سارا شورد: برای آزادی دو آمریکایی دیگر دعا کنید

سارا شورد و مادرش در مسقط
Image caption سارا شورد: عمان همیشه مرا به یاد نخستین نفسم در آزادی خواهد انداخت

سارا شورد، شهروند آمریکایی که به تازگی از بازداشت در ایران آزاد شده است، از مردم جهان خواست برای رهایی نامزد و یک دوستش که همچنان در این کشور زندانی هستند، دعا کنند.

خانم شورد که شنبه راهی آمریکا شد، در یک بیانیه کوتاه از کشور عمان برای میانجیگری در پرداخت وثیقه پانصدهزار دلاری خود تشکر کرد ولی اشاره ای به وضع دوران بازداشت در ایران نکرد.

خانم شورد که سی و دو سال دارد، سه شنبه پس از سیزده ماه حبس در ایران با یک هواپیمای اختصاصی به عمان رفت.

سارا شورد سی و یکم ژوئیه سال گذشته به همراه شین باوئر و جاشوا فتال در منطقه مرزی کردستان عراق و به اتهام ورود غیرقانونی به خاک ایران بازداشت شد.

خانم شورد روز شنبه مسقط را به همراه مادرش به مقصد دوبی ترک کرد تا از آنجا راهی آمریکا شود.

او در بیانیه ای کوتاهی که در فرودگاه خواند، خواستار آزادی شین باوئر و جاشوا فتال شد و ابراز امیدواری کرد روزی به همراه این دو به عمان برگردد و از این کشور دیدن کند.

خانم شورد گفت: "کشور شما (عمان) همیشه مرا به یاد نخستین نفسم در آزادی ... خواهد انداخت."

هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه ایالات متحده هم بر آزادی این دو جوان آمریکایی تاکید کرده و گفته است کشورش آزادی آنها را نشانه مهمی از انسان دوستی تلقی خواهد کرد.

اعضای خانواده آقای فتال و آقای باوئر خواهان آزادی فرزندانشان شده اند و از محمود احمدی نژاد خواسته اند که این دو جوان را با خود به نیویورک ببرد.

اطلاعات کمی درباره حضور خانم شورد در عمان منتشر شده و تنها گفته شده او مورد آزمایش پزشکی قرار گرفته و روز شنبه هم از مسجد جامع مسقط دیدن کرده است.

او قرار است روز یکشنبه، همزمان با حضور محمود احمدی نژاد در نیویورک، در یک کنفرانس خبری در این شهر شرکت کند.

آقای احمدی نژاد پیش تر ابراز امیدواری کرده بود که با آزادی خانم شورد، زندانیان ایرانی در آمریکا آزاد شوند.

او گفت فهرستی از نام زندانیان ایرانی در آمریکا در اختیار دولت عمان قرار گرفته شده تا برای آزادی آنها تلاش شود.

به گفته آقای احمدی نژاد این افراد به دلایلی مانند تلاش برای صدور بعضی کالاها به ایران و بدون رعایت حقوق قانونی خود بازداشت شده اند.

به نظر می رسد اشاره آقای احمدی نژاد به ایرانی هایی باشد که به اتهام نقض تحریم های بین المللی علیه ایران، در آمریکا زندانی شده اند.

مطالب مرتبط