آمریکا: شرایط برای مبادله سوخت با ایران عوض شده است

صالحی
Image caption آقای صالحی خواستار از سرگیر گفتگو در مورد مبادله سوخت شده بود

یک روز پس از آنکه یک مقام ایرانی خواستار از سرگیری فوری گفتگوها درباره طرح مبادله سوخت هسته ای برای رفع نگرانی های غرب شد، دولت آمریکا می گوید که شرایط مبادله سوخت اتمی با ایران از سال گذشته که این پیشنهاد مطرح شده تغییر کرده است.

استیون چو وزیر انرژی آمریکا روز سه شنبه 21 سپتامبر گفت که واشنگتن در مورد مبادله سوخت "همیشه به گفتگوی دوباره با ایران علاقه دارد" اما می خواهد مطمئن شود که ایران صادقانه وارد گفتگو می شود.

دنیل پونمن معاون وزارت انرژی آمریکا نیز که در کنار آقای چو با خبرنگاران صحبت می کرد گفت مهم است بر گفتگوهای وسیعتر میان ایران و اعضای دائم شورای امنیت و آلمان تمرکز شود و نه فقط بر مذاکرات مربوط به مبادله سوخت اتمی.

روسیه، آمریکا و فرانسه اکتبر سال گذشته میلادی در طرحی که مورد حمایت آژانس بین المللی انرژی اتمی بود به ایران پیشنهاد کردند که بخش اعظم ذخیره اورانیوم غنی شده با غلظت پایین خود را تحویل دهد تا به میله های سوختی مورد نیاز راکتور پژوهشی تهران تبدیل شود.

نمایندگان ایران ابتدا به طور اصولی با طرح موافقت کردند اما ایران بعدا گفت با جزئیات آن مشکل دارد. این کشور ماه ها بعدا به توافق مشابهی با ترکیه و برزیل رسید، اما غرب آن را رد کرد.

آقای پونمن گفت: "آنها آن پیشنهاد را نپذیرفتند و از آن زمان اتفاقات زیادی افتاده است که شرایط موجود را عوض می کند.... و در نتیجه ما معتقدیم که خیلی مهم است که آنها در چارچوبی وسیعتر برای حل مسائل وارد گفتگو شوند."

او گفت آمریکا می خواهد مطمئن شود که هرگونه گفتگویی با ایران در بستر واقعیات تازه انجام می شود.

آقای پونمن در پاسخ به این سوال که آیا این عملا به معنی رد شرایط طرح اولیه مبادله سوخت است گفت: "آنها واکنش مطلوبی به آن پیشنهاد نشان ندادند. شرایط تغییر کرده است. لازم است ایران اقدامات تازه ای انجام دهد."

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز دوشنبه در سخنانی در کنفرانس عمومی آژانس در وین شکایت کرده بود که هیچ پیشرفتی در زمینه مبادله سوخت صورت نگرفته است.

او گفت که توافق ایران با ترکیه و برزیل "حرکت مثبتی" از سوی ایران برای یافتن یک راه حل و همچنین استمرار گفتگو و مذاکره بود.

او از آمریکا، فرانسه، روسیه و آژانس اتمی سازمان ملل خواست گفتگو برای مبادله سوخت با ایران را "بدون تاخیر از سر گیرند."

مطالب مرتبط