زن آمریکایی بازداشت شده در ایران آزاد شد

سارا شورد در دیدار با مادرش
Image caption مادر سارا شورد در فرودگاهی در عمان در انتظار او بود

سارا شورد، یکی از سه آمریکایی بازداشت شده در ایران با ارائه "ضمانت نامه بانکی" از زندان آزاد شد و با یک هواپیمای شخصی برای پیوستن به مادرش به عمان رفت.

خانم شورد، ۳۲ ساله، در فرودگاهی در عمان با استقبال مادرش و مقام های آمریکایی روبرو شد.

این اولین دیدار خانم شورد با مادرش از ماه مه تاکنون بود. این دو، بار قبل زمانی که خانم شورد هنوز زندانی بود در تهران ملاقات کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس سارا شورد پیش از آنکه در تهران سوار هواپیمای خصوصی عمانی شود گفت: "سپاسگزارم و خیلی احساس تواضع می کنم."

او همچنین در عمان به خبرنگاران گفت: "اگر من اکنون اینجا ایستاده ام به خاطر تلاش های افراد و دولت های زیادی است. می خواستم از رئیس جمهور احمدی نژاد، مسئولان ایرانی، چهره های مذهبی، آیت الله خامنه ای و همه کسانی که باعث شدند من و خانواده ام با هم باشیم تشکر کنم".

خبرگزاری های بین المللی عکس هایی را منتشر کرده اند که مریم مجتهدزاده، مشاور رئیس جمهوری و رئیس مرکز امور زنان و خانواده ایران را در فرودگاه مهرآباد و در حال گفت و گو با خانم شورد، پیش از سفر او به عمان نشان می دهد.

سارا شورد، جاشوا فتال و شین بائر بیش از ۱۳ ماه قبل در منطقه مرزی ایران و عراق توسط نیروهای ایرانی که آنها را به عبور غیرقانونی از مرز متهم کرده بودند بازداشت شدند. مقام های ایرانی بعد این سه نفر را متهم به جاسوسی کردند، اتهامی که از سوی خانواده های آنها و مقام های آمریکایی رد شد.

پیشتر در روز سه شنبه ۲۳ شهریور (۱۴ سپتامبر) روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که بازپرس پرونده خانم شورد با موافقت دادستان تهران، دستور آزادی را صادر کرده است؛ اما قرار بازداشت شین بائر و جاشوا فتال، به مدت دو ماه دیگر تمدید شده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از آزادی خانم شورد استقبال و در مورد آزادی آقای بائر و آقای فتال ابراز امیدواری کرد.

خانواده های شورد، بائر و فتال در اطلاعیه ای به مناسبت آزادی خانم شورد نوشتند: "ما مسئولان ایرانی را به دلیل رأفتی که در مورد پرونده سارا نشان دادند ستایش می کنیم و بار دیگر از آنها می خواهیم که تنها اقدام درست ممکن را انجام دهند و شین و جاش را هم فورا آزاد کنند".

آنها در این بیانیه بر بی گناهی فرزندان خود تاکید کردند.

Image caption مشاور رئیس جمهوری ایران در فرودگاه مهرآباد با خانم شورد گفت و گو کرد

در اطلاعیه دادسرای تهران به ارائه "ضمانت نامه بانکی دال بر تودیع وثیقه" ۵۰۰ میلیون تومانی برای خانم شورد اشاره شده است.

مسعود شفیعی، وکیل خانم شورد به بی بی سی فارسی گفت که نمی تواند هویت تودیع کننده وثیقه را آشکار کند.

او گفت که "شخص خاصی که ایرانی هم نیست" تودیع وثیقه را تقبل کرده و "دولت یا سفارتی" این وثیقه را تودیع نکرده اند.

مقام های آمریکایی می گویند که عمان نقش مهمی در ترتیب دادن پرداخت وثیقه مورد درخواست ایران و اطمینان یافتن از اینکه این کار تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران را نقض نمی کند، بازی کرد.

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پیش تر گفته بود که دولت این کشور وثیقه تعیین شده برای خانم شورد را پرداخت نخواهد کرد، زیرا پرداخت وثیقه برای شهروندان آمریکایی در خارج از این کشور، روال معمول این دولت نیست.

او در عین حال گفت که دولت آمریکا آزادی هر سه شهروند آمریکایی دستگیر شده در ایران را به طور جدی پیگیری می کند.

خانواده خانم شورد از طریق سفارت سوئیس در تهران به مقامات قضایی ایران اطلاع داده بودند که توانایی تأمین چنین وثیقه سنگینی را ندارند و خواستار لغو یا کاهش مبلغ قرار وثیقه شده بودند.

همچنین انتقال وجه مورد نیاز به ایران برای تأمین این وثیقه با توجه به تحریم های بانکی موجود علیه این کشور دشوار به نظر می رسید.

دولت ایران پیش از عید فطر اعلام کرده بود که هر سه شهروند آمریکایی بازداشت شده را به مناسبت این عید مذهبی آزاد خواهد کرد، اما بعد مقامات قضایی این خبر را تکذیب کردند و گفتند که تصمیم گیری در این مورد در انحصار قوه قضائیه ایران است و دولت نمی بایست در این مورد دخالت کند.

خانواده خانم شورد می گویند که او بیمار است و ممکن است به بیماری سرطان مبتلا شده باشد.

مطالب مرتبط