نشست کوتاه احمدی نژاد و بشار اسد بر سر راه نیویورک

محمود احمدی نژاد و بشار اسد
Image caption آقای احمدی نژاد و بشار اسد بارها در پنج سال گذشته با هم دیدار کرده اند

محمود احمدی نژاد در آغاز عزیمت خود به نیویورک توقفی کوتاه در فرودگاه دمشق کرد و به گفتگویی دو ساعته با بشار اسد همتای سوری خود نشست.

از جزئیات این گفتگو گزارشی رسمی منتشر نشده اما انتظار می رود مذاکرات دو رئیس جمهور به ابتکار اخیر آمریکا برای احیای روند صلح میان فلسطینیان و اسرائیل و همچنین تحولات اخیر لبنان و مناقشه بین المللی بر سر برنامه اتمی ایران مربوط باشد که تا حدی برنامه اتمی سوریه را نیز در برگرفته است.

دو روز پیش از حضور محمود احمدی نژاد در سوریه، جورج میچل فرستاده ویژه دولت آمریکا در روند صلح خاورمیانه در دمشق با بشار اسد دیدار کرد تا به وی در مورد عزم آمریکا بر ادامه روند حل مسائلش با سوریه اطمینان دهد و با توجه به نفوذ سوریه بر گروههای فلسطینی مخالف صلح، خواستار کمک این کشور به پیشبرد توافقهای اولیه ای شود که آمریکا اخیراً میان طرفین فلسطینی و اسرائیلی در نشستهای واشنگتن و شرم الشیخ برقرار کرده است.

جورج میچل همچنین به بشار اسد اطمینان داد که آمریکا خواهان حل مسائل میان اسرائیل و سوریه نیز هست.

این در حالی است که بشار اسد بارها علناً تصریح کرده که تا وقتی دولت بنیامین نتانیاهو در اسرائیل بر سر کار است با اسرائیلیها به مذاکره نخواهد نشست.

از لحاظ تبلیغاتی نیز دیدار محمود احمدی نژاد با بشار اسد بر سر راه آمریکا حاکی از این بود که با وجود تلاش آمریکا برای دور کردن دمشق از تهران، رابطه دوستانه میان دو پایتخت همچنان برقرار و مستحکم است.

ایران و سوریه حامیان حزب الله و متحدانش در لبنانند و دیدار رئیسان جمهور دو کشور در دمشق در شرایطی انجام شد که در لبنان شاهد جدلهای داخلی بر سر پرونده ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین این کشورند.

انتظار می رود که دادگاهی که سازمان ملل متحد برای رسیدگی به این پرونده تشکیل داده بزودی افرادی از حزب الله را به عنوان مظنون به دست داشتن در این ترور احضار کند اما حزب الله در مقابل اعتبار دادگاه را زیر سؤال برده و خواهان پایان دادن به کار آن شده است.

ایران و سوریه از موضع حزب الله در قبال این دادگاه بین المللی حمایت می کنند.

سوریه نیز همچون ایران با سؤالات و تردیدهایی از جانب آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد تأسیسات اتمی خود مواجه است و برخی از ناظران اعتقاد دارند که محمود احمدی نژاد و بشار اسد در دیدار کوتاهشان در این زمینه نیز تبادل نظر کرده باشند.

محمود احمدی نژاد پس از دیدار با بشار اسد بسوی الجزایر پرواز کرد تا در ادامه سفر خود به آمریکا دیداری نیز با عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور الجزایر داشته باشد.

آقای احمدی نژاد قرار است همچون سالهای گذشته در نشست سران مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت کند و سخنرانی کند و علاوه بر آن سخنرانیها و دیدارهای دیگری نیز برای او در نیویورک برنامه ریزی شده است.

وی را در این سفر هیئت بزرگی همراهی می کند که از جمله آنها وزیران امورخارجه، فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسکن و شهرسازی، معاون حقوقی و رئیس دفتر او و همچنین رؤسای صداوسیما و خبرگزاری جمهوری اسلامی اند.

مطالب مرتبط