تا ۱۸ سالگی نمی توان از حساب نوزادان پول برداشت

نوزاد
Image caption حسابی با یک میلیون تومان از سوی دولت ایران برای نوزادان، افتتاح می شود

محمود رضا خاوری، مدیر عامل بانک ملی ایران اعلام کرده است که پول هایی که به حساب نوزادان ریخته می شود تا ۱۸ سالگی آنها قابل برداشت نیست.

بر اساس طرح "صندوق آتیه مهر رضا" که از پیشنهادات محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران است، به فرزندانی که در سال ۸۹ و بعد از آن به دنیا بیایند، مبلغ یک میلیون تومان و پس از آن سالانه صد هزار تومان از سوی دولت پرداخت خواهد شد.

آقای خاوری، روز دوشنبه ۲۲ شهریور (۱۳ سپتامبر) به خبرگزاری مهر گفت که این حساب ها دارای دو بخش است یک قسمت وجوهی که به وسیله دولت پرداخت می شود که تا زمان ۲۰ سالگی صاحب حساب قابل برداشت نیست.

او افزود که بخش دیگری از وجوهات این حساب ها که به وسیله والدین صاحب حساب واریز می شود، تا زمان ۱۸ سالگی صاحب حساب قابل برداشت نیست.

پیش تر احمد توکلی، نماینده مردم تهران در مجلس با اعلام اینکه پرداخت یک میلیون تومانی دولت به نوزادان، چون در مجلس تصویب نشده غیر قانونی است، خواستار توقف آن از سوی دولت شده بود.

آقای توکلی پیش بینی کرده بود که این طرح تبعات بسیار منفی برای کشور داشته باشد و با اشاره به این که در سال ۱۳۸۸ یک میلیون و ۳۳۸ هزار نفر در ایران به دنیا آمده اند، گفته بود: "حتی بدون توجه به نرخ رشد جمعیت، دولت، امسال باید مبلغی در حدود ۱۴۰۰ میلیارد تومان بپردازد".

آقای توکلی تاکید کرده بود که اجرای این طرح، دولت های آینده را هم با مشکل رو به رو خواهد کرد.

آقای خاوری گفته که این منابع که توسط دولت تامین شده است، از منابع حساب ذخیره ارزی نیست و در اختیار بانک ملی ایران قرار گرفته است تا به حساب بچه هایی که امسال متولد می شوند، واریز کند.

گروهی از مخالفان این طرح ، می گویند که این اقدام دولت سبب تشویق به داشتن فرزند بیشتر و افزایش جمعیت در ایران خواهد شد.

سیاست کنترل جمعیت در سال های نخستین پس از انقلاب سال ۵۷ در ایران متوقف شد که پیامد آن رشد سریع جمعیت در دهه ۶۰ بود، به طوری که مدرسه های چند نوبتی یکی از نمونه های آن بود.

این مشکلات باعث شد مقامات ایران، سیاست کنترل جمعیت را در پیش گیرند و در پی آن قانون تنظیم خانواده و کنترل جمعیت در سال ۱۳۷۲ به تصویب مجلس ایران رسید و رشد سریع جمعیت کنترل شد، اما آقای احمدی نژاد در جواب مخالفان "طرح آتیه مهر رضا" گفته بود:" کسانی که درباره کنترل جمعیت سخن می گویند خود را جای خدا نشانده اند؛ در حالی که خداوند می فرماید اگر فقر و تنگدستی هم دارید، ازدواج کنید".

بر اساس آمار و گزارش های موجود، افزایش جمعیت و ناکافی بودن امکانات رفاهی و بهداشتی از مشکلات کنونی جامعه ایران است که این مساله با توجه به جوان بودن جمعیت، با افزایش نرخ بیکاری دراین کشور همراه شده است.

مطالب مرتبط