حزب حاکم ترکیه دریافت کمک مالی از دولت ایران را تکذیب کرد

اردوغان و احمدی نژاد
Image caption روزنامه بریتانیایی حزب به رهبری اردوغان را به دریافت کمک از دولت ایران متهم کرد

حزب حاکم ترکیه کمک مالی ایران به صندوق انتخاباتی حزب را تکذیب کرده است.

در واکنش به گزارش روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف، حزب عدالت و توسعه، به رهبری رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، پرداخت مبالغی از سوی دولت ایران برای حمایت از مبارزات انتخاباتی این حزب را تکذیب کرده و خواستار عذرخواهی رسمی این نشریه به دلیل افترا شده است.

به نوشته منابع خبری ترکیه، عمر جلیک، معاون دبیرکل حزب عدالت و توسعه، با صدور بیانیه ای گفته است که گزارش منتشر شده در سایت اینترنتی روزنامه دیلی تلگراف "چیزی جز کذب محض" نیست و از این روزنامه خواسته تا این گزارش را از سایت اینترنتی خود حذف کند.

روز سه شنبه این هفته، وبسایت روزنامه دیلی تلگراف در گزارشی تحت عنوان "ایران بیست و پنج میلیون دلار به حزب حاکم ترکیه پرداخت می کند" به نقل از منابع دیپلماتیک غربی در ترکیه نوشت که آقای اردوغان در مورد پرداخت کمک قابل توجه دولت ایران به صندوق انتخاباتی حزب با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، مذاکراتی صورت داد.

به نوشته این روزنامه، براساس توافق دو طرف، دولت ایران قبول کرده است تا به منظور کمک به پیروزی آقای اردوغان در انتخابات بعدی ترکیه، مبلغ دوازده میلیون دلار را در اختیار صندوق انتخاباتی حزب حاکم عدالت و توسعه قرار دهد و بعدا نیز مابقی مبلغ تعهد شده را به این صندوق بپردازد.

این روزنامه به نقل از منابع دیپلماتیک غربی نوشت که دریافت چنین کمکی باعث نگرانی در مورد تعهد حزب عدالت و توسعه به دموکراسی و نظام سکولار ترکیه می شود.

حزب عدالت و توسعه امیدوار است با پیروزی در انتخابات پارلمانی آینده که اواخر سال جاری میلادی برگزار می شود، برای سومین بار قدرت را در دست بگیرد.

روزنامه دیلی تلگراف در همین گزارش نوشت که دولت ترکیه دریافت هر گونه پولی از ایران را تکذیب کرده است.

روابط ترکیه با ایران

با اینهمه، معاون دبیرکل حزب عدالت و توسعه در بیانیه خود گفته است که اگر روزنامه دیلی تلگراف رسما از انتشار این گزارش افترا آمیز پوزش نخواهد، این حزب همچنان حق پیگرد روزنامه در محاکم قضایی بین المللی را برای خود محفوظ می دارد.

Image caption عدالت و توسعه امیدوار است در انتخابات پارلمانی سال جاری برای سومین بار به پیروزی برسد

روزنامه دیلی تلگراف در همین گزارش به نقل از منابع دیپلماتیک در ترکیه نوشت که دولت ایران مبالغی را نیز در اختیار موسسه خیریه اسلامی ترکیه - آی اچ اچ - قرار داده بود تا در ماه مه سال جاری، کاروانی از چند کشتی حامل کمک های بشردوستانه را برای ارسال به نوار غزه تدارک ببیند.

این طرح با حمله کماندوهای دریایی اسرائیل به این کشتی ها قبل از رسیدن به غزه و کشته شدن 9 تن از سرنشینان آنها به نتیجه نرسید.

در حالیکه جمهوری اسلامی با دشواری هایی در روابط خود با شماری از کشورهای جهان دست به گریبان است، دولت های ایران و ترکیه دارای روابط دوستانه هستند و مقامات ایرانی بارها از آن به عنوان نشانه ای از شکست غرب در منزوی ساختن جمهوری اسلامی نام برده اند.

در ماه مه سال جاری و در حالیکه ایران با خطر تشدید تحریم های بین المللی مواجه بود، رجب طیب اردوغان همراه با رئیس جمهوری برزیل طرح مشترکی را برای حل و فصل بحران هسته ای جمهوری اسلامی تهیه کردند که متن آن در سفر آن دو به تهران انتشار یافت.

این طرح، که از سوی دولت ایران پذیرفته شد و به توافق تهران شهرت یافت، حاوی پیشنهاد مبادله اورانیوم غنی شده ایران با سوخت مورد نیاز رآکتور اتمی تهران بود اما محتوای آن مورد قبول اعضای شورای امنیت قرار نگرفت و در ماه ژوئن، این شورا یک رشته تحریم های جدید را علیه ایران تصویب کرد.

ترکیه و برزیل به عنوان اعضای غیر دایم شورای امنیت به این قطعنامه رای منفی دادند هر چند ترکیه بعدا اعلام کرد که به عنوان یک عضو سازمان ملل متحد، خود را به اجرای مصوبات شورای امنیت ملزم می داند و تحریم های مصوب شورا علیه ایران را به اجرا می گذارد.

اگرچه عدالت و توسعه به عنوان یک حزب اسلامگرا شناخته شده است، اما رهبری حزب همواره تاکید داشته که از نظام سکولار ترکیه حمایت می کند و با دخالت دین در سیاست مخالف است.

کشورهای غربی نیز عمدتا عقاید کلی این حزب و رفتار حکومت به رهبری آن را با موازین دموکراسی و نظام سیاسی سکولار مغایر ندانسته اند.

مطالب مرتبط