به روز شده:  10:21 گرينويچ - 19 سپتامبر 2010 - 28 شهریور 1389

سیاست ایران

احمدی نژاد: خانم کلینتون پس از مطالعه اظهار نظر کند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در واکنش به سخنان هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در باره قدرت گرفتن نظامی ها در ایران، گفته که خانم کلینتون قبل از اظهار نظر در باره هر موضوعی ابتدا مطالعه کند.

آقای احمدی نژاد در گفتگو با شبکه تلویزیونی ای بی سی، گفته که "چگونه می شود ادعا کرد که در ایران نظامی ها حاکم شده اند در حالی که در انتخابات اخیر حدود ۸۵ درصد واجدان شرایط مشارکت داشتند، آیا همه این افراد نظامی هستند؟"

به گفته آقای احمدی نژاد، "بودجه نظامی آمریکا با کل بودجه نظامی جهان برابری می کند و این به آن معناست که ادعای آمریکایی ها از نظامی بودن ایران درست نیست."

این گفتگو ساعاتی پس از آن صورت گرفت که هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با همین شبکه تلویزیونی، از قدرت گرفتن نظامیان ابراز نگرانی کرده و گفته بود که مردم ایران باید با افرایش قدرت نظامیان در ایران مخالفت کنند.

او گفت که بسیاری از مردم در داخل ایران نیز از بابت نگرانند و امیدوارم مردم ایران بتوانند راهی برای کاهش قدرت نظامیان پیدا کنند.

او گفت که حکومت ایران بر پایه یک نظام جمهوری بنا شده است و همین او را امیدوار می کند که "ایرانیان مسئول راهی برای به دست گرفتن قدرت در کشور" پیدا کنند.

البته پیش از این نیز وزیر خارجه آمریکا گفته بود که ایران به سمت تبدیل شدن به یک دیکتاتوری نظامی پیش می رود و مردم ایران به مرور زمان نسبت به "رخدادهای ناراحت کننده ای" که در این کشور در جریان است، واکنش نشان خواهند داد.

آقای احمدی نژاد گفت که ادعای (قدرت گرفتن نظامیان) مشکلی را حل نمی کند و اگر دولت آمریکا می خواهد روش دولت جرج بوش را کنار بگذارد باید "توضیح بدهد که در افغانستان، عراق و آفریقا چه کار می کنند."

رئیس جمهوری ایران همچنین در باره گفتگوی ایران و آمریکا گفته که او از رئیس جمهور باراک اوباما برای گفتگو دعوت کرده و حتی برای وی نامه نوشته اما پاسخی دریافت نکرده است.

آقای احمدی نژاد آزادی سارا شورد را نیز به عنوان تازه ترین اقدام ایران در زمینه گفتگو دانسته و گفته که "پاسخی چندانی دریافت نشد."

سارا شورد به همراه جاشوا فتال و شین بائر ۱۳ ماه پیش به اتهام عبور غیرقانونی از مرز دستگیر شدند و خانم شورد سه شنبه ۱۴ سپتامبر ۲۳ شهریور با وثیقه ای ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. این سه نفر در منطقه مرزی ایران و عراق توسط نیروهای ایرانی بازداشت شدند و مدتی بعد مقام های ایرانی این سه نفر را به جاسوسی متهم کردند، اتهامی که از سوی خانواده های آنها و مقام های آمریکایی رد شد.

آقای احمدی نژاد که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به آمریکا رفته و در هفت روز اقامت در آمریکا علاوه بر شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در اجلاس برنامه توسعه هزاره سوم سخنرانی خواهد کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.