به روز شده:  13:36 گرينويچ - سه شنبه 21 سپتامبر 2010 - 30 شهریور 1389

جامعه ایران

مرگ ۴ نفر در اثر مصرف مشروب دست ساز در ایران

مشروب دست ساز

هر ساله تعداد زیادی در ایران بر اثر مسمومیت ناشی از مصرف مشروب الکلی دست ساز و غیر استاندارد کشته یا راهی بیمارستان می شوند

گزارش شده که چهار نفر بر اثر مصرف مشروب الکلی دست ساز در خرم آباد، در غرب ایران جان خود را از دست داده اند.

خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا گزارش کرده که شش نفر دیگر از مصرف کنندگان این مشروبات الکلی به دلیل مسمومیت در بخش فوریت های پزشکی بیمارستان عشایر خرم آباد بستری هستند.

بر اساس این گزارش یکی از افرادی که به دلیل مسمومیت در بیمارستان بستری است، به ایرنا گفته که همراه چهار نفر از دوستانش، اقدام به خریدن مشروب دست ساز از یک فروشنده کرده اند که مصرف این مشروب سبب مرگ دو تن از آنها شده است.

خبرگزاری دولتی ایران همچنین از قول یک منبع موثق گزارش داده است که مصرف مشروبات الکلی دست ساز در روزهای اخیر در یک مراسم عروسی در شهر خرم آباد سبب مسمومیت تعدادی شد که چند نفر از آنها بر اثر شدت مسمومیت فوت کرده اند.

این منبع تاکیدکرده است که احتمالا تعداد موارد مسمومیت بیشتر بوده است که تا کنون به بیمارستان مراجعه نکرده اند.

هر ساله گزارش هایی در مورد مرگ عده ای به دلیل مصرف مشروبات الکلی تقلبی و غیر استاندارد در میهمانی ها و مجالس عروسی در ایران انتشار می یابد.

پس از انقلاب ۱۹۷۹ طبق قوانین، مصرف مشروبات الکلی در ایران ممنوع شد اما گزارش ها نشان می دهد که ایرانی ها همچنان به صورت پنهانی مشروبات الکلی مصرف می کنند.

بخشی از مشروبات از کشورهای همسایه، به طور قاچاق به ایران وارد می شود و برخی ایرانی ها نیز از الکل سفید که در داروخانه ها توزیع می شود، به عنوان مشروب الکلی استفاده می کنند.

مشروبات دست ساز غیر استاندارد بیشتر به دلیل داشتن ماده سمی متانول سبب مرگ یا مسمومیت شدید مصرف کنندگان می شود.

حدود یک سال پیش مصرف مشروبات الکلی دست ساز که گفته می شد دارای ماده سمی متانول بوده است، سبب مرگ ۱۲ نفر در شهر بندرعباس در جنوب ایران شد.

 • کشف مشروبات الکلی دست ساز در شرق تهران
  کشف مشروبات الکلی دست ساز در شرق تهران
 • کشف و امحاء مشروبات الکلی در ایران
  کشف و امحاء مشروبات الکلی در ایران
 • امحاء مشروبات الکلی توسط پلیس
  امحاء مشروبات الکلی توسط پلیس ایران
 • امحاء مشروبات الکلی توسط پلیس ایران
  امحاء مشروبات الکلی توسط پلیس ایران
 • نمایش مشروبات الکلی در ایران
  پلیس ایران مشروبات الکلی قاچاق شده به این کشور را پیش از نابود کردن به نمایش گذاشته است

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.