درخواست روحانیون مبارز از رهبر ایران برای برخورد با سردار مشفق

مجمع روحانیون مبارز
Image caption اتهامات تندی علیه تعدادی از اعضای اصلی مجمع روحانیون مبارز در اظهارات "سردار مشفق" مطرح شده است

مجمع روحانیون مبارز ایران، یکی از تشکل های روحانی اصلاح طلب این کشور، از آیت الله علی خامنه ای خواسته است که با "سردار مشفق" و جریان نظامی-امنیتی همفکر او برخورد کند.

این مجمع در بیانیه ای که روز چهارشنبه ۲۴ شهریور (۱۶ سپتامبر) منتشر شد، با اعتراض شدید به انتشار فایل صوتی سخنرانی منسوب به یکی از فرماندهان قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران که در آن اتهامات تندی علیه عده ای از شخصیت های سیاسی ایران وارد شده بود، آورده است: "از مسئولان امر و در درجه اول از مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید تقاضا می کنیم که با این جریان مرموز و بدعت های خطرناک به نحو شایسته برخورد کنند".

فایل صوتی سخنرانی "سردار مشفق" که گفته می شود در پائیز سال ۱۳۸۸ در جمع عده ای از روحانیون در مشهد ایراد شده، از چند ماه پیش در اینترنت منتشر شده بود.

در این فایل صوتی اتهامات تندی به بعضی از سرشناس ترین چهره های سیاسی ایران وارد شده و نحوه مقابله نهادهای نظامی و اطلاعاتی متمایل به جناح اصولگرا با این افراد و چگونگی دخالت این نهادها در انتخابات تشریح شده بود.

اکنون اصلاح طلبان می گویند که سی دی این سخنرانی در ماه های اخیر به طور گسترده و سازماندهی شده در ایران تکثیر و توزیع شده است.

مخالفان دولت ایران انتشار گسترده این سخنرانی، تأیید تلویحی اصالت آن توسط رئیس اداره سیاسی سپاه و دفاع از محتویات آن توسط وی را "سندی مهم" از دخالت غیر قانونی نظامیان در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران دانسته اند.

هفت چهره سرشناس جناح اصلاح طلب ایران که در جریان حوادث پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت و به تحمل حبس و مجازات های دیگر محکوم شده بودند، با توجه به محتوای این سخنرانی، از "سردار مشفق" و همفکران و همکاران او به رئیس قوه قضائیه شکایت کرده اند.

در بیانیه تازه مجمع روحانیون مبارز هم به ده ها مورد از مصادیق "نقض قانون" در سخنرانی "سردار مشفق" اشاره شده و در مورد بخشی از این سخنان آمده است: "این بیانات از نظر حقوقی جنبه اقرار دارد و با توجه به نظامی بودن وی، دادستان نظامی مکلف به صدور دستور تعقیب و رسیدگی است".

مجمع روحانیون در بیانیه خود نوشته است که تا کنون با این تصور که مسئولان قوه قضائیه و نهادهای امنیتی و نظامی با "سردار مشفق" و همفکران او در نهادهای امنیتی و نظامی برخورد خواهند کرد، از صدور بیانیه و طرح شکایت علیه آنها خودداری کرده بودند.

در این بیانیه آمده است که در سخنرانی سردار مشفق "با صراحت و به طور مکرر به این واقعیت تلخ اقرار شده است که یک جریان نظامی امنیتی... از دو سال قبل از انتخابات... میدان دار اصلی عرصه انتخابات بوده و با استفاده از تمامی ابزارهای پیشرفته و امکانات و سرمایه های ملی وارد عمل شده و با شیوه های غیرقانونی، غیر شرعی، غیر انسانی و غیر اخلاقی به مهندسی انتخابات پرداخته اند".

مجمع روحانیون مبارز این اقدامات را نابود کننده جمهوری اسلامی و زمینه ساز بازگشت به "استبداد سیاه" معرفی کرده اند.

در بیانیه مجمع روحانیون به بخشی از وصیتنامه سیاسی آیت الله روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی اشاره شده که در آن جلوگیری از ورود نیروهای مسلح به "بازی های سیاسی" وظیفه رهبر جمهوری اسلامی دانسته شده است.

مجمع روحانیون مبارز در بیانیه خود از اتهاماتی که در سخنرانی سردار مشفق علیه محمد خاتمی، محمد موسوی خوئینی و علی اکبر محتشمی پور، سه عضو برجسته مجمع و همچنین اکبر هاشمی رفسنجانی و حسن خمینی وارد شده ابراز انزجار کرده و از سابقه و عملکرد آنها دفاع کرده اند.

مطالب مرتبط