شهر به شهر: داستان جنگ هشت ساله

تهران:‌ فرودگاه مهرآباد تهران در روز سی و یکم شهریور هدف حمله قرار گرفت. تهران در طول جنگ شهرها هم بارها هدف حمله هوایی قرار داشت. در ماه های پایانی جنگ،‌ پایتخت ایران یکی از اهداف حملات موشکی عراق بود.

اراک:‌ اراک نیز یکی از شهرهایی است که در جریان جنگ شهرها،‌ هدف حملات هوایی عراق قرار گرفت.

بالا

اهواز:‌ اشغال شهر اهواز یکی از هدف های اصلی عراق در جنگ با ایران بود اما حداکثر نفوذ نیروهای عراقی حضور آنان در ۱۵ کیلومتری این شهر بود. با این همه اهواز در طول جنگ بارها هدف موشکباران و عملیات هوایی قرار گرفت.

همدان:‌ شهر همدان در روز اول جنگ هدف حملات هوایی ارتش عراق قرار گرفت،‌ از جمله اهداف حملات هوایی در دوران جنگ، مراسم نماز جمعه بود که در استادیوم قدس این شهر برگزار شده بود و تعداد زیادی در این حمله کشته و زخمی شدند.

بالا

خرمشهر:‌ نیروهای عراقی در چهارمین روز از جنگ در دو محور جاده شلمچه و جاده اهواز به دروازه های شهر رسیدند و طی چند حمله سعی داشتند تا داخل شهر نفوذ کنند. مردم شهر در قالب یگان های کوچک واحدهای جنگ نامنظم ۳۵ روز در مقابل فشار ارتش عراق مقاومت کردند اما سرانجام در چهارم آبان ۱۳۵۹ شهر اشغال شد. خرمشهر در سوم خرداد ۱۳۶۱ در قالب عملیات بیت المقدس آزاد شد.

آبادان:‌دومین شهر استراتژیک که ارتش عراق در اندیشه تصرف آن بود. عملیات ثامن الائمه نقطه پایانی بر محاصره آبادان گذاشت.

بالا

بوشهر: تاسیسات نظامی و نفتی ایران در شهر ساحلی بوشهر بارها هدف عملیات هوایی قرار گرفت. زیر ساخت های مجتمع پتروشیمی بوشهر که توسط ژاپن در حال ساخت بود در عملیات عراق از بین رفت.

اصفهان: در دوره جنگ ایران و عراق با گسترش جنگ شهرها، اصفهان هدف عملیات موشکی و هوایی عراق قرار گرفت و به بسیاری از مناطق از جمله آثار تاریخی شهر خسارت وارد آمد.

بالا

رشت: از اوایل سال ۱۳۶۴ همزمان با بن بست در مذاکرات آتش بس عراق جنگ شهری علیه ایران را آغاز کرد. رشت،‌ در شمال ایران،‌ هم هدف حملات هوایی عراق قرار گرفت.

تبریز:‌ تبریز شمالی ترین نقطه ایران است که در آخرین مراحل جنگ شهرها هدف حملات موشکی و هوایی عراق قرار گرفت.

بالا

قزوین:‌ شهر قزوین در نزدیکی پایتخت ایران،‌ هدف حملات هوایی و موشکی قرار گرفت و خسارت های زیادی دید. این شهر یکی از مراکز عمده پشتیبانی نیروی زمینی ایران بود که هدف حمله پیاپی جنگنده های عراقی قرار می گرفت.

قصر شیرین:‌ یکی از نزدیکترین شهرهای ایران به خاک عراق که پیش از جنگ و از روزهای نخستین انقلاب، دستخوش درگیری های مرزی با عراق بود.

کرمانشاه: این شهر در نزدیکی قصر شیرین،‌ مرکز عمده پشتیبانی نیروهای ایرانی در غرب کشور بود و بارها تا حد تخلیه کامل شهر مورد تهدید و حمله قرار گرفت.

بالا

سردشت:‌ یک سال پیش از پایان جنگ در هفتم تیر ۱۳۶۶ ارتش عراق سردشت را هدف بمباران شیمیایی گسترده ای قرار داد.

نفت شهر:‌ واقع در جنوب قصر شیرین، نفت شهر به خاطر چاه های نفتی که دارد از نقاط با ارزش در جنگ به شمار می رفت.

بالا

هویزه: این شهر در استان خوزستان و در نزدیکی مرز با عراق قرار دارد. این منطقه به لحاظ منابع نفتی غنی است. هویزه که در طول جنگ توسط عراق اشغال شد،‌ از جمله شهرهایی است که بیشترین خسارت را از جنگ ایران و عراق متحمل شد.

شلمچه: عملیات نظامی عظیم کربلای پنج در این منطقه انجام شد. نتیجه این نبردها آمیزه ای از پیروزی و تلفات انسانی بسیار برای ایران بود.

