حادثه مرگبار رانندگی و تعلیق دو مقام پلیس راه در ایران

تصادف
Image caption آمار حوادث رانندگی در جاده های ایران بالاست

در پی واژگون شدن یک دستگاه اتوبوس در ایران که به کشته شدن ۲۹ نفر منجر شده است، دو افسر پلیس راه این کشور از کارشان برکنار شدند.

پلیس راه ایران روز چهارشنبه ۲۴ شهریور (۱۵ سپتامبر) از وقوع یک حادثه رانندگی در اتوبان ساوه به تهران خبر داد که منجر به کشته شدن ۲۹ نفر و مجروح شدن ۱۲ نفر از سرنشینان این اتوبوس شده است.

در این حادثه یک اتوبوس مسافربری که از ایلام به سمت تهران در حرکت بود پس از انحراف از مسیرش از روی یک پل سقوط کرد.

پلیس راه ایران اعلام کرده است که هیاتی برای بررسی این حادثه تشکیل و به محل حادثه اعزام شده و تا اعلام نظر این هیات، شرکت مسافربری که این اتوبوس متعلق به آن بوده در شهر ایلام "موقتا تعطیل" شده است.

همچنین پلیس راه ایران از "قصور احتمالی صورت گرفته" عذرخواهی کرد و اعلام کرد که فرمانده پلیس راه ایلام که مبدا حرکت این اتوبوس بوده است و فرمانده پلیس راه ساوه (محل وقوع حادثه) تا رسیدگی به این موضوع و اعلام نظر کارشناسی تعلیق شده اند.

کم تر از یک هفته پیش یک مقام پلیس راه ایران گفته بود که در حوادث جاده ای تعطیلات سه روزه عید فطر ۱۳۹ نفر کشته و بیش از ۱۶۰۰ نفر مجروح شده اند.

پلیس ایران برای کاهش تصادفات، میزان جریمه های رانندگی را افزایش داده است.

سخت تر شدن شرایط دریافت گواهینامه رانندگی و صدور گواهینامه های یک ساله، اجباری شدن استفاده از کمربند ایمنی، ممنوعیت استفاده از تلفن همراه، نظارت دائمی پلیس در جاده ها و بهسازی برخی مسیر های خطرناک جاده ای از جمله اقدامات پلیس و وزارت راه ایران در این زمینه بوده است.

براساس آمارهای رسمی از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۸ بیشتر از ۲۶۵ هزار نفر در حوادث رانندگی در جاده های این کشور کشته و بیشتر از دو میلیون نفر مصدوم شده اند.

مطالب مرتبط