین لایحه برنامه پنجم و لایحه بودجه یکی را انتخاب کند؛ مجلس هم لایحه بودجه را در اولویت گذاشت و بر آن شد که امسال و پس از بررسی لایحه برنامه در کمیته تلفیق، آن را در صحن علنی مطرح و تصویب کند.

مطالب مرتبط