مدیرکل آژانس اتمی از 'عدم همکاری' ایران ابراز تاسف کرد

آژانس بین المللی انرژی اتمی
Image caption نشست سالانه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، در مقر این سازمان در وین آغاز به کار کرد

در حالیکه ایران با ارسال نامه ای به گزارش هفته گذشته آژانس بین المللی انرژی اتمی اعتراض کرده است، یوکیا آمانو، مدیرکل این آژانس از اینکه ایران مانع انجام تحقیقات شده است، ابراز تاسف کرده است.

از سوی دیگر دبیر کل سازمان ملل متحد گفته است که محمود احمدی نژاد در صدد شرکت در اجلاس خلع سلاح اتمی در نیویورک است.

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) در نخستین نشست شورای حکام این سازمان از اینکه ایران با بازرسان آژانس همکاری کامل نداشته و به تازگی به دو تن از بازرسان این سازمان، که "تجربه ای طولانی و آگاهی بسیاری نسبت به پرونده ایران داشته اند"، اجازه ورود و انجام تحقیقات نداده است، "عمیقا ابراز تاسف" کرد.

او گفت ایران از همکاری لازم برای تایید صلح آمیز بودن فعالیت های اتمی خود خودداری کرده است.

ایران چندی پیش به دو تن از بازرسان آژانس اتمی اجازه ادامه نظارت بر فعالیت های هسته ایش را نداد. این تصمیم در پی دو گزارش آژانس گرفته شد، که در آن به فعالیت های اتمی "اعلام نشده" تهران اشاره شده بود.

ایران گفته است که این دو بازرس، گزارش های غلطی به آژانس داده اند، اما آژانس می گوید به یافته های آنها اطمینان کامل دارد.

در همین حال، علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی این اظهارات آقای آمانو را "قاطعانه" رد کرده است.

وی گفت که آژانس بین المللی انرژی اتمی بیش از ۱۵۰ بازرس برای ایران دارد و تهران به تازگی پنج بازرس دیگر را هم تایید کرده است.

اما آقای آمانو در یک نشست خبری گفت تعداد مهم نیست بلکه این "کیفیت و تجربه" کار بازرسان است که اهمیت دارد.

علی اصغر سلطانیه در نامه ای به آقای آمانو، اعتراض ایران را به گزارش اخیر آژانس درباره فعالیت هسته ای ایران اعلام کرد و گزارش هفته گذشته آژانس را "کپی برداری" از قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد توصیف کرد.

در این نامه که همزمان با آغاز به کار شورای حکام آژانس به وسیله خبرگزاری های رسمی ایران منتشر شد، ایران مطرح شدن "جزئیات بسیار زیادی از فعالیت های هسته اش" در گزارش اخیر آژانس را مغایر با اصل حفاظت از اطلاعات محرمانه حساس متعلق به کشورهای عضو بر شمرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش خود ایران را متهم کرده که به برخی از بازرسان این سازمان اجازه ورود به تاسیسات هسته ای خود را نداده است.

در این گزارش، آژانس بین المللی انرژی اتمی از "مخالفت مکرر ایران با انتخاب بازرسان با تجربه در چرخه سوخت و تاسیسات اتمی این کشور که روند بازرسی را مختل می کند" انتقاد کرده بود.

آقای سلطانیه در بخشی از نامه اش، قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران را "غیرقانونی و غیر قابل توجیه" دانست و گزارش آژانس را کپی برداری از قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل توصیف کرد.

در این نامه، ایران آژانس را به انحراف از اساسنامه اش، خدشه دار کردن اعتبار و زیر سوال بردن استقلال اش متهم کرده و آورده است: "این شیوه درستی برای گزارش دهی از سوی یک آژانس تخصصی مستقل نیست که وارد بازی سیاسی کشورهای خاص شده است."

در گزارش اخیر آژانس آمده بود که ایران با نقض قطعنامه های شورای امنیت همچنان به غنی سازی اورانیوم ادامه داده است.

آقای سلطانیه در پایان نامه اش از اینکه "واقعیاتی" که قبلا از سوی رئیس پیشین آژانس گزارش شده بود، در این گزارش "از قلم افتاده است" و "نامتوازن بودن این گزارش" ابراز تاسف کرده است.

انتخاب رئیس جدید بازرسان ایران و سوریه

در نخستین جلسه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، "هرمان نکارتس" به عنوان جانشین "اولی هاینونن"، رئیس گروه بازرسان پرونده هسته ای ایران و سوریه و معاون آقای آمانو انتخاب شد.

این انتخاب در پی استعفای اولی هاینونن، کارشناس فنلاندی صورت گرفته است که چندی پیش "به دلایل شخصی" از سمت خود استعفا داده بود.

او از سال ۲۰۰۵ ریاست بخش پادمان های آژانس را به عهده داشته که مسئول بازرسی و تأیید صلح آمیز بودن برنامه هسته ای کشورهای عضو است.

آقای هاینونن عملیات بازرسی از مراکز هسته ای ایران و سوریه را شخصا رهبری می کرد و در فوریه سال ۲۰۰۸ درباره ایران گزارشی ارائه داد که در آن به وجود ارتباط بین برنامه غنی سازی اورانیوم، آزمایش مواد انفجاری و ایجاد تغییرات در موشک ها به گونه ای که برای حمل کلاهک اتمی مناسب شوند، اشاره شده بود.

ایران همواره اتهام تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی را رد می کند و می گوید تنها به دنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است.

نشست خلع سلاح اتمی

در همین حال گزارش شده است محمود احمدی نژاد در صدد شرکت در اجلاس خلع سلاح اتمی است که جمعه ۲۴ سپتامبر در نیویورک تشکیل می شود.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد روز دوشنبه در یک نشست مطبوعاتی با اعلام این خبر گفت آقای احمدی نژاد همچنین خواستار ملاقات دوجانبه با او شده است.

نشست خلع سلاح اتمی پس از یک وقفه دوازده ساله و در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار می شود.

مقام های آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته اند باراک اوباما بدلیل همزمانی با نشست سودان و چند اجلاس دیگر در این نشست شرکت نمی کند.

سازمان ملل متحد در ژوئیه گذشته از ۱۹۲ کشور عضو دعوت کرده تا در سطح وزیر و یا بالاتر در نشست خلع سلاح شرکت کنند.

مطالب مرتبط