شورد اتهام جاسوسی را رد کرد

سارا شورد و مادرش در مسقط
Image caption خانم شورد پس از آزادی به عمان رفت و پس از سفر به دوبی به آمریکا برگشت

سارا شورد یک شهروند آمریکایی که پس از آزادی در ایران به تازگی وارد آمریکا شده است در یک کنفرانس خبری در نیویورک گفت که او و دو هموطنش که هنوز زندانی هستند جاسوس نیستند.

خانم شورد، 32 ساله، که برای بیش از 13 ماه در ایران زندانی بود سه شنبه گذشته آزاد شد و به عمان رفت.

او روز سی و یکم ژوئیه سال گذشته به همراه شین باوئر و جاشوا فتال در منطقه مرزی کردستان عراق و به اتهام ورود غیرقانونی به خاک ایران بازداشت شده بود. دولت ایران بعدا آنها را متهم به جاسوسی کرد.

اما خانم شورد یکشنبه بعد از ظهر در نیویورک در کنفرانس خبری گفت که او و همراهانش "هیچ جرمی" مرتکب نشده اند و بازداشت خود و دوستانش را "یک سوءتفاهم عظیم" خواند.

مادران شین باوئر و جاشوا فتال در ادامه این کنفرانس خبری خواستار دیدار با محمود احمدی نژاد شدند. آقای احمدی نژاد برای انجام دو سخنرانی در روزهای آینده در سازمان ملل از جمله در مجمع عمومی روز شنبه وارد نیویورک شد.

او گفت که فقط "یک سوم آزاد" است چون نامزدش شین باوئر و دوستش جاش فتال هنوز در زندان اوین هستند.

خانم شورد در کنفرانس خبری نیویورک از مردم ایران و آقای احمدی نژاد تشکر کرد.

خانم شورد که پس از آزادی به عمان و بعد دوبی رفته بود صبح روز یکشنبه از طریق فرودگاه دالاس وارد ناحیه واشنگتن شد و از آنجا به نیویورک رفت.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران در مصاحبه ای با "کریستین امانپور" که روز یکشنبه از شبکه "ای بی سی" آمریکا پخش شد گفت که آزادی خانم شورد "یک اقدام بزرگ انساندوستانه" بود.

پیشتر هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا گفته بود کشورش آزادی دو نفر دیگر را نشانه مهمی از انسان دوستی ایران تلقی خواهد کرد.

محمود احمدی نژاد در این مصاحبه از آمریکا خواست هشت ایرانی را که به گفته او به طور "غیرقانونی" زندانی کرده است آزاد کند.

او از این زندانیان نام نبرد اما ظاهرا به افرادی اشاره داشت که به اتهام صدور تجهیزات نظامی به ایران در نقض قوانین آمریکا محکوم شده اند.

آقای احمدی نژاد در پاسخ به این سوال خانم امانپور که آیا ایران دو آمریکایی باقی مانده را به عنوان گروگان برای آزادی ایرانی ها در آمریکا نگاه داشته است پاسخ منفی داد، اما گفت که ایرانی های تحت بازداشت بی گناه هستند.

دولت ایران این سه نفر را به جاسوسی متهم کرده است و برای آزادی خانم شورد درخواست وثیقه ای 500 هزار دلاری کرده بود که ترتیب سپردن آن با میانجیگری دولت عمان داده شد. جزئیات اینکه این مبلغ را دقیقا چه کسی و چگونه پرداخته است فاش نشد.

سارا شورد گفت که آن سه هنگام بازداشت سرگرم کوهپیمایی در یک ناحیه پرطرفدار در میان بومیان در نزدیکی آبشاری در ناحیه کردستان عراق بودند و هیچ تصور نمی کردند که مرز ایران در آن مجاورت باشد.

او گفت: "اگر ما واقعا نزدیک مرز عراق و ایران بودیم، خط مرزی کاملا بدون نشانه و غیرقابل تشخیص بود."

او افزود: "شین و جاش مستحق آن نیستند که حتی یک روز بیشتر از من در زندان بمانند. ما هیچ جرمی مرتکب نشده ایم و جاسوس نیستیم. به هیچ وجه قصد رساندن هیچ ضرری به دولت ایران یا مردم آن کشور را نداشتیم و فکر می کنیم که یک سوتفاهم عظیم باعث بازداشت و حبس طولانی ما شد."

مادر خانم شورد گفت که دخترش مشکلات جسمی دارد که از جمله شامل یک غده در سینه و سلول های "ماقبل سرطانی" در گردن رحم است.

شورد و باوئر پیش از بازداشت در دمشق، پایتخت سوریه، زندگی می کردند. شین باوئر روزنامه نگار آزاد و سارا شورد معلم زبان انگلیسی بود.

به گفته خانم شورد، جاشوا فتال که فعال محیط زیست است و مثل آنها از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در برکلی فارغ التحصیل شده است حدود یک هفته پیش از حادثه به آنها ملحق شده بود که با هم برای گردش به عراق رفتند.

او اظهار امیدواری کرد که تعریف این سرگذشت راه را بر آزادی دوستانش هموار کند.

او همچنین گفت امیدوار است که تجربه آنها "فرصتی برای آمریکایی ها و ایرانی ها ایجاد کند تا تشخیص دهند که بهبود روابط به نفع مردم هر دو کشور است."

مطالب مرتبط