اکبرگنجی جایزه 'قهرمان آزادی مطبوعات' را دریافت کرد

اکبر گنجی، روزنامه نگار و فعال سیاسی
Image caption به گفته آقای گنجی جایزه قهرمان آزادی مطبوعات به کسانی تعلق می گیرد که در برابر حکومت های "خودکامه و سرکوبگر و جبار" در حال مبارزه هستند

اکبر گنجی، روزنامه نگار و فعال سیاسی ایرانی، جایزه 'قهرمان آزادی مطبوعات" را که پیشتر توسط "موسسه بین المللی مطبوعات" به او اختصاص یافته بود، دریافت کرد.

این جایزه طی مراسمی که روز سه شنبه ۱۴ سپتامبر (۲۳ شهریور) در وین (پایتخت اطریش) برگزار شد، به آقای گنجی اهدا شد.

موسسه بین المللی مطبوعات، در مرداد ماه گذشته آقای گنجی را به عنوان یکی از شصت "قهرمان آزادی مطبوعات جهان" معرفی کرده بود.

براساس بیانیه این موسسه، آقای گنجی، ۵۰ ساله، به خاطر مقالاتی که در آنها چهره‌های بلندپایه سیاسی و روحانیان را به دخالت در ترور روشنفکران و دگراندیشان متهم کرده بود، مدت‌ها در اوین محبوس بود.

در ادامه بیانیه آمده است که علیرغم شرایط بی رحمانه در زندان، "او همچنان به نوشتن ادامه داد و گام هایی که می تواند ایران را به رسیدن به یک دموکراسی سکولار و احترام به حقوق بشر و داشتن رسانه ها و دستگاه قضایی مستقل رهنمون شود" شرح داد.

آقای گنجی در همین رابطه امروز به بی بی سی فارسی گفت که او این جایزه را متعلق به تمامی زندانیان سیاسی تحولات اخیر در ایران می داند.

به گفته آقای گنجی جایزه قهرمان آزادی مطبوعات به کسانی تعلق می گیرد که در برابر حکومت های "خودکامه و سرکوبگر و جبار" در حال مبارزه هستند.

اجلاس موسسه بین المللی مطبوعات به مدت چهار روز در وین، محل استقرار این موسسه برگزار شد و طی آن گزارش های مفصلی از وضعیت روزنامه نگاری و روزنامه نگاران در جهان ارایه شد.

این موسسه که از سال ۱۹۵۰ فعالیت خود آغاز کرده است در سال ۲۰۰۰ و به مناسبت پنجاهمین سال تأسیس خود به ۵۰ روزنامه نگار از سراسر جهان عنوان "قهرمان آزادی مطبوعات" اعطا کرد که اغلب آنها در جریان فعالیت خود کشته شده بودند.

این موسسه امسال نیز به مناسبت شصتمین سال تأسیس، به ۱۰ روزنامه نگار دیگر این عنوان و جایزه را اعطا کرد که اکبر گنجی نیز در میان آنها بود.

مطالب مرتبط