پلیس ایران: وظیفه نداریم همه تجمع کنندگان غیر قانونی را بازداشت کنیم

سرتیپ احمدی مقدم
Image caption فرمانده پلیس ایران گفت که تصاویر و مشخصات "محرکان اصلی" تجمع مقابل خانه آقای کروبی به دستگاه قضایی فرستاده شده است

فرمانده پلیس ایران گفت که وظیفه پلیس بازداشت تجمع کنندگان مقابل خانه مهدی کروبی نبوده و هنوز دستوری از دستگاه قضایی برای بازداشت "تجمع کنندگان شناسایی شده"، دریافت نکرده است.

سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس ایران روز پنجشنبه ۲۵ شهریور (۱۶ سپتامبر) گفت که بسیاری از تجمع کنندگان که حدود صد نفر بوده اند، به وسیله پلیس شناسایی شده اند اما دستگیری آنها را مشروط به دستور قضایی و ارجاع پرونده آنها از سوی قوه قضاییه دانست.

به گفته آقای احمدی مقدم ، پلیس تلاش می کند از تنش و درگیری جلوگیری کند و "حتی اگر افرادی هم قانون را رعایت نکردند با هزینه کمی، موضوع را کنترل می کند."

یک روز پیش، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران گفته بود که هنوز کسی در رابطه با تجمع و حمله به خانه آقای کروبی به دستگاه قضایی معرفی نشده است.

حدود دو هفته پیش و چند روز قبل از برگزاری مراسم روز قدس در آخرین جمعه ماه رمضان در ایران، افرادی که خود را از طرفداران آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، معرفی می کردند، برای چند روز در برابر خانه مهدی کروبی تجمع کردند و چند بار به ساختمان محل سکونت آقای کروبی حمله کردند.

فرمانده پلیس ایران از مجروح شدن یکی از محافظان آقای کروبی، که از افسران پلیس بوده است در جریان این تجمعات خبر داد و گفت: "پلیس چنین رفتارهایی را تایید نمی کند حتی اگر بعضی ها بخواهند از سر دلسوزی این کارها را انجام دهند نتایج آن نا مطلوب خواهد بود."

او با تاکید بر اینکه از این پس پلیس با چنین تجمعاتی با مدارا برخورد نخواهد کرد، در اشاره ای به رهبران مخالفان دولت گفت: "این آقایان هم باید بدانند که نباید رفتارهای تحریک آمیز داشته باشند. وقتی در آستانه روز قدس فراخوان می زنند، اعلامیه می دهند و تحریک می کنند یک عده هم سراغشان می روند."

مهدی کروبی پیش از مراسم روز قدس، در بیانیه ای اعلام کرده بود که قصد دارد در راهپیمایی روز قدس شرکت کند اما بعد اعلام شد که به علت محاصره خانه اش نتوانسته در این راهپیمایی شرکت کند.

پیش تر یکی از واحد های سپاه پاسداران که مسئولیت حفظ امنیت تهران را بر عهده دارد، در بیانیه ای ضمن محکوم کردن این حمله ها، آن را به گروهی "خودسر" منسوب کرده بود.

این در حالی است که نزدیکان آقای کروبی می گویند که نهاد های امنیتی و حکومتی مانند نیروهای بسیج و سپاه، این تجمع ها را سازماندهی کرده بودند.

پیش از این سرتیپ حسین ساجدی نیا، فرمانده پلیس تهران اعلام کرده بود که "نزدیک به یکصد تن از این افراد شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شده اند تا اقدامات لازم صورت گیرد."

مطالب مرتبط