به روز شده:  17:17 گرينويچ - دوشنبه 27 سپتامبر 2010 - 05 مهر 1389

بنای یادبود در بغداد؛ سازه ای با کلاهخود سربازان کشته شده ایرانی

اغلب بناهای یابود مربوط به جنگ ایران و عراق در بغداد ساخته شده است. این بناها عمدتا در منطقه ای که اکنون منطقه سبز بغداد خوانده می شود قرار دارند. کاخ های صدام و ساختمان های مهم دولتی نیز در این قسمت از شهر قرار دارد.

طاق پیروزی

برای مشاهده کلاهخود سربازان ایرانی در پای این بنا، روی عکس کلیک کنید

خبر کامل را بخوانید

این بنای یادبود که به "شمشیرهای القادسیه" نیز شهرت دارد به مناسبت گرامیداشت آنچه صدام حسین پیروزی عراق بر ایران در جنگ نامیده بود در شهر بغداد ساخته شده است.

گفته می شود ایده ساخت این طرح را در سال ۱۹۸۶ دو سال پیش از پایان جنگ، شخص صدام ارائه داده بود.

این بنا که در سال ۱۹۹۰ با عبور صدام سوار بر اسبی سفید از زیر آن افتتاح شد، شامل دو جفت شمشیر است که دو سمت میدان رژه بغداد را احاطه کرده است.

شمشیر ها که هر کدام ۴۳ متر ارتفاع دارند گفته می شود از ۲۴ تن فولاد که از ذوب تفنگ های سربازان کشته شده عراقی در جنگ ایران و عراق بدست آمده است ساخته شده اند.

هر کدام از این شمشیرها را مجسمه ای برنزی به شکل مچ دست در بر گرفته است. این مجسمه های برنزی از روی دست شخص صدام حسین طراحی شده است.

همچنین در پای این بنای یادبود تعداد ۵ هزار کلاهخود که گفته می شود متعلق به سربازان کشته شده ایرانی است، دیده می شود.

شمشیر های فولادین که سر بر آسمان دارند نمادی از سربازان عراقی است که سربازان ایرانی را به زمین افکنده اند. نماد سربازان ایرانی، کلاهخود های واقعی آنها است که در پای این بنا کار گذاشته شده است. گفته می شود که صدام از طراحان بنا خواسته بوده تا کلاهخودهای متعلق به سربازان کشته شده ایرانی باشد برای همین هم اغلب این کلاهخودها بر اثر اصابت گلوگه سوراخ است.

"طاق پیروزی" توسط دو هنرمند عراقی طراحی شده و به وسیله کنسرسیومی از شرکت های بین المللی به مدیریت یک شرکت آلمانی اجرا شده است.

مجسمه های برنزی مچ دست صدام حسین هم در کشور بریتانیا ساخته شده است.

بنای یادبود شهدا

برای دیدن عکس بزرگتری از بنای یادبود شهدا روی آن کلیک کنید

خبر کامل را بخوانید

این بنا در زمان جنگ ایران و عراق برای گرامیداشت مقام کشته شدگان عراقی در جنگ هشت ساله در شهر بغداد ساخته شد.

این بنای یادبود که" اسماعیل فتاح الترک" هنرمند فقید عراقی آن را طراحی کرده است بر روی یک سکوی دایره ای به قطر ۱۹۰ متر و بر روی یک دریاچه مصنوعی ساخته شده است.

این بنا شامل دو نیم گنبد سبز رنگ به سبک گنبد های دوره عباسی است که هر کدام چهل متر ارتفاع دارد و با اندکی انحراف مقابل هم قرار گرفته اند.

مشخصه اصلی این بنا ایجاد خطای چشمی در اشخاصی است که سوار بر وسیله نقلیه از کنار آن عبور می کنند.

بدین صورت که در ابتدا بنا به صورت یک گنبد کامل دیده می شود، اما هر چه فرد به گنبد نزدیکتر می شود چنین به نظر می رسد که گنبد از وسط شکافته می شود و تبدیل به دو نیم گنبد می شود و شیئی از دل گنبد در حال خروج است.

هنگامی که شخص عبور کننده به گنبد نزدیکتر می شود متوجه می شود که این شیئی که یک و نیم متر ارتفاع دارد زبانه آتشی است که معمولا با پرچم عراق پوشیده می شود. همچنین چشمه آبی در میان این دو گنبد وجود دارد که نمادی از خون "شهدای" عراقی است.

در زیر بنای "یادبود شهدا" موزه ای تاسیس شده است که یادبودهای جنگ ایران و عراق را در آن نگهداری می شود. از جمله بر روی دیوار های یکی از غرفه های این موزه داستان یک عروس عراقی که در شب عروسی اش در شهر مندلی عراق در بمباران نیرو های ایرانی کشته شده بود، نوشته شده است.

همچنین مجسمه یادبودی از این عروس ناکام که به عروس مندلی معروف شد ساخته شده است که البته در این موزه نگهداری نمی شود.

ساخت بنای یاد بود شهدا در بغداد را شرکت ژاپنی میتسوبیشی با همکاری مهندسان عراقی به اتمام رسانده است.

بنای سرباز گمنام

برای دیدن نمای دیگری از بنای سرباز گمنام روی عکس کلیک کنید

خبر کامل را بخوانید

بنای سرباز گمنام با الهام از سربازی کشته شده در جنگ هشت ساله با ایران در بغداد ساخته شد.

این بنا به شکل سپری جنگی به قطر ۲۵۰ متر است که در حال افتادن از دست جنگجویی عراقی است. پایه این بنا ۴۲ متر قطر دارد و با شیبی 12 درجه ای ساخته شده است.

در زیر این سپر سازه ای مکعبی قرار دارد که از هفت لایه آهنین تشکیل شده است. هفت لایه این سازه نماینگر هفت طبقه بهشت در دین اسلام است.

در لابه لای این هفت لایه ماده اکریلیک قرمز رنگی که نماد خون "شهدای عراقی" است کار گذاشته شده است.

سازه مکعبی این بنا از طریق ستونی طولانی به موزه ای که در زیر این بنای یادبود ساخته شده است متصل است به گونه ای که از درون این موزه می شود سپر در حال افتادن را دید.

جنگ ایران و عراق:‌ سی سال بعد

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.