شیوا نظر آهاری به شش سال حبس در زندان ایذه محکوم شد

شیوا نظر آهاری
Image caption خانم نظرآهاری به تازگی با وثیقه پانصد میلیون تومانی از زندان آزاد شده است.

شیوا نظر آهاری، خبرنگار و فعال حقوق زنان از سوی دادگاه انقلاب به شش سال حبس در زندان ایذه در استان خوزستان محکوم شده است.

خانم نظر آهاری به شش سال حبس توام با تبعید در زندان ایذه در استان خوزستان محکوم شده است و محمد شریف وکیل وی می گوید که نسبت به حکم صادر شده در مهلت قانونی اعتراض خواهد کرد.

آقای شریف به بی بی سی فارسی گفت که خانم نظرآهاری از حیث اتهام محاربه به سه سال و نیم حبس در تبعید در شهرستان ایذه محکوم شده است.

آقای شریف با ابراز تعجب از این که چرا دادگاه دختر جوانی را به حبس در چنین منطقه پرتی محکوم کرده، می گوید"نمی دانم اصلا ایذه زندان زنان دارد یا نه"

آقای شریف می گوید که امیدوار بوده موکلش از اتهام محاربه تبرئه شود "اما متاسفانه این طور نشد."

خانم نظرآهاری به گفته وکیلش، همچنین به اتهام اجتماع و تبانی در ارتکاب جرم به دو سال حبس و تبلیغ علیه نظام شش ماه حبس محکوم شده است.

به گفته آقای شریف، خانم نظرآهاری به اتهام اغتشاش به ۷۶ ضربه شلاق محکوم شده که به ۴۰۰ هزار تومان جریمه تبدیل شده است.

خانم نظر آهاری که به تازگی با وثیقه ای پانصد میلیون تومانی از زندان آزاد شده، از فعالان حقوق بشر و از موسسان کمیته گزارشگران حقوق بشر در ایران است و سال گذشته، یک روز پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران بازداشت شد.

او پس از نزدیک به صد روز بازداشت با قرار وثیقه آزاد شد، اما اواخر آذر ماه سال گذشته خورشیدی، زمانی که قصد شرکت در مراسم درگذشت آیت الله منتظری را داشت، بار دیگر بازداشت شد.

خانم نظر آهاری در دادگاه به اتهام "محاربه، تبانی و اجتماع علیه امنیت ملی، اخلال در نظم عمومی و تبلیغ علیه نظام محاکمه شده بود.

او از جمله صدها فعال سیاسی و روزنامه نگاری است که پس از انتخابات بحث انگیز ریاست جمهوری که در آن محمود احمدی نژاد برنده اعلام شد، بازداشت شدند. شماری از این افراد آزاد شده اند ولی تعدادی زیادی نیز هنوز در بازداشت به سر می برند.

مطالب مرتبط