کاخ سفید: پیام اوباما برای ایران باز بودن راه مذاکره است

باراک اوباما
Image caption آقای اوباما روز پنجشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند

مقام های کاخ سفید می گویند که پیام رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای ایران این خواهد بود که راه مذاکره همچنان برای این کشور باز است.

"بن رز" معاون مشاور امنیت ملی آمریکا گفت باراک اوباما به مقامات ایران یادآوری خواهد کرد که در صورت احترام به تعهدهای بین المللی شان، از جمله ان پی تی و قطعنامه های شورای امنیت، راه مذاکره و گفتگو با آنها و روابط بهتر ایران با آمریکا و جامعه بین اللمللی همچنان باز خواهد بود.

او گفت باراک اوباما در سخنرانی روز پنجشنبه در سازمان ملل بر سیاست دو بعدی آمریکا در مقابل ایران تاکید خواهد کرد چرا که از دید دولت آمریکا تحریم ها هدف نیست بلکه وسیله ای است تا ایران را به پاسخگویی ترغیب کند.

این مشاور کاخ سفید گفت تحریم ایران از سوی سازمان ملل نشان می دهد که اختلاف نظرهای کنونی نه میان ایران و دولت آمریکا، بلکه میان ایران و جامعه جهانیست.

او اضافه کرد که باراک اوباما در سخنرانی اش دست مذاکره را بار دیگر به سمت ایران دراز خواهد کرد و در صورت پافشاری ایران بر افزایش فشار ها همزمان به ادامه سیاستهای فعلی تاکید خواهد کرد.

باراک اوباما قرار است صبح پنج شنبه در اجلاس سران مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند. محمود احمدی نژاد هم بعد ازظهر همان روز در این مجمع نطق خواهد کرد.

ایران تاکنون از قطعنامه های سازمان ملل برای تعلیق بخش های حساس برنامه اتمی اش که به ظن غرب دارای مقاصد نظامی است سرباز زده است، چرا که می گوید این برنامه کاملا صلح آمیز است.

باراک اوباما روز دوشنبه گفته بود که دستیابی ایران به سلاح اتمی یک "مشکل واقعی" است اما او تصور نمی کند که اقدام نظامی توسط اسرائیل یا آمریکا "راهی ایده آل" برای حل بحران باشد.

او گفت: "اینکه ایران یک سلاح اتمی در اختیار داشته باشد یک مشکل واقعی خواهد بود. ما شدیدترین تحریم ها تا به امروز را علیه ایران وضع کردیم، که تاثیر هم گذاشته است."

او افزود: "ما همچنان درها را به روی راه های دیپلماتیک برای حل این موضوع باز می بینیم. فکر نمی کنیم که جنگ میان اسرائیل و ایران یا گزینه های نظامی راهی ایده آل برای حل این مساله باشد. اما همه گزینه ها را همچنان حفظ می کنیم."

مطالب مرتبط