کلینتون خواهان مخالفت مردم ایران با افزایش قدرت نظامیان شد

Image caption وزیر خارجه آمریکا گفته بود که ایران به سمت تبدیل شدن به یک دیکتاتوری نظامی پیش می رود

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا گفته است که مردم ایران باید با افرایش قدرت نظامیان در ایران مخالفت کنند.

خانم کلینتون گفت که دولت آمریکا از قدرت گرفتن نظامیان در ایران نگران است.

او در گفت و گو با شبکه تلویزیونی ای بی سی که صبح یکشنبه پخش شد گفت که بسیاری از مردم در داخل ایران نیز از این بابت نگرانند.

خانم کلینتون گفت که امیدوار است مردم ایران بتوانند راهی برای کاهش قدرت نظامیان پیدا کنند.

او گفت که حکومت ایران بر پایه یک نظام جمهوری بنا شده است و همین او را امیدوار می کند که "ایرانیان مسئول راهی برای به دست گرفتن قدرت در کشور" پیدا کنند.

وزیر خارجه آمریکا پیشتر نیز گفته بود که ایران به سمت تبدیل شدن به یک دیکتاتوری نظامی پیش می رود و مردم ایران به مرور زمان نسبت به "رخدادهای ناراحت کننده ای" که در این کشور در جریان است، واکنش نشان خواهند داد.

خانم کلینتون گفته بود که دولت آمریکا می خواهد به مردم ایران کمک کند، اما نمی خواهد مانند مانعی بر سر راه آنها قرار گیرد.

به گفته او حمایت آمریکا از جنبش اعتراضی ایران می تواند به این جنبش آسیب برساند.

مقامات حکومت ایران بارها دولت آمریکا را به نقش داشتن در نا آرامی های پس از انتخابات ایران در سال گذشته و حمایت از رهبران مخالفان دولت ایران متهم کرده اند.

حتی چندی پیش احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در سخنانی گفته بود که سندی به دست آورده حاکی از اینکه دولت آمریکا مبلغ یک میلیارد دلار پول برای سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی به "سران فتنه" پرداخته است و قرار بوده در صورت سرنگونی جمهوری اسلامی پنجاه میلیارد دلار دیگر هم بپردازد.

این سخنان با واکنش تند مخالفان دولت ایران، از جمله مهدی کروبی و میر حسین موسوی مواجه شد که همواره نقش عوامل خارجی در اعتراض ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری حرکتی را رد کرده اند.

مطالب مرتبط