روزنامه آسیا رفع توقیف شد

روزنامه آسیا
Image caption بازپرس دادگاه کارکنان دولت به دلیل عدم ارسال پرونده روزنامه آسیا، انتشار این روزنامه را بلامانع دانست(عکس از سایت روزنامه آسیا)

روزنامه اقتصادی آسیا، چاپ تهران که نزدیک به یک ماه پیش با حکم هیات نظارت بر مطبوعات توقیف شده بود، با حکم بازپرس شعبه نهم دادگاه کارکنان دولت ایران رفع توقیف شد.

بر اساس حکم بازپرس شعبه نهم دادگاه کارکنان دولت که روز چهارشنبه ۲۴ شهریور ( ۱۵ سپتامبر) صادر شده است، به دلیل آنکه پرونده این روزنامه به دادسرا ارسال نشده است و به علت "عدم کفایت دلیل" قرار منع تعقیب صادر شده و این حکم به تایید دادستان نیز رسیده است.

در این حکم آمده است که در اعلام تخلف روزنامه آسیا مدارک و مستنداتی پیوست نشده و اصولا مشخص نشده که این روزنامه در چه شماره ای و با چاپ و انتشار چه مطالب و عکس هایی مرتکب تخلف از قانون مطبوعات شده است.

ایرج جمشیدی، سردبیر روزنامه آسیا با تایید خبر رفع توقیف این روزنامه به بی بی سی فارسی گفت که اعضای تحریریه در حال آماده کردن شماره آینده این روزنامه هستند و از روز شنبه آینده این روزنامه منتشر خواهد شد.

روز دوشنبه ۲۵ مرداد (۱۶ اوت)، هیات نظارت بر مطبوعات روزنامه آسیا را "به دلیل انتشار عکس ها و تصاویر خلاف عفت عمومی و استفاده ابزاری از تصاویر و تبلیغ و ترویج اسراف و تبذیر" و به دلیل "اصرار بر انجام این تخلفات" توقیف کرده بود و از ارسال پرونده این روزنامه به مراجع قضایی خبر داده بود.

این در حالی است که در حکم بازپرس نوشته شده است که طبق اعلام دفتر دادسرای عمومی و انقلاب تهران و شعبه نهم بازپرسی دادگاه کارکنان دولت و با گذشت بیش از بیست روز، پرونده این روزنامه از سوی هیات نظارت بر مطبوعات به دادسرا ارسال نشده است.

روزنامه آسیا که از سال ۱۳۸۰ در ایران منتشر می شود، پیش تر نیز چندین بار توقیف شده است.

روزنامه آسیا در سال ۱۳۸۲ به دلیل چاپ عکس و خبری از مریم رجوی، از رهبران سازمان مجاهدین خلق، به دستور دادستان تهران، توقیف شد و تعدادی از مسئولان این نشریه نیز بازداشت شدند.

در آن زمان آقای جمشیدی، به اتهام "تبلیغ علیه نظام از طریق مصاحبه با رادیوهای بیگانه، اقدام علیه امنیت کشور و انتشار مطالب علیه نظام در نشریات" بازداشت و سپس با وثیقه ۶۵۰ میلیون تومانی که به گفته او در آن زمان "سنگین ترین وثیقه در تاریخ مطبوعات" بود، آزاد شد.

سه سال پیش بار دیگر این روزنامه توقیف موقت شد. در آن زمان آقای جمشیدی به بی بی سی فارسی گفته بود که چاپ عکس و خبری درباره درگذشت "خالق مجله بوردا" علت توقیف این روزنامه بوده است.

مطالب مرتبط