دادستان تهران از قطعی بودن محاکمه 'سران فتنه' خبر داد

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران
Image caption دادستان تهران برخورد گزینشی قوه قضائیه با پرونده های مربوط به توهین به مقامات حکومتی را رد کرد

دادستان تهران می گوید که بر اساس "طومارهای مردم به نمایندگان مجلس" پرونده ای برای "سران فتنه" تشکیل شده و آنها می بایست منتظر محاکمه باشند.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران امروز چهارشنبه ۲۴ شهریور (۱۵ سپتامبر) در جمع خبرنگاران گفت: "محاکمه سران فتنه به طور یقین یک مطالبه عمومی است و دستگاه قضا ضمن رعایت عدالت، در این پرونده مسامحه نخواهد کرد."

موضوع تشکیل پرونده برای رهبران مخالفان دولت که مقامات حکومت ایران از آنها تحت عنوان "سران فتنه" یاد می کنند، بارها عنوان شده و طی یکسال گذشته، تلویزیون ایران تصاویر طومارهایی را نشان داده است که در جریان راهپیمایی‌های طرفداران دولت، برای محاکمه "سران فتنه" به امضاء شرکت کنندگان رسیده است.

همچنین طی روزهای گذشته گزارش ها از تشدید تدابیر امنیتی و افزایش کنترل رفت و آمد به منازل آقایان موسوی و کروبی حکایت دارد.

بر اساس این گزارش ها، تشدید محدودیت ها از حدود چهار هفته پیش و زمانی تشدید شد که ماموران امنیتی گروهی از روزنامه نگاران را که برای دیدار با میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت، به دفتر او مراجعه کرده بودند، بازداشت کردند.

همزمان تجمع و حمله به منزل شخصی مهدی کروبی، از دیگر رهبران مخالفان دولت، در روزهای منتهی به مراسم روز قدس صورت گرفت که با واکنش های متفاوتی از سوی موافقان و مخالفان دولت روبرو شد.

مخالفان دولت، اقدامات اخیر و انتشار اخبار مربوط به آن را تلاش دولت برای "بحرانی نگه داشتن و امنیتی کردن فضای جامعه" ارزیابی می کنند و می گویند که "فشارهای امنیتی زمانی آغاز شده که با شدت گرفتن دشواری های کشور، از جمله بحرانی شدن شرایط بین المللی به دلیل سیاست های دولت فعلی، زمزمه هایی مبنی بر وحدت و همگرایی مردم در کشور به گوش می رسید."

قوطی شیر حاوی خاطرات زندانی سیاسی

دادستان تهران در سخنان امروز خود به بسیاری از مسایل مربوط به پرونده های قضایی اشاره کرد و از جمله گفت که دفترچه خاطرات یکی از بازداشت شدگان حوادث انتخاباتی در زندان "کشف" شده است.

آقای جعفری دولت آبادی با انتقاد از تلاش زندانیان سیاسی برای انتقال اطلاعات از داخل زندان به بیرون گفت: "روز گذشته یک ملاقات حضوری به یک محکوم دادیم و محکوم در یک قوطی شیر قصد رد کردن دفتر خاطرات ۱۰۰ صفحه ای خود به ملاقات کننده را داشت که ماموران متوجه شدند."

او به نام این زندانی اشاره نکرد اما گفت: "زندان مرکز صدور بیانیه، حزب و تظاهرات نیست و محکوم باید تحمل حکم کند، در حالی که هر روز شاهد شایعه پراکنی و بیانیه بوده ایم."

اشاره دادستان تهران به نامه های سرگشاده و بیانیه هایی است که طی ماه های گذشته توسط زندانیان سیاسی مربوط به حوادث انتخاباتی و از داخل زندان منتشر و در بعضی از آنها شرایط بازجویی و چگونگی گرفتن اعتراف از بازداشت شدگان انتخاباتی شرح داده شده است.

اعزام صفایی فراهانی به مرخصی پزشکی

بنابر اظهارات امروز دادستان تهران، محسن صفایی فراهانی از اعضای شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران که در هفته های گذشته نگرانی از وضعیت جسمانی او گزارش شده بود، با "صدور مجوز اعزام" برای دریافت خدمات پزشکی از زندان اوین مرخص می شود.

آقای جعفری دولت آبادی همچنین از صدور مجوز مرخصی برای ۲۰ زندانی سیاسی دیگر خبر داد اما اسامی آنها را اعلام نکرد.

پیگیری پرونده های توهین به 'مسئولان نظام'

دادستان تهران در مورد پرونده های مربوط به "اهانت به مسئولان نظام" گفت که قوه قضاییه "بدون گزینشی عمل کردن" به این پرونده ها رسیدگی خواهد کرد و مطابق قانون، رهبر ایران، رئیس مجلس خبرگان و روسای سه قوه مقننه، مجریه و قضاییه از مسئولانی هستند که اهانت به آنها با پیگرد قانونی همراه خواهد بود.

آقای جعفری دولت آبادی همچنین گفت که در این زمینه تاکنون چهار مورد از پرونده های اهانت به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، مورد بررسی قرار گرفته و احکام مربوط به آن صادر شده است.

او درباره رسیدگی به موضوع "اهانت و افترا" به اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان، توسط آقای احمدی نژاد و در جریان مناظره های تلویزیونی خرداد۸۸، که از سوی اعضای خانواده آقای هاشمی رفسنجانی بارها مطرح شده است، توضیحی نداد اما گفت پرونده مربوط به مهدی هاشمی (پسر آقای هاشمی رفسنجانی) همچنان باز است و تا هنگام بازپرسی از او "مفتوح" خواهد ماند.

Image caption آقای جعفری دولت آبادی از تلاش زندانیان سیاسی برای انتقال اطلاعات از داخل زندان به بیرون انتقاد کرده است

در پی انتخابات جنجال بر انگیز ریاست جمهوری خرداد سال گذشته، حامیان دولت فرزندان آقای هاشمی رفسنجانی و به ویژه مهدی و فائزه را به دست داشتن در اقدامات ضد دولتی متهم کرده و خواستار محاکمه آنها شده بودند.

دادستان تهران همچنین درباره انتشار خبر شناسایی و معرفی حمله کنندگان به منزل مهدی کروبی، گفت که هنوز کسی در این رابطه به دستگاه قضایی معرفی نشده است.

حسین ساجدی نیا، رئیس پلیس تهران، پیش‌تر از شناسایی ۱۰۰ نفر از مهاجمان به منزل شخصی آقای کروبی خبر داده و گفته بود که پلیس اسامی این افراد را برای پیگیری به قوه قضاییه اعلام کرده است.

وثیقه آزادی زن آمریکایی درعمان پرداخت شد

چگونگی وصول وثیقه سارا شورد، یکی از سه آمریکایی بازداشت شده که دیروز (سه شنبه) پس از آزادی، ایران را به مقصد عمان ترک کرد، موضوع دیگری بود که دادستان تهران در گفتگو با خبرنگاران به آن اشاره کرد.

آقای جعفری دولت آبادی در پاسخ به چگونگی وصول وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی خانم شورد با وجود اعلام رسمی دولت آمریکا و خانواده زندانی مبنی بر پرداخت نکردن این مبلغ، گفت که وثیقه مورد درخواست قوه قضاییه ایران از طریق شعبه بانک ملی این کشور در عمان دریافت شده است.

مسعود شفیعی، وکیل خانم شورد، دیروز به بی بی سی فارسی گفته بود که نمی تواند هویت تودیع کننده وثیقه را آشکار کند.

آقای شفیعی گفته بود که "شخص خاصی که ایرانی هم نیست" تودیع وثیقه را تقبل کرده و "دولت یا سفارتی" این وثیقه را تودیع نکرده اند.

مقام های آمریکایی می گویند که عمان نقش مهمی در ترتیب دادن پرداخت وثیقه مورد درخواست ایران و اطمینان یافتن از اینکه این کار تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران را نقض نمی کند، بازی کرده است.

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز پیش تر گفته بود که دولت این کشور وثیقه تعیین شده برای خانم شورد را پرداخت نخواهد کرد، زیرا پرداخت وثیقه برای شهروندان آمریکایی در خارج از این کشور، روال معمول این دولت نیست.