احمدی نژاد: مجلس در زمان نظام پارلمانی در رأس امور بود

محمود احمدی نژاد
Image caption آقای احمدی نژاد با روزنامه ایران، روزنامه دولت، گفت و گوی اختصاصی کرده است

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران می گوید که آیت الله روح الله خمینی وقتی مجلس را در رأس امور دانسته بود که نظام حکومتی در ایران پارلمانی بود، در حالیکه اکنون قوه مجریه، قوه اصلی است.

آقای احمدی نژاد در مصاحبه ای اختصاصی با روزنامه ایران که بخشی از آن امروز شنبه ۲۷ شهریور (۱۸ سپتامبر) منتشر شده است، در مورد قوای سه گانه در ایران گفت: "بعضی ها یک جمله حضرت امام متعلق به زمانی که نظام ما پارلمانی بوده را برجسته می کنند، آن زمان رئیس جمهور مسئول اداره کشور نبوده بلکه نخست وزیر مسئول اداره کشور بوده که از طریق مجلس انتخاب می شده است. آن موقع مجلس بالاترین بود. اکنون در قانون اساسی قوه مجریه بار اصلی اداره کشور را بر دوش دارد و قوای دیگر باید کمکش کنند".

او گفت که رئیس جمهوری بعد از رهبری بالاترین مقام کشور است که با رأی مستقیم مردم انتخاب می شود و علاوه بر رئیس قوه مجریه، رئیس دولت هم هست.

آقای احمدی نژاد افزود: "رئیس جمهوری مجری قانون اساسی هم هست، مسئول امور اداری، برنامه، بودجه و امور استخدامی کشور شخص رئیس جمهور است. یعنی سایر قوا هم اگر بخواهند کار برنامه، بودجه، استخدامی و اداری داشته باشند، مسئولش رئیس جمهور است؛ اما معنای این حرف، دخالت در قوا و نقض استقلال قوا نیست."

ساعاتی پس از انتشار این سخنان در روزنامه ایران پایگاه اطلاع رسانی اکبر هاشمی رفسنجانی بخشی از مصاحبه او در سال 1363 را درباره اهمیت مجلس منتشر کرد.

در این مصاحبه که تحت عنوان "درس تاریخی رهبری و مجلس برای رئیس جمهور در راس امور!" منتشر شده است، آقای هاشمی می گوید: "اگر این مجلس این خاصیت و این مردم را نداشت، نمی‌توانست یک فتنه‌ای مثل بنی‌صدر را از میان بردارد. تفاوت یک جمع و یک فرد این است. ... [اینجا] یک مجموعه هستند و آنجا یک نفر است و لذا در قانون اساسی پیش‌بینی شده که این جمع بتواند درباره کفایت او و صلاحیت او حرف بزنند."

آقای هاشمی که در آن زمان ریاست مجلس را بر عهده داشته در این مصاحبه می افزاید: "اینجا روزانه قانون می‌گذاریم که سرنوشت مردم را و روابط مردم را تعیین می‌کند. اینجا ما مجریان کشور را انتخاب می‌کنیم، وزراء و بعد آن معاونین که از آنجا منبعث می‌شود و بعد مدیرکل‌ها و بعد فرماندارها و بعد همه مدیران کشور. ببینید سرنخ کل اجرائیات کشور اینجا است."

سایت الف، متعلق به احمد توکلی، نماینده اصولگرای منتقد دولت در مجلس ایران نیز در اقدامی که به نظر می رسد پاسخی به سخنان آقای احمدی نژاد باشد، بخش هایی از اظهارنظرهای آیت الله علی خامنه ای، رهبر فعلی ایران را در تأیید اینکه "مجلس در رأس امور است" منتشر کرد.

در یکی از این نمونه ها، آیت الله خامنه ای در پیامی به مناسبت آغاز به کار مجلس هفتم در خردادماه ۱۳۸۳ پس از برشمردن نکاتی که از نظر او باید مورد توجه مجلس قرار گیرد نوشته است: "چنین مجلسی بی شک عصاره فضائل و بطور طبیعی در رأس امور خواهد بود".

نمونه دیگر به سال ۱۳۷۴ مربوط است که رهبر ایران خطاب به اعضای هیأت نظارت بر انتخابات گفته بود: "همان‏طور که امام فرمودند، مجلس در رأس امور است، این انتخابات هم انتخاباتى است براى چنین مجلسى؛ لذا هرکس به هرنحوى در این انتخابات دخالت دارد، باید به آن اهمیت بدهد".

دولت آقای احمدی نژاد در سال های اخیر در موارد متعدد اختلافاتی با مجلس شورای اسلامی داشته است که این اختلافات در ماه های اخیر به اوج رسیده بود.

ترکیب اعضای کابینه در دولت دهم، تأخیر در ارائه لایحه بودجه سال ۱۳۸۹ و پیش نویس برنامه پنج ساله توسعه توسط دولت، نحوه تصویب قانون بودجه توسط مجلس، نحوه اجرای قوانین مصوب مجلس توسط دولت، جزئیات قانون هدفمندسازی یارانه ها و مناقشات سیاسی مربوط به اطرافیان آقای احمدی نژاد از جمله موارد اختلاف میان دو قوه بوده است.

آیت الله خامنه ای، رهبر ایران تا کنون بارها سه قوه را به همکاری و همدلی با هم و پرهیز از علنی کردن اختلافات فرا خوانده و گفته است که این اختلاف ها نباید به موضوع اصلی کشور تبدیل شود.

مطالب مرتبط