بازداشت و احضار ده ها هوادار آیت الله دستغیب در شیراز

آیت الله دستغیب
Image caption فشارها بر آقای دستغیب در آستانه اجلاسیه مجلس خبرگان افزایش یافته است

یک وب سایت نزدیک به آیت الله علی محمد دستغیب، از احضار و بازداشت ۳۹ نفر از طلاب و هواداران این منتقد حکومت ایران در شیراز خبر داده است.

وب سایت حدیث سرو، که پایگاه غیررسمی هواداران آیت الله دستغیب است، نوشته است: "دوشنبه (۲۲ شهریور ۱۳۸۹) حوالی ظهر، سی و نه نفر دیگر از طلاب و علاقه مندان آیت الله دستغیب بازداشت شدند."

به نوشته این وبسایت، عده ای از هوادارن بازداشت شده آقای دستغیب در روزهای گذشته، با سپردن وثیقه و تا زمان برگزاری دادگاه از زندان آزاد شده اند.

این دستگیری ها در پی درگیری هایی صورت می گیرد که بعد از راهپیمایی روز قدس و در پی تجمع نیروهای بسیجی و لباس شخصی در مقابل مسجد قبای شیراز میان تجمع کنندگان و هواداران آیت الله دستغیب روی داد.

آیت الله دستغیب نیز چند روز پیش از آن در یکی از سخنرانی های خود گفته بود که پس از حوادث روز قدس مسجد قبا، پنج تن از هواداران او دستگیر و هشت نفر دیگر از آنها به مراجع قضایی و امنیتی احضار شده اند.

آیت الله علی محمد دستغیب، نماینده مردم شیراز در مجلس خبرگان رهبری و از مراجع تقلید ساکن این شهر و از منتقدان حکومت ایران است.

او در انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۸۸ از میرحسین موسوی حمایت کرد و بعد از آن هم در سخنرانی های خود از درخواست های معترضان حمایت کرده و از حکومتگران ایران انتقاد کرده است.

آیت الله علی محمد دستغیب در اجلاس مجلس خبرگان که شهریور سال ۸۸ و در بحبوحه درگیریهای بعد از انتخابات برگزار شد، در دفاع از معترضان سخنرانی کرد و خواهان دعوت میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران معترضان، به مجلس خبرگان و شنیدن مواضع آنان شد.

آیت الله دستغیب روز شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۸۹ و در آستانه اجلاس مجلس خبرگان نامه ای خطاب به نمایندگان این مجلس نوشت و با اشاره به این که "هم مردم و هم مراجع و علما از وضع موجود ناراضی هستند"، از نمایندگان مجلس خبرگان خواست اجرای قانون اساسی را پیگیری کنند.

آیت الله دستغیب در اجلاس مجلس خبرگان که از روز سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۸۹ در تهران آغاز شده شرکت نکرد. سایت حدیث سرو دلیل شرکت نکردن آیت الله دستغیب را اعتراض به عملکرد این مجلس عنوان کرده است.

آیت الله دستغیب و مسجد قبا

Image caption مسجد قبا که مرکز فعالیت آقای دستغیب است در طول سال گذشته چندبار صحنه درگیری بوده است

آیت الله علی محمد دستغیب، روحانی ۷۶ ساله و از اعضای خاندان مشهور دستغیب شیرازی است که پس از انقلاب سمت هایی چون ریاست دادگاه انقلاب فارس، نمایندگی آیت الله روح الله خمینی در دانشگاه شیراز و سرپرستی حزب جمهوری اسلامی در فارس را به عهده داشته است.

دایی او، آیت الله عبدالحسین دستغیب از حامیان آیت الله خمینی و نماینده او در شهر شیراز بود که در سال های اولیه دهه ۱۳۶۰ در جریان تروری در شیراز کشته شد. از او در ادبیات حکومتی ایران به عنوان "شهید محراب" یاد می شود.

آقای علی محمد دستغیب در حوزه های علمیه قم و نجف درس خوانده و از شاگردان آیت الله خمینی، آیت الله محمدرضا گلپایگانی و آیت الله ابوالقاسم خوئی بوده است.

او از سال ۱۳۴۸ امامت جماعت مسجد آتشیها را که اکنون مسجد قبا نام دارد، به عهده گرفت. این مسجد در جریان انقلاب اسلامی ایران از مراکز اصلی فعالیت هواداران آیت الله خمینی در شیراز بود و در دوران جنگ ایران و عراق هم برای سازماندهی و اعزام نیروهای بسیجی به جبهه های جنگ فعالیت می‌کرد.

در سال هایی که محی الدین حائری شیرازی نمایندگی ولی فقیه در استان فارس و امامت جمعه شیراز را به عهده داشت، میان او و آقای دستغیب اختلافاتی بروز می کرد.

آقای دستغیب نماینده دوره های اول، سوم و چهارم مجلس خبرگان رهبری بوده است، اما در دوره دوم این مجلس به دلیل مخالفت با روش شورای نگهبان برای تأیید صلاحیت نامزدها، از شرکت در انتخابات انصراف داد.

شورای نگهبان از دوره دوم انتخابات مجلس خبرگان برای تأیید اجتهاد نامزدهای انتخاباتی روش برگزاری امتحان کتبی را به جای گرفتن تأییدیه از مراجع تقلید در نظر گرفت، اما به نوشته وبسایت رسمی آقای دستغیب، در دوره سوم حاضر شد از او و عده ای دیگر از نامزدها به روش "مباحثه" و به طور شفاهی امتحان بگیرد.

آقای دستغیب از حدود دو سال پیش رساله خود را منتشر کرده و به استفتائات مقلدان خود پاسخ می دهد.

او حدود یک ماه پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران، خواستار برگزاری اجلاس اضطراری خبرگان رهبری شده بود.

از جمله وظایف این مجلس، نظارت بر عملکرد رهبر است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست