محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه ایران شد

غلامحسین محسنی اژه‌ای
Image caption دادستان کل کشور را با حفظ سمت، به عنوان سخنگوی دستگاه قضایی معرفی شد

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران، با صدور حکمی غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، دادستان کل کشور را با حفظ سمت، به عنوان سخنگوی دستگاه قضایی منصوب کرد.

حسن رحیمی، رئیس روابط عمومی قوه قضاییه، روز چهارشنبه ۲۴ شهریور (۱۵ سپتامبر) با اعلام این خبر گفت که "تعامل مناسب میان جامعه و دستگاه قضایی و پاسخگویی به افکار عمومی" از وظایفی است که در حکم انتصاب سخنگوی جدید دستگاه قضایی این کشور، برجسته شده است.

آقای محسنی اژه‌ای در دور اول ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، به عنوان وزیر اطلاعات برگزیده شده بود اما تنها چهار روز مانده به پایان فعالیت دولت نهم و همزمان با ناآرامی‌های خرداد ماه ۸۸ از کار برکنار شد.

در آن زمان، آقای احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در مصاحبه ای تلویزیونی گفت: "اگر وزارت اطلاعات ماموریتش را درست انجام می داد این آسیب ها را در سطح خیابان نداشتیم؛ یک تعدادی از مردم از دست رفتند."

با این حال گفته می شود دلیل واقعی برکناری آقای اژه ای، مخالفت او با انتصاب اسفندیار رحیم مشایی به عنوان معاون اول رئیس جمهوری و با وجود مخالفت آیت الله خامنه ای بوده است.

پس از برکناری آقای محسنی اژه‌ای در اواخر مرداد ماه ۸۸، صادق لاریجانی، که او نیز به تازگی به ریاست قوه قضاییه منصوب شده بود، در روزهای نخست شهریور ماه ۱۳۸۸، آقای محسنی اژه ای را به عنوان دادستان کل کشور معرفی کرد.

وزیر اطلاعات، دادستان کل ویژه روحانیت، مسئول دادسرای امور اقتصادی تهران، نماینده قوه قضائیه در وزارت اطلاعات و مسئول مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به جرایم کارکنان دولت از جمله مشاغل قضائی و امنیتی آقای محسنی اژه ای بوده است.

آقای محسنی اژه ای در سال ۱۳۷۷ به عنوان قاضی پرونده غلامحسین کرباسچی، شهردار پیشین تهران، به اتهامات او رسیدگی کرده بود.

.