غرب ایران را به ارعاب بازرسان آژانس متهم کرد

نشست شورای حکام
Image caption نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی از روز دوشنبه آغاز شده است

نمایندگان آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران را به تلاش برای مرعوب کردن بازرسان این آژانس و اعمال نفوذ بر آنها متهم کردند.

گلن دیویس، نماینده آمریکا در آژانس روز چهارشنبه ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) در نشست شورای حکام، ممنوع کردن ورود دو تن از بازرسان آژانس به ایران توسط دولت این کشور را "تلاشی آشکار برای ارعاب بازرسان و اعمال نفوذ بر استنتاجات آنها" دانست.

بریتانیا، فرانسه و آلمان هم در بیانیه مشترکی که توسط فلورنس مانگین، نماینده فرانسه در جلسه شورای حکام قرائت شد، نوشته اند: "عدم همکاری کامل ایران با آژانس و تلاش های عامدانه این کشور برای جلوگیری از اعمال اختیارات آژانس در خاک ایران مشکل ساز و قابل سرزنش است".

سه کشور اروپایی امضا کننده این بیانیه، مسئولان ایرانی را متهم کرده اند که می خواهند با مرعوب کردن آژانس، توانایی آن را در اعمال موثر پادمان در خاک ایران تحت تأثیر قرار دهند.

گفته می شود منع ورود دو بازرس آژانس به ایران پس از آن توسط مقامات این کشور اعلام شد که آنها گزارش دادند ایران از طریق حرارت دهی زیاد، مشغول آزمایش فرآیندی بوده است که می تواند در تلخیص فلز اورانیوم کاربرد داشته باشد. از این فرآیند می توان در ساخت کلاهک اتمی استفاده کرد.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز ۳۱ خرداد (۲۱ ژوئن) اعلام کرده بود که دو تن از بازرسان آژانس "به دلیل ارائه اطلاعات غلط و غیر حقیقی و همچنین بر ملا کردن بیش از موعد رسمی اطلاعات" حق ورود به ایران را ندارند.

ایران می گوید که بر اساس معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی، ان پی تی، در صورتی که بازرسان آژانس در مورد فعالیت اتمی این کشور گزارش خلاف واقع بدهند، حق دارد خواستار تعویض آنان شود.

اما آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید که این اقدام ایران در کنار ممانعت ها و تخلفات دیگر، فعالیت آژانس و روند بازرسی از ایران را مختل کرده است.

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس روز دوشنبه در نشست شورای حکام از اینکه ایران با بازرسان آژانس همکاری کامل نداشته و به دو تن از بازرسان این سازمان، که به گفته او "تجربه ای طولانی و آگاهی بسیاری نسبت به پرونده ایران" داشتند، اجازه ورود و انجام تحقیقات نداده است، ابراز تاسف عمیق کرد.

مطالب مرتبط