ترکیه: حجم مبادلات تجاری با ایران را سه برابر می‌کنیم

اردوغان و رحیمی
Image caption اظهارات آقای اردوغان در جریان سفر محمد رضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری ایران به ترکیه مطرح شده است

نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که ضمن احترام به تحریم های سازمان ملل علیه ایران، قصد دارد حجم مبادلات تجاری کشورش با ایران را ظرف پنج سال به سه برابر افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری رسمی ترکیه، آناتولی آقای اردوغان گفت که ترکیه می توانید سازوکاری ایجاد کند که روابط تجاری نامحدودی، مشابه آنچه که با اتحادیه اروپا دارد، با ایران هم داشته باشد.

به گفته آقای اردوغان ارزش مبادلات تجاری ایران و ترکیه در حال حاضر ۱۰ میلیارد دلار است که بیشتر آن در زمینه خرید گاز طبیعی ایران از سوی ترکیه است.

او ابراز امیدواری کرد که در پنج سال آینده ارزش مبادلات تجاری ایران و ترکیه به ۳۰ میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

ایران و ترکیه روابط دوستانه ای دارند و مقامات ایران بارها از این مساله به عنوان نشانه ای از شکست غرب در منزوی کردن ایران نام برده اند.

در ماه مه سال جاری رجب طیب اردوغان همراه با رئیس جمهوری برزیل طرح مشترکی را برای حل و فصل بحران هسته ای ایران تهیه کردند که متن آن همزمان با سفر آنها به تهران منتشر شد.

این طرح، که از سوی دولت ایران پذیرفته شد و به توافق تهران شهرت یافت، حاوی پیشنهاد مبادله اورانیوم غنی شده ایران با سوخت مورد نیاز رآکتور اتمی تهران در خاک ترکیه بود، اما محتوای آن هنوز مورد قبول اعضای شورای امنیت قرار نگرفت.

این شورا در ماه ژوئن یک رشته تحریم های جدید را علیه ایران تصویب کرد.

ترکیه و برزیل به عنوان اعضای غیر دایم شورای امنیت به این قطعنامه رای منفی دادند هر چند ترکیه بعدا اعلام کرد که به عنوان یک عضو سازمان ملل متحد، خود را به اجرای مصوبات شورای امنیت ملزم می داند و تحریم های مصوب شورا علیه ایران را به اجرا می گذارد.

مطالب مرتبط