روز گفتگوی تمدن ها از تقویم ایران حذف شد

تقویم
Image caption روز گفتگوی تمدن ها از تقویم رسمی ایران حذف شد

"روز گفتگوی تمدن ها" و چهار مناسبت اصلی دیگر از متن تقویم رسمی ایران حذف و "روز مبارزه با استعمار انگلیس" و پنج مناسبت دیگر به آن اضافه شد.

منصور واعظی، دبیر "شورای فرهنگ عمومی کشور"، روز سه شنبه ۳۰ شهریور (۲۱ سپتامبر) دلیل حذف مناسبت "گفتگوی تمدن ها" را "منقضی شدن زمان این مناسبت و نداشتن متولی خاصی" برای آن عنوان کرد.

پیش تر به پیشنهاد محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران سال ۲۰۰۱ میلادی از سوی سازمان ملل متحد به عنوان سال گفتگوی تمدن ها نامگذاری شد.

به همین مناسبت روز ۳۰ شهریور نیز در تقویم رسمی ایران به عنوان روز گفتگوی تمدن ها تعیین شده بود.

آقای واعظی همچنین از تعیین روز ۹ دی به عنوان روز "بصیرت و میثاق امت با ولایت" خبر داد و گفت: "حماسه بزرگ در مقابل جریان نفاق جدید، مناسبت نامگذاری این روز در تقویم است."

در روز نهم دی ماه سال ۱۳۸۸، سه روز بعد از ناآرامی های روز عاشورا، حامیان دولت با دعوت نهادهای حکومتی در اعتراض به آنچه که آنها "هتک حرمت" روز عاشورا از سوی مخالفان دولت خواندند در سراسر ایران راهپیمایی کردند.

بنابر گزارش های رسمی در جریان ناآرامی های روز عاشورای سال گذشته، دست کم هشت نفر از جمله خواهرزاده میرحسین موسوی کشته شده بودند.

آقای واعظی درباره تعیین "روز مبارزه با استعمار انگلیس" گفت: "با توجه به شیطنت های انگلیس در تاریخ کشور ما و نبرد قهرمانانه رئیس علی دلواری و یارانش برای استقلال کشور،۱۲ شهریور به عنوان روز مبارزه با استعمار انگلیس در تقویم ایران ثبت می شود."

رئیس علی دلواری، رهبر قیام تنگستان و بوشهر در جنوب ایران، علیه نیروهای بریتانیایی در زمان جنگ جهانی اول بوده است. او در دوازدهم شهریور ۱۲۹۴ خورشیدی به ضرب گلوله کشته شد.

همچنین بر اساس تصمیم شورای فرهنگ عمومی روز ۳۱ خرداد به عنوان روز بسیج اساتید نامگذاری شده است.

به گفته آقای واعظی پیشنهاد تعیین این روز که مصادف با سالروز کشته شدن مصطفی چمران، وزیر دفاع پیشین و نماینده پیشین مجلس ایران در جنگ ایران و عراق است، در دیدار "استادان بسیجی" با آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران مطرح شده بود.

بر همین اساس روزهای ۲۹ دی ماه به عنوان روز غزه و ۲۱ فروردین روز هنر انقلاب اسلامی نامگذاری شده است.

روزهای اسناد ملی (۱۷ اردیبهشت)، گل و گیاه (۲۵ خرداد)، اسکان معلولان و سالمندان (۲۰ مهر) و روز ملی ایمنی در برابر زلزله (۵ دی) از مناسبت هایی است که از متن تقویم سال آینده خورشیدی در ایران حذف خواهد شد.

شورای فرهنگ عمومی ایران، که متولی تعیین و نام گذاری روزهایی از سال در تقویم رسمی این کشور است از نمایندگان وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد، آموزش و پرورش، کشور، اطلاعات، علوم و تحقیقات و فناوری و سازمان هایی چون صدا و سیما، شهرداری، حوزه علمیه قم و نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها تشکیل شده است.

مطالب مرتبط