دزفول:‌ دزفول به عنوان شهری که جزو اهداف اصلی حملات موشکی عراق بود،‌ شناخته می شده است. در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ که هواپیماهای عراقی به پایگاه‌های نیروی هوایی ایران یورش بردند، پایگاه چهارم شکاری دزفول نیز هدف حمله قرار گرفت. پس از آن نیروهای عراقی بارها به شهرهای دزفول و اندیمشک با بمب و موشک حمله کردند.

بالا

فاو:‌ شبه جزیره استراتژیک فاو در سال ۱۳۶۵ به تصرف ایرن در آمد. عملیات والفجر هشت یکی از تحولات کلیدی در دوران جنگ هشت ساله در کشور بود.

کویت:‌ در پاييز ۱۳۶۵، کشور کويت که از حمله های ايران بيشترين خسارت را می ديد، از جامعه بين المللی تقاضای کمک کرد. چند ماه بعد، اولين کشتی کويتی با تغيير پرچم و تحت حمايت شوروی به سلامت از خليج فارس گذشت. ايالات متحده نيز به دنبال شوروی وارد آب های خليج فارس شد. در مهر ماه ۱۳۶۶، ايران به يک نفت کش کويتی تحت حمايت آمريکا حمله کرد. در پاسخ، نيروهای آمريکايی حاضر در منطقه، سکوی نقتی رستم را منهدم کردند.

بالا

بصره:‌ دومین شهر استراتزيک عراق و شاهراه ارتباط دریایی عراق با دنیای بیرون بوده است. نیروهای ایران در عملیات رمضان بصره را هدف اصلی خود قرار دادند.

سرپل ذهاب:‌ از جمله شهرهایی است که بیشترین خسارت را در دوران جنگ متحمل شد. سرپل ذهاب یکی از شهرهای استان کرمانشاه است که بر سر راه بین‌المللی تهران ـ بغداد واقع شده که جاده کربلا هم خوانده می شود.

آغاجاری: آغاجاری در استان خوزستان قرار دارد و از مناطق نفت‌خیز اما محروم ایران است. این شهر و مناطق مسکونی و صنعتی آن در جریان جنگ هشت ساله بارها توسط ارتش عراق هدف بمباران قرار گرفت. در آبان ۱۳۶۵ همزمان با گسترش جنگ شهرها، آغاجاری هم یکی از شدیدترین حملات عراق را شاهد بود. یکی از اهداف عراق، انهدام تاسیسات نفتی ایران در این منطقه بود.

بالا

موصل:‌ از شهرهای مهم در جبهه شمالی بود. موصل در جنگ شهرها بارها هدف حملات موشکی ایران قرار گرفت و نیروهای سپاه ایران یک بار تا نزدیکی شهر موصل برای آزاد سازی اسرای ایرانی به پیش رفتند. این عملیات با موفقیت همراه نبود.

بالا

بغداد: پایتخت عراق از اهداف اصلی نیروهای هوایی ایران بود و در دوران موشکباران شهرها،‌ بارها هدف موشک های دوربرد ایران قرار گرفت.

کرکوک:‌ حضور کردهای مخالف صدام در کرکوک بر اهمیت استراتژیک این شهر می افزود و کرکوک را به یک هدف اصلی جنگ های نامنظم ایران تبدیل کرده بود.

بالا

سلیمانیه:‌ در عملیات والفجر ۱۰ منطقه حلبچه - سلیمانیه محور اصلی قرار داده شده بود.

حلبچه: این شهر که در کردستان عراق قرار دارد، در سال ۱۳۶۷ هنگامی که در اشغال ایران بود توسط رژیم عراق بمباران شیمیایی شد که در اثر آن،‌ هزاران نفر از مردم این شهر کشته شدند.

بالا

جنگ دریایی:‌ حمله به کشتی های بازرگانی و نفت کش ها در خليج فارس، تاکتيکی بود که صدام حسين برای افزايش فشار بر جمهوری اسلامی اتخاذ کرد. در کمتر از يک سال (۶۴-۱۳۶۳) نيروهای عراق بيش از هفتاد بار به کشتی های غير نظامی و نفت کش هايی که در مسير ايران تردد می کردند، يورش بردند. در مقابل ايران نيز حمله به کشتی های باری را آغاز کرد. استراتژی اصلی صدام، کشاندن جمهوری اسلامی به پای ميز مذاکره بود. حمله به کشتی ایران ارج و غرق آن در خلیج فارس یکی از گسترده ترین تلفات نظامی ایران در دریا بود.

بالا

توضیح: شهرها و مناطقی که در این نقشه به آن پرداخته شده از مراکز عمده ای است که در طول جنگ درگیر نبرد، ایران و عراق بوده اند و به معنای دربرگیری تمام نقاط خسارت دیده یا متاثر از جنگ نیست.