سالگرد جنگ؛ گفت و گوی ایرانیها و عراقیها در بی بی سی

در سی امین سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق، بخش فارسی و عربی بی بی سی، در دو برنامه ویژه و بی سابقه، فرصتی را فراهم می آورند تا مخاطبان ايرانی و عراقی خود به طور مستقيم با يکديگر گفت و گو کنند.

این برنامه یک ساعته که در تاریخ چهارشنبه سپتامبر 22 پخش می شود ، این امکان را برای مردم هر دو کشور ایران و عراق ایجاد می کند که با یکدیگر به صورت زنده گفت و گو کنند و تجربیات شخصی خود در مورد جنگ را به اشتراک بگذارند.

این برنامه به مردم دو کشور این امکان را می دهد تا احساسات خود در باره جنگ را بیان و از تاثیر آن بر روی زندگی خود بگویند.

برنامه نوبت شمای فارسی و معادل عربی آن در بخش عربی بی بی سی (نقطةحوار) از طریق نظراتی که از طریق وب سایت دریافت می شود، وب کم ، ایمیل و دیگر رسانه های اجتماعی دیدگاه های مخاطبان را دریافت و پخش می کنند.

این دو برنامه بی سابقه و زنده تلویزیونی امکان یک بحث آزاد را به مردم دو کشور ایران و عراق می دهند تا از تجربیات خود در طول جنگ 8 ساله با یکدیگر سخن بگویند.

بر اساس گزارش ها در طول جنگ هشت ساله ایران و عراق بیش از نیم میلیون نفر جان خود را از دست دادند. جنگ ايران و عراق، به عنوان يکی از خونبارترين جنگ های قرن بيستم، معمولا با جنگ جهانی اول مقايسه می شود.

پیتر هاروکس، مدير سرويس جهانی بی بی سی می گوید: "جنگ ایران و عراق و مسائل تاریخی آن، گفتگو میان این دو کشور را بسیار دشوارساخته است."

سرویس جهانی بی بی سی حدود 70 سال است که به زبان های فارسی و عربی برنامه پخش می کند.

اين برنامه ها توانسته اند اعتماد فراوان مخاطبان خود را به دست آورند. معنای این اعتماد آن است که بی بی سی در موقعیت منحصر به فردی برای تهيه چنين برنامه ای قرار دارد. گفت و گوی رو در روی مخاطبان ايرانی و عراقی سرويس جهانی بی بی سی با يکديگر، يک نمونه کامل از هدف اين رسانه است: گفت و گوی ملت ها در صلح با يکديگر.

در حال حاضر بخش عربی بی بی سی به عنوان بزرگ ترين بخش سرويس جهانی به حدود ۲۲ میلیون نفر دسترسی دارد و برآورد می شود که بينندگان تلويزيون بخش فارسی بی بی سی در سه کشور ايران، افغانستان و تاجيکستان بيش از سه ميليون نفر هستند. اين دو بخش، همچنين برنامه های خود را به صورت آنلاين و راديويی نيز پخش می کنند.

برای ارسال نظرات خود به این صفحه بروید: نوبت شما