خاتمی: نیروهای خودسر در مقابل رهبری هم خواهند ایستاد

محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران
Image caption آقای خاتمی از تعلل در رسیدگی به پرونده کوی دانشگاه انتقاد کرده است

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، هشدار داده است که نیروهای موسوم به خودسر "به نام دفاع از انقلاب و خالص سازی آن، اقدام به حذف اصلاح طلبان و بسیاری از اصولگرایان کرده و در مقابل نظام و رهبری هم خواهند ایستاد."

آقای خاتمی، روز دوشنبه ۲۹ شهریور، در دیدار با اعضای شورای عمومی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران گفت: "اگر کسی طرفداری از دموکراسی و جامعه مدنی می کند، چماق ها بلند می شود و می گویند اینها غرب زده اند. خطاب به آنها می گویم که نه! این شمایید که منحرفید و اشکال دارید. اشکال در بینش و برداشت فاشیستی و توتالیتری از اسلام است، در حالی که ما بینش علوی از اسلام داریم."

وی همچنین با اشاره با ریشه های شکل گیری انقلاب اسلامی گفت: "ما انقلاب کردیم که مردم ما دارای شخصیتی بشوند که در مقابل قدرت خودشان را نبازند بلکه قدرت را در مقابل خود خاضع کنند. اگر دیدیم چنین مسائلی نیست باید حساسیت داشته باشیم و تحرک پیدا کنیم."

آقای خاتمی که طی ماه های پس از انتخابات خرداد ۸۸ بارها از نحوه مواجهه حکومت با معترضان انتقاد کرده است، با اشاره به محدودیت های اخیر اعمال شده علیه تشکل های دانشجویی گفته است که وظیفه خود می داند تا در برابر آنچه "ستم به دانشجویان و در تنگنا قرار گرفتن اساتید" دانشگاه ها خوانده شده، اعتراض کند.

او همچنین با انتقاد از تعلل در رسیدگی به پرونده واقعه کوی دانشگاه تهران (۲۴ خرداد ۸۸) گفت: "نباید کسی به خاطر عقاید سیاسی اش هزینه بپردازد. باید همه در آسمان سرنوشت خود ستاره های درخشان داشته باشند نه اینکه بعضی ها برای اینکه مطابق میل بعضی ها نیستند، ستاره های خاصی بگیرند."

به نظر می رسد اشاره آقای خاتمی به "دانشجویان ستاره دار" است که طی ماه های گذشته بارها توسط دانشجویان مقاطع مختلف دانشگاه های ایران مطرح شده و از محدودیت هایی که برای ثبت نام و ادامه تحصیل این دانشجویان به وجود آمده انتقاد شده است.

پیش تر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در توضیح ستاره دار شدن دانشجویان گفته بود که مسئولان آموزشی در مقابل قبولی های کارشناسی ارشد یا یک ستاره می زدند و یا دو ستاره. درج یک ستاره، نشانگر آنست که دانشجو در امور آموزشی مشکل داشته و دو ستاره یعنی دانشجو مشکلی در کمیته انضباطی داشته است.

'اگر انتقاد هزینه داشت نشانه انحراف در نظام است'

آقای خاتمی که هم اکنون ریاست بنیاد بین المللی باران را بر عهده دارد، در بخش دیگری از سخنان امروز خود به "هزینه های انتقاد" در نظام جمهوری اسلامی اشاره کرده و آن را نشانه "انحراف" در این نظام دانسته است.

او همچنین "عدم تقابل با نیروهای خودسر" را موجب رشد آنها دانسته و گفته است: "در نظر آنها نه تنها اصلاح طلبان و معترضان به سیاست های جاری بلکه بسیاری از اصولگرایان هم ناخالص و تحت فشار هستند."

وی ضمن محکوم کردن تشدید محدودیت ها برای میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت و حمله به دفتر آیت الله علی محمد دستغیب شیرازی، از مراجع تقلید، پرسیده است که "چرا این خودسری ها با امنیت کامل برای خودسرها ادامه می یابد؟ چرا جلوی آنها گرفته نمی شود؟ آیا نظام در برخورد با آنها عاجز است؟"

اشاره رئیس جمهوری پیشین ایران به تجمع و حمله های اخیر افرادی است که تحت عنوان "لباس شخصی" در سالهای گذشته به برخورد و سرکوب معترضان و مخالفان دولت پرداخته اند.

در آخرین موارد از حضور این افراد می توان به تجمع و حمله به منزل شخصی آقای کروبی در روزهای منتهی به مراسم روز قدس، و یا حمله به مسجد قبا و دفتر آیت الله دستغیب شیرازی اشاره کرد.

اگرچه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با صدور بیانیه ای هرگونه ارتباط میان این نیروی نظامی و لباس شخصی ها را رد کرد و آنها را "نیروهای خودسر" نامید اما مخالفان دولت می گویند این افراد با دسترسی به ادوات و اسلحه های نظامی "آزادانه" و در "امنیت کامل" به کار خود ادامه می دهند و به اعتقاد مخالفان، این افراد از طرف سپاه پاسداران حمایت و تغذیه می شوند.

در جریان حوادث انتخاباتی پس از ۲۲ خرداد ۸۸ نیز بارها نام لباس شخصی ها به عنوان آمران اصلی وقایعی نظیر کوی دانشگاه، ضرب و جرح و شلیک به معترضان خیابانی و حمله به حسینیه جماران تهران مطرح شده است.

مطالب مرتبط