جنتی: با آغاز حذف یارانه‌ها یک دوره شبه ریاضت در پیش داریم

آیت الله جنتی
Image caption آقای جنتی تشدید تحریم ها علیه ایران را "شرارت دشمنان" نامید

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان ایران گفته است که دولت این کشور باید در اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها با تدبیر عمل کند و هشدار داده که دورانی از ریاضت اقتصادی در پیش است.

او امروز ۲۶ شهریور (۱۷ سپتامبر) در خطبه های نمازجمعه تهران گفت: "اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها قطعا تنش هایی در پی دارد که لازم است دولت این تنش ها و آسیب ها به قشر محروم را به حداقل برساند. اما به هر حال قطعا یک دوران شبه ریاضتی را در پیش داریم که باید از خداوند بخواهیم این راه را هموار کند، چرا که اگر خداوند نخواهد، نه دولت، نه مجلس و نه هیچ کس دیگر نمی تواند کاری بکند".

آقای جنتی گفت که طرح هدفمند سازی یارانه ها با تدبیر آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران بررسی شده و "در نهایت به این نتیجه رسیدند که این اقدام باید انجام شود".

او همچنین به تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران اشاره کرد و آن را "شرارت دشمنان" نامید.

برخی از کارشناسان اقتصادی عقیده دارند که اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها در شرایط فعلی اقتصاد ایران اثرات بسیار نامطلوبی بر جا خواهد گذاشت.

این کارشناسان از جمله به دشواری های ناشی از تحریم های بین المللی علیه ایران اشاره می کنند و می گویند که حذف یارانه ها در این شرایط می تواند فشار بی سابقه ای به گروه های کم درآمد جامعه ایران وارد کند.

انتقاد به مشایی؟

آقای جنتی در بخش دیگری از خطبه های امروزش در نمازجمعه تهران، پس از تقدیر از عملکرد دولت محمود احمدی نژاد، خطاب به او گفت: "ای برادر و دوست عزیز، کاری کن که قابل توجیه باشد و مردم ناراضی نشوند؛ به عنوان مثال عنصری که پر مشکل است را بالا بردن و مسئولیت های مختلف به او سپردن کار درستی نیست".

به نظر می رسد اشاره آقای جنتی به سپردن مسئولیت های گوناگون به اسفندیار رحیم مشایی، یکی از نزدیک ترین افراد به آقای احمدی نژاد باشد که اقدامات و سخنانش در موارد متعدد، اعتراض شدید روحانیون سنتی و چهره های سرشناس جناح اصولگرا برانگیخته است.

آقای جنتی گفت که از مدت ها پیش قصد داشته در این مورد سخن بگوید، چرا که معتقد است که این مورد هر چند "فرعی"، اما "بسیار مهم" است.

او اظهار امیدواری کرد که آقای احمدی نژاد در این مورد طوری رفتار کند که رضایت خدا، مردم، علما، مراجع و رهبر ایران را در پی داشته باشد.