پاسخ استاندار تهران به اعتراض مولوی عبدالحمید

مرتضی تمدن
Image caption آقای تمدن، اظهارات مولوی عبدالحمید درباره ممانعت از نماز اهل سنت در تهران را تفرقه افکنانه توصیف کرد

مرتضی تمدن، استاندار تهران، از برگزاری نماز عید فطر اهل سنت در بیش از بیست نقطه تهران خبر داده است، اما مولوی عبدالحمید، از علمای اهل سنت ایران تأکید می‌کند که چنین چیزی صحت ندارد.

آقای تمدن روز جمعه ۲۶ شهریور (۱۷ سپتامبر) گفت که حداقل در بیست نقطه استان تهران مراسم نماز عید فطر به وسیله اهل سنت برگزار شده است.

او با اشاره به اظهارات اخیر مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، مبنی بر ممانعت ماموران پلیس از برگزاری نماز عید فطر اهل سنت در تهران، گفت: "به نظر می رسد گزارش هایی که به ایشان داده اند، مغرضانه و با هدف خاص صورت گرفته است."

از سوی دیگر مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، رئیس شورای هماهنگی حوزه های علمیه اهل سنت ایران و امام جمعه مسجد مکی زاهدان به بی بی سی فارسی گفت که اظهارات آقای تمدن صحت ندارد و محل هایی که سابقا در تهران نماز اهل سنت برگزار می شده، در روز عید فطر امسال در محاصره ماموران پلیس بوده است.

او گفت که نمایندگان اهل سنت پیشتر به آقای تمدن مراجعه کرده بودند و او برگزاری نماز اهل سنت را در محل هایی که سابق بر این نماز برگزار می کرده اند، بلامانع دانسته بود اما در روز عید فطر برخی از این محل ها در محاصره ماموران بوده و جلوی برگزاری نماز عید فطر گرفته شده است.

خبرگزاری فارس امروز با انتشار فهرستی از محل های مختلف اعلام کرد که نماز عید فطر اهل سنت در این محل ها برگزار شده است؛ این خبرگزاری از جمله از برگزاری نماز عید فطر توسط هفت هزار نفر از مسلمانان اهل سنت در شهرک غرب تهران خبر داد.

اما آقای اسماعیل زهی با اشاره به اینکه ممکن است در برخی محل ها گروه های بسیار کوچکی از اهل سنت به "طور مخفیانه" نماز عید را در منازل خود برگزار کرده باشند، این فهرست را نادرست خواند و گفت: "من از خواندن خبر خبرگزاری فارس تعجب کردم."

آقای تمدن با اشاره به شرکت مسلمانان شیعه در نماز های اهل سنت در شهر های مکه و مدینه، مولوی عبدالحمید را خطاب قرار داد و گفت: "چرا شما این سنت حسنه و وحدت بخش را تبلیغ نمی کنید و چرا اصرار دارید اهل سنت نمازهای خود را جداگانه برگزار کنند. مگر خدا، پیامبر و قرآن و قبله برادران اهل سنت و شیعه یکی نیست."

مولوی عبدالحمید در پاسخ به این اظهارات گفت: "ما می گوییم اجبار نباشد، پلیس مداخله نکند و با باتوم جلوی نماز خواندن را نگیرند. نماز یک امر شخصی است و بگذارید هر کس هر طور که معتقد است آن را برگزار کند."

او با اشاره به "آزادی شیعیان" در برگزاری نماز و آداب دینی شان در مناطق سنی نشین ایران گفت: "باید آزادی باشد، اجبار نباشد که حتما باید بیایید پشت سر امام شیعه یا سنی نماز بخوانید."

آقای تمدن در سخنان امروز خود همچنین از مصاحبه مولوی عبدالحمید با بی بی سی فارسی انتقاد کرده بود، اما آقای اسماعیل زهی گفت که در آن مصاحبه حرف خلافی نزده است: "حرف ما با منطق و استدلال بوده و کسی نباید از این موضوع ناراضی باشد".

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، چند روز پیش نسبت به ممانعت از برگزاری نماز عید فطر اهل سنت در نمازخانه های تهران اعتراض کرده بود و خواهان رعایت حق آزادی اهل سنت در برگزاری نماز جماعت شده بود.

مطالب مرتبط