تغییر ساعت کار برای کاهش ترافیک در تهران

تغییر ساعت
Image caption مقامات شهر تهران امیدوارند که تغییر ساعت کاری راه حلی برای مشکل ترافیک پایتخت باشد

دولت ایران طرح تغییر ساعت کاری در شهر تهران را به مدت سه ماه به طور آزمایشی اجرا می کند.

مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران روز دوشنبه ۲۹ شهریور (۲۰ سپتامبر) اعلام کرد که با توجه به مصوبه شورای عالی ترافیک و تصویب دولت ساعت کار در تهران از روز اول مهر به مدت سه ماه تغییر می کند.

بر این اساس "ساعت کار بخش صنعت ۷ صبح ، بانک ها ۸ صبح، دستگاه ها و نهاد های عمومی ۸:۳۰، مدرسه ها ۷:۳۰ تا ۷:۴۵، بازار و اصناف ۹:۳۰ تا ۱۰ و دستگاه ها نظامی و انتظامی ۶:۳۰ تا ۷ صبح " تعیین شده است.

به گفته مقامات شهرداری تهران در حال حاضر ساعت اوج سفر های صبحگاهی در شهر تهران بین ساعت ۷ تا ۹ صبح است اما با تغییر ساعت کار، سفر های صبحگاهی از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۰ صبح انجام خواهد شد و افزایش این ساعت به کاهش حجم ترافیک کمک خواهد کرد.

خسرو دانشجو، سخنگوی شورای شهر تهران با مثبت خواندن این طرح به خبرگزاری فارس گفت: "اگر تصور کنیم که با نسخه هایی از این دست مشکل ترافیک تهران را کاملا حل کرده ایم، تصوری غلط است."

همچنین جعفر تشکری هاشمی، معاون حمل و نقل شهرداری تهران با تاکید بر تاثیر مثبت این طرح گفت: "اصلاح ساعت ها به این معنا نیست که مشکل ترافیک تهران حل می شود، بلکه شدت بحران کاهش می یابد."

قرار بود طرح تغییر ساعت کاری از آبان ماه سال گذشته اجرا شود، اما به دلیل مخالفت آموزش و پرورش و اعتراض والدین شاغل، اجرای این طرح به تعویق افتاد.

بر اساس طرح قبلی، ساعت آغاز کار مدارس، دانشگاه ها و موسسات آموزشی بعد از ادارات از ساعت هشت تا هشت و نیم صبح تعیین شده بود.

پلیس هوایی در آسمان تهران

سرتیپ حسین رحیمی، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران با اشاره به افزایش ۳۰ درصدی ترافیک تهران در مهر ماه که زمان بازگشایی مدارس در ایران است، از آماده باش صد در صدی نیروهای پلیس خبر داد.

او همچنین اعلام کرد که از روز اول مهر ماه گشت هوایی پلیس راهنمایی و رانندگی در آسمان شهر تهران آغاز به کار خواهد کرد.

به گفته آقای رحیمی تغییر ساعت کاری به روان شدن ترافیک تهران کمک خواهد کرد.

تغییر ساعت رسمی ایران

طبق قانون، ساعت رسمی ایران از ساعت ۱۲ شب (به وقت محلی) روز سه شنبه ۳۰ شهریور (۲۱ سپتامبر) یک ساعت به عقب کشیده می شود.

بحث تغییر ساعت رسمی در ایران، موضوعی جنجالی بوده است.

از سال ۱۳۷۰ خورشیدی (۱۹۹۱ میلادی)، و بنا بر مصوبه آن زمان هیات وزیران، ساعت رسمی این کشور هر سال اول فروردین ماه یک ساعت به جلو کشیده و سی ام شهریور ماه دوباره به حالت اول برگردانده می شد.

با روی کار آمدن محمود احمدی نژاد به عنوان ششمین رئیس جمهوری ایران در مرداد ماه ۱۳۸۴، دولت این کشور برخلاف رویه پانزده ساله ساعت رسمی این کشور را در آغاز سال نو خورشیدی تغییر نداد.

این تصمیم آقای احمدی نژاد با مخالفت هایی رو به رو شد که سر انجام در مهر ماه سال ۱۳۸۶ با تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان ساعت رسمی ایران در ساعت ۲۴ روز اول فروردین یک ساعت به جلو کشیده می شود و در ساعت ۲۴ روز سی ام شهریور به وضعیت قبلی اش بازگردانده می شود.

یکی از دلایل تغییر ساعت رسمی کشور صرفه جویی در مصرف انرژی است.

مطالب مرتبط