متروی تهران یک هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر می کند

متروی تهران
Image caption دولت ایران تاکنون از پرداخت بودجه دو میلیارد دلاری مترو خودداری کرده است

در حالی که دولت ایران از پرداخت یک میلیارد دلار به متروی پایتخت خودداری کرده، شورای شهر تهران به شهرداری این شهر اجازه داده است تا یک هزار میلیارد تومان معادل یک میلیارد دلار اوراق مشارکت منتشر کند.

درخواست اولیه شهرداری تهران که به صورت لایحه ای به شورای شهر داده شده بود، پانصد میلیارد تومان یعنی نصف این رقم بود اما اعضای شورای شهر این رقم را به دوبرابر افزایش دادند.

محمد باقر قالیباف شهردار تهران که در جلسه شورای شهر حضور داشت، ضمن استقبال از افزایش میزان اوراق مشارکت گفت که "انصاف نیست اصل این پول از جیب مردم تهران پرداخت شود در حالی که دولت با تخصیص اعتبارات مترو از حساب ذخیره ارزی مخالفت می کند."

آقای قالیباف با انتقاد از عدم اجرای قانون مصوب مجلس از سوی دولت گفت که چون قانون مصوب اجرا نمی شود، بار مضاعفی هم بر دوش مردم گذاشته می شود اما اگر دولت وظیفه اش را انجام ندهد چاره ای جز این نداریم.

شهردار تهران پیشنهاد کرد که در کنار این هزار میلیارد تومان "از دولت بخواهیم به وظیفه اش عمل کند."

در پی بروز اختلاف بین دولت و شهرداری تهران بر سر بودجه توسعه مترو، مجلس طرحی تصویب کرده بود که بر اساس آن دولت باید دو میلیارد دلار از حساب ذخیره ارزی برای توسعه مترو در تهران و دیگر شهرها اختصاص می داد.

Image caption شهردار تهران گفت که دولت باید به وظیفه اش برای پرداخت بودجه به مترو عمل کند

اما شورای نگهبان این مصوبه مجلس را مغایر قانون اساسی تشخیص داد، چون بار مالی برای دولت ایجاد می کرد و به همین دلیل این طرح را به مجلس بازگرداند، اما نمایندگان مجلس با تاکید بر نظر قبلی خود آن را برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت فرستادند.

مجمع تشخیص مصلحت قانون پرداخت دو میلیارد دلار از محل حساب ذخیره ارزی تصویب کرد، اما دولت تاکنون این بودجه را در اختیار شرکت متروی تهران قرار نداده است.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، روز چهارشنبه ۲۰ مرداد (۱۱ اوت) علت عدم اجرای مصوبه مجلس درباره اختصاص دو میلیارد دلار بودجه به مترو را "غیر قانونی" بودن این مصوبه عنوان کرد و گفت که دولت لزومی به اجرای آن نمی بیند.

او با اشاره به اینکه شورای نگهبان هم این مصوبه را غیر قانونی دانسته است، گفت: "این موضوع که مجلس محل تامین این بودجه را از صندوق ارزی تعیین کرده، اشتباه است زیرا برای همه موجودی حساب ذخیره ارزی برنامه ریزی شده و نمی توان خارج از آن عمل کرد."

دامنه اختلاف دولت و مجلس بر سر این قانون و قوانین دیگر که دولت آنها را اجرا نکرده به شدت افزایش پیدا کرده و بنابر پیشنهاد آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران، گروهی در شورای نگهبان مسئول بررسی این اختلاف شده اند. هنوز هیچ گزارشی از نظر این گروه منتشر نشده است از همین رو شهرداری تهران ناچار شده برای توسعه مترو فعلا اوراق مشارکت بفروشد.

آقای قالیباف در جلسه شورای شهر با انتقاد از دولت گفت که چرا مجلس یک میلیارد دلار از محل حساب ذخیره ارزی به مترو اختصاص داده اما دولت با انی مبلغ مخالفت کرده است.

شهردار تهران در عین حال، گفت که همه از دولت بخواهیم که به وظیفه خود عمل کرده تا به اهداف برنامه توسعه که ساخت 217 کیلومتر مترو در تهران است، برسیم.

مطالب مرتبط