دیوان عدالت: خروج اجباری کارکنان از تهران غیر قانونی است

نمایی از تهران
Image caption رئیس دیوان عدالت اداری ایران گفت که کارکنان معترض به انتقال از تهران می توانند از دولت شکایت کنند

محمد جعفر منتظری، رئیس دیوان عدالت اداری طرح دولت ایران برای خارج کردن ۲۰۰ هزار کارمند از تهران را "اقدامی عجولانه" دانست که سبب گسستگی خانواده ها و افزایش شکایت ها از دولت خواهد شد و تاکید کرد که این طرح شکست خواهد خورد.

آقای منتظری روز سه شنبه ۲۳ شهریور (۱۴ سپتامبر) به خبرگزاری مهر گفت که دولت تنها در صورتی می تواند کارمندان را مجبور به خروج از تهران کند که در قرارداد، این حق به دولت، به عنوان کارفرما داده شده باشد و یا قانون تکلیفی را در این مورد به عهده کارمند قرار داده باشد.

او گفت: "دولت نباید فکر کند که با خروج ضربتی ۱۰۰ هزار کارمند از تهران زلزله به سایر شهروندان آسیب نمی رساند زیرا چنین برداشتی اصلا منطقی نیست."

پیش تر و در پی سخنان آقای احمدی نژاد درباره زلزله خیزبودن شهر تهران و لزوم خروج حداقل ۵ میلیون نفر از این شهر، دولت ایران اعلام کرد که طرح خروج ۲۰۰ هزار کارمند را از تهران در دستور کار قرار داده است و برخی از سازمان ها و ادارات دولتی به شهرهای دیگر منتقل می شود.

این اقدام دولت با اعتراض گروهی از کارکنان برخی ادارات دولتی که مجبور به ترک تهران شده بودند رو به رو شد، از جمله گروهی از کارکنان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در اعتراض به انتقال محل کارشان به شهر های شیراز و اصفهان تجمع های اعتراض آمیزی برگزار کردند.

آقای منتظری به عنوان نمونه "چند قسمت کردن" سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را نادرست خواند و گفت: "با چنین اقدامی تمام برنامه ریزی های شغلی، اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، تعاملات فامیلی، خانوادگی و تعلقات خاطر یک کارمند شاغل و ساکن در پایتخت از هم گسسته می شود و این یک آسیب است."

او با اشاره به اینکه وظیفه دیوان عدالت اداری رسیدگی به شکایات علیه دولت و دستگاه های اجرایی است، گفت که قضاوت دیوان عدالت اداری بر اساس قرار داده منعقده میان دولت و کارمندان خواهد بود.

حدود یک هفته پیش، آقای احمدی نژاد گفته بود که روند خروج کارکنان از تهران و مهاجرت معکوس از این شهر نیازمند شتاب بیشتری است و باید "فوری، به طور مستمر و با اولویت" پیگیری شود.

استانداری تهران در پایان مرداد ماه، که مهلت تعیین شده از سوی دولت برای ثبت نام اینترنتی متقاضیان خروج از تهران بود، اعلام کرد که نزدیک به ۲۲ هزار نفر برای خروج از تهران، اعلام آمادگی کرده اند و حدود ۷ هزار کارمند از تهران خارج شده اند.

پیشتر نیز منتقدان، این طرح دولت را "شتابزده" ، "بدون کار کارشناسی" و "غیر عملی" توصیف کرده بودند.

مطالب مرتبط