صفوی: ناوهای آمریکا در خلیج فارس در تیررس موشک های ایران است

یحیی صفوی
Image caption آقای صفوی فرمانده پیشین سپاه و دستیار و مشاور آقای خامنه ای، رهبر و فرمانده کل قوای ایران است

یک مقام بلند پایه نظامی در ایران گفت که همه ناوهای جنگی آمریکا در خلیج فارس در تیر رس موشک های ساحل به دریای ایران قرار دارند.

سرلشکر یحیی رحیم صفوی، مشاور عالی آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز جمعه ۲۶ شهریور (۱۷ سپتامبر) در یک سخنرانی در تهران گفت که با توجه به دو هزار کیلومتر سواحل ایران در خلیج فارس، همه ناوهای آمریکایی در این منطقه در تیررس موشک های ساحل به دریای ایران قرار دارند.

آقای صفوی که به مدت ده سال فرمانده سپاه پاسداران بود، با اشاره به اهمیت خلیج فارس به عنوان یکی از مسیرهای اصلی صدور نفت منطقه به بازارهای جهانی، گفت که شرایط ایران با افغانستان و عراق متفاوت است.

درصد بالایی از نفت صادراتی جهان به وسیله نفتکش ها از مسیر تنگه هرمز و خلیج فارس به بازارهای مصرف می رسد.

نزدیک به دو سال پیش و همزمان با به بن بست رسیدن مذاکرات ایران با غرب بر سر پرونده هسته ای، سرلشکر محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران اعلام کرده بود که موشک های ضد هوایی و دریایی در برخی از جزایر خلیج فارس و در نزدیکی خطوط کشتیرانی تنگه هرمز مستقر شده است.

او همچنین تهدید کرده بود که در صورت حمله نظامی به ایران، این کشور تنگه هرمز را به روی نفتکش ها خواهد بست.

اما وزارت دفاع آمریکا در واکنش به این تهدید ایران اعلام کرد که این اقدام بیش از هر کسی به ضرر اقتصاد خود ایران خواهد بود.

اقتصاد ایران به شدت به صدور نفت خام وابسته است و عواید صادرات نفت بخش عمده ای از درآمدهای ارزی و بودجه دولت را تشکیل می دهد.

در ماه های اخیر، مقام های سیاسی و نظامی ایران، از جمله وزیر دفاع، سخنگوی وزارت امور خارجه و رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح در واکنش های جداگانه ای نسبت به هرگونه حمله نظامی به این کشور هشدار داده بودند.

واکنش آنها به اظهارات دریاسالار مایک مولن بوده است که گفته بود توسل به حمله نظامی برای جلوگیری از برنامه های اتمی ایران "احتمالا نظر بدی است"، اما در صورتیکه چنین حمله ای ضرورت داشته باشد، ارتش آمریکا نقشه عملیاتی آن را تهیه کرده و در دست دارد.

همچنین نماینده دائم ایران در سازمان ملل، با ارسال نامه ای به مسئولان این سازمان به اظهارات آقای مولن اعتراض کرده و این اظهارات را تهدید ایران و "نقض آشکار حقوق بین الملل و اصول اساسی منشور ملل متحد" برشمرده بود.

ایران، بارها اسرائیل را به حمله نظامی تهدید کرده و این تهدیدات را پاسخی به تهدید حمله نظامی از سوی آمریکا دانسته است.

مطالب مرتبط