آمریکا: کره شمالی به ایران فناوری منتقل کرده است

رابرت گیتس و هروی مورین
Image caption وزرای دفاع آمریکا و فرانسه روز پنجشنبه در واشنگتن دیدار کردند

یک مقام ارشد آمریکایی روز پنجشنبه گفته است که شواهدی از انتقال فناوری از کره شمالی به ایران - دو کشوری که مایه نگرانی شدید آمریکا هستند - وجود دارد.

همزمان وزرای دفاع آمریکا و فرانسه در دیداری در واشنگتن از تاثیر تحریم های اخیر یکجانبه بعضی از کشورهای غربی و متحدان آنها بر ایران سخن گفته اند.

والاس گرگسون دستیار وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه 16 سپتامبر در یک جلسه کنگره در پاسخ به این سوال که آیا نشانه هایی از انتقال فناوری از کره شمالی به ایران وجود دارد گفت: "بله".

با این حال این مقام هیچ گونه جزئیات دیگری ارائه نکرد.

آقای گرگسون گفت: "کره شمالی مکررا نیت خود برای نقض شماری از استانداردهای بین المللی، تحریم ها و قطعنامه ها برای انتقال فناوری ممنوع نظامی به بیش از یک کشور دیگر را نشان داده است."

او که به سوالات سناتور جمهوری خواه، جان مک کین، پاسخ می داد گفت که ترجیح می دهد اطلاعات بیشتر درباره انتقال فناوری به ایران را در یک جلسه محرمانه فاش کند.

اسرائیل نیز قبلا کره شمالی را به ارسال فناوری نظامی به ایران و سوریه متهم کرده است، اتهامی که کره رد می کند.

اما شماری از کارشناسان مستقل از دیرباز نسبت به فروش تجهیزات و فناوری های نظامی توسط کره شمالی مظنون بوده اند. آنها موشک های بالستیک و دیگر فناوری های نظامی این کشور را یکی از معدود صادرات پرسود این کشور فقیر می دانند.

با این حال مقام های آمریکایی اذعان کرده اند که اطلاعات آمریکا درباره کره شمالی محدود است.

اسرائیل در سال 2007 مرکزی در سوریه که ادعا می شد حاوی راکتور اتمی بوده است را بمباران کرد. آمریکا بعدا گفت که این مرکز با کمک کره شمالی ساخته شده بود.

همزمان به گزارش خبرگزاری فرانسه وزیر دفاع این کشور روز پنجشنبه در جریان سفری به واشنگتن گفته است که تحریم های بین المللی علیه ایران درحال اثر گذاشتن است و به بحث هایی در داخل حکومت ایران دامن زده است.

هروی مورین در یک کنفرانس مشترک خبری با رابرت گیتس گفت: "تحریم هایی که پس از صدور قطعنامه سازمان ملل توسط شماری از کشورها اتخاذ شد... درحال به ثمر نشستن است، به طوری که امروز بحث هایی در کانون رهبری سیاسی ایران درحال بروز است."

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا نیز در این دیدار گفت که قطعنامه ماه ژوئن شورای امنیت علیه ایران مسیر حقوقی برای اعمال تحریم های یکجانبه شدیدتر توسط کشورها را فراهم کرده است.

اتحادیه اروپا و دولت های آمریکا، کانادا، استرالیا، ژاپن و کره جنوبی اخیرا تحریم هایی یک جانبه علیه ایران اعمال کرده اند تا این کشور را به توقف غنی سازی اورانیوم و تبعیت از قطعنامه های شورای امنیت وادار کنند.

آقای گیتس گفت که تدابیر یکجانبه اتخاذ شده توسط کشورها "موثرتر و شدیدتر از آنچیزی است که شاید پیش از تصویب قطعنامه سازمان ملل انتظارش را داشتیم."

اما محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران در مصاحبه ای با شبکه "ان بی سی" که چهارشنبه پخش شد گفت که تحریم های بیشتر به آسیبی به ایران نمی رساند.

با این حال در هفته های اخیر نشانه هایی دیده شده حاکی از اینکه مقام های ایرانی تأثیر تحریم ها را بر اقتصاد ایران جدی می دانند و نگران افزایش نارضایتی های عمومی در اثر این تحریم ها هستند.

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران هفته قبل گفته بود که هدف از اعمال تحریم و فشار اقتصادی، خسته کردن مردم از جمهوری اسلامی است.

رهبر ایران در آن سخنرانی خواستار ایجاد "یک اقتصاد مقاومتی واقعی" در کشور شد تا تحریم کنندگان ناکام بمانند.

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان نیز روز سه شنبه گفت که صدور قطعنامه‌ها و تحریم های جدید علیه این کشور در طول سه دهه گذشته بی سابقه بوده و از مسئولان خواست آنها را جدی بگیرند.

مطالب مرتبط