حضور دوباره سکینه محمدی آشتیانی در تلویزیون ایران

تصویر منسوب به خانم محمدی آشتیانی
Image caption در گزارش تلویزیون ایران نام کامل خانم محمدی آشتیانی ذکر نمی شود و از او به نام 'سکینه آ' یاد می شود

تلویزیون ایران برای دومین بار تصاویری منسوب به سکینه محمدی آشتیانی، زن محکوم به سنگسار را پخش کرده که در آن شکنجه یا شلاق خوردن خانم آشتیانی تکذیب می شود.

یکی از بخش های خبری شبکه دوم تلویزیون ایران چهارشنبه شب ۲۵ شهریور (۱۶ سپتامبر) تصاویری را پخش کرد که در آن زنی به زبان ترکی آذری خود را "سکینه آ، با تحصیلات پنجم ابتدایی" معرفی می کند و می گوید که شکنجه نشده و به اختیار خود در مقابل دوربین تلویزیون قرار گرفته است.

او همچنین در مورد گزارش های مربوط به محکوم شدن خانم آشتیانی به تحمل ۹۹ ضربه شلاق پس از انتشار عکسی منسوب به او در یک روزنامه بریتانیایی، می گوید که این موضوع "دروغ و شایعه" است.

چندی پیش روزنامه تایمز لندن عکس زنی بدون حجاب اسلامی را در صفحه نخست خود چاپ و او را سکینه محمدی آشتیانی معرفی کرد، اما بعدا نوشت که عکس مربوط به شخص دیگری است و از اشتباه خود معذرت خواست.

سجاد قادرزاده، پسر خانم محمدی آشتیانی پس از انتشار این عکس، در مصاحبه با چند رسانه خبری گفت که مسئولان قضایی مادرش را به دلیل انتشار عکس مذکور و به اتهام "اشاعه فساد و بی حجابی" به تحمل ۹۹ ضربه شلاق محکوم کرده اند.

تلویزیون ایران حدود یک ماه پیش برای نخستین بار تصاویری منسوب به خانم محمدی آشتیانی را پخش و اعلام کرده بود که او در مقابل دوربین تلویزیون علیه خود "اعتراف" کرده است.

پس از پخش این تصاویر یکی از وکلای خانم محمدی آشتیانی این احتمال را مطرح کرد که او تحت شکنجه مجبور به حضور در تلویزیون شده باشد.

پخش آن تصاویر واکنش های گسترده ای به همراه داشت و بسیاری از کشورها، سازمان های مدافع حقوق بشر و چهره های سرشناس در مورد آن ابراز نگرانی یا آن را محکوم کردند.

اما تلویزیون ایران برای دومین بار بخشی از همان تصاویر را در کنار تصاویر جدید نشان داد و با متهم کردن رسانه های غربی به "جو سازی" در مورد پرونده خانم محمدی آشتیانی، گفت که او "نحوه ارتباط با مرد دیگری به غیر از همسرش و چگونگی قتل همسر خود را" در مصاحبه قبلی توضیح داده است.

اما در توضیح مورد اشاره که برای بار دوم پخش می شد، خانم آشتیانی در مورد "ارتباط تلفنی" با پسر عمه شوهرش سخن می گوید که او را "فقط با زبانش فریب می داد" و می گوید: "او به من می گفت بیا شوهرت را بکشیم. من اصلا باور نمی کردم شوهرم کشته می شود، فکر می کردم شوخی می کند، می گفتم این آدم دیوانه شده است؛ بعدا فهمیدم که کارش کشتن بود".

به این ترتیب به نظر می رسد در این بخش از سخنان منسوب به خانم محمدی آشتیانی، اعتراف به زنای محصنه یا مشارکت در قتل همسرش دیده نمی شود.

ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران اوایل شهریورماه امسال اعلام کرده بود که "راهکارهای ویژه ای" در مورد پرونده خانم محمدی آشتیانی در دستور کار قرار گرفته است که نتیجه آن بعدا اعلام خواهد شد.

مطالب مرتبط