ایران می گوید کناره گیری دیپلمات ها انگیزه سیاسی ندارد

وزارت خارجه ایران
Image caption تاکنون سه دیپلمات ایرانی در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری کناره گیری کرده اند

ایران روز سه شنبه گفت که انگیزه های شخصی و نه سیاسی علت کناره گیری اخیر دو دیپلمات ایرانی در اروپا بوده است و افزود که مجموعه پرسنل وزارت خارجه کسانی هستند که از "نظام" حمایت می کنند.

رامین مهمان پرست سخنگوی وزارت خارجه ایران روز سه شنبه 30 شهریور (21 سپتامبر) گفت: "کسی در وزارت امور خارجه انگیزه آنها را باور نمی کند... در این اقدام بیشتر نوعی ترجیح منافع شخصی و خانوادگی به منافع ملی، قابل توجه است."

او در پاسخ به سوالی درباره درخواست پناهندگی دو دیپلمات ایرانی در کشورهای اروپایی اظهار نظر می کرد.

فرزاد فرهنگیان، رایزن دوم و وابسته مطبوعاتی سفارت ایران در بروکسل هفته پیش گفت که با توجه به تحولات سیاسی پس از انتخابات خرداد ۸۸، او به این نتیجه رسیده که می بایست از مقام خود کناره گیری کند.

او سپس اعلام کