به روز شده:  16:23 گرينويچ - پنج شنبه 16 سپتامبر 2010 - 25 شهریور 1389

سیاست ایران

مجلس خبرگان به اجلاس هشتم خود خاتمه داد

  • پایان اجلاس هشتم خبرگان
  • پایان اجلاس هشتم خبرگان
  • بازدید اعضای مجلس خبرگان از آرامگاه آیت الله خمینی
  • احمد جنتی، عضو مجلس خبرگان
  • بازدید اعضای مجلس خبرگان از آرامگاه آیت الله خمینی
  • بازدید اعضای مجلس خبرگان از آرامگاه آیت الله خمینی
  • دیدار اعضای مجلس خبرگان با آیت الله خامنه ای
  • دیدار اعضای مجلس خبرگان با آیت الله خامنه ای

خبرگان رهبری با صدور بیانیه و دیدار با آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، به هشتمین اجلاس از دور چهارم این مجلس پایان دادند.

اجلاس سه روزه این مجلس که از روز دوشنبه (۲۳ شهریور) در تهران آغاز شده بود، با صدور بیانیه ای که در ۹ محور توصیه هایی به مسئولان و مردم ایران داده است، رسما به کار خود پایان داد.

در بیانیه پایانی این مجلس، اهانت به کتاب مقدس مسلمانان، تجدید بیعت با رهبری، راهپیمایی روز قدس، ضرورت همگرایی و وحدت، سیل پاکستان، آغاز سال تحصیلی، حجاب و ملی گرایی، قانون هدفمند کردن یارانه ها و موفقیت های علمی دانشمندان ایرانی، مورد توجه اعضای این مجلس قرار گرفته است.

از نکات قابل توجه این بیانیه می توان به بند هفتم آن اشاره کرد که "تساهل و تسامح، دمیدن در جریان ملی گرایی و عدم توجه شایسته به مسأله عفاف و حجاب" را به عنوان دغدغه و نگرانی اعضای مجلس خبرگان برشمرده و از دولت خواسته از آنچه "دهن کجی" در موضوع حجاب خوانده شده جلوگیری کند.

به نظر می رسد بخش اول از بند ۷ بیانیه مجلس خبرگان، به انتقادهایی اشاره دارد که از اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد، به خاطر مطرح کردن موضوع "مکتب ایرانی" در هفته های اخیر انتشار یافته بود.

بخش بعدی این بند هم به موضوع طرح عفاف و حجاب اشاره دارد که با وجود شتاب گرفتن روند اجرایی آن در ابتدای ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، در ماههای اخیر با عدم استقبال دولت مواجه شده است.

در بخش دیگری از بیانیه اجلاس هشتم مجلس خبرگان، از دولت خواسته شده تا تدابیری بیندیشد که با آغاز اجرایی شدن قانون هدفمند کردن یارانه ها، از "فشار مضاعف بر اقشار آسیب پذیر" جامعه ایرانی بکاهد.

دیدار اعضاء با رهبر ایران

مطابق سنت جلسات مجلس خبرگان، نمایندگان این مجلس در پایان جلسه خود، امروز به دیدار رهبر ایران رفتند.

مطابق سنت مجلس خبرگان، نمایندگان این مجلس در پایان اجلاس خود، امروز پس از بازدید از آرامگاه آیت الله خمینی، بنیانگذار اتقلاب اسلامی، به دیدار رهبر ایران رفتند.

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در این دیدار با اشاره به "لزوم وحدت" جناح های سیاسی این کشور گفت: "وحدت فقط به معنای صحبت کردن درباره آن نیست، بلکه این وحدت باید به صورت عملی در جامعه محقق شود."

موضوع وحدت گرایی و "جذب حداکثری" طی هفته های گذشته بارها توسط رهبر ایران و چهره های سرشناس جناح اصولگرا (حامی اصلی دولت ایران) مطرح شده و با واکنش های متفاوتی روبرو شده است.

رهبر جمهوری اسلامی، در دیدار با مسئولان حکومتی در ۲۷ مرداد، بر اهمیت "وحدت و همدلی" تاکید کرد و افزوده بود: "باید کسانی را که جزو مجموعه [نظام] بوده اند اما بر اثر اشتباه یا غفلت، کنار افتاده اند با نصیحت و دلالت به راه برگرداند."

در همین ارتباط، علی مطهری، نماینده اصولگرای منتقد دولت، به خبرگزاری ایلنا گفته بود که تقصیر اصلی جدا شدن عده ای از نظام، به عهده "گروهی از حامیان دولت است که به دنبال حذف شخصیت‌های مخالف خود از عرصه انقلاب هستند و در این زمینه بی‌رحمانه عمل می‌کنند و از هر وسیله‌ای استفاده می‌کنند".

مخالفان محمود احمدی نژاد نیز تشدید فشارها بر رهبران مخالفان دولت ایران طی هفته های گذشته را مرتبط به این موضوع می دانند و می گویند "فشارهای امنیتی زمانی آغاز شده که با شدت گرفتن دشواری های کشور، از جمله بحرانی شدن شرایط بین المللی به دلیل سیاست های دولت فعلی، زمزمه هایی مبنی بر وحدت و همگرایی مردم در کشور" به گوش می رسد.

اما آقای خامنه ای در سخنان امروز خود با اشاره به حوادث سال گذشته گفت: "مردم در این انتخابات به شعارها و صحبت هایی که رنگ و بوی غیر دینی و غیر اسلامی داشت، دل نبستند و به شعارها و برنامه هایی رای دادند که رنگ و بوی اسلامی و عدالت اجتماعی و ضد تجمل گرایی داشت."

او همچنین با حمایت از آقای احمدی نژاد و دولت دهم گفت که "نباید به خاطر یک عملکرد در گوشه ای، دولت و سایر قوا را در چشم مردم بی اعتبار کرد. مطالبی که برخی افراد می گویند، خلاف حق است."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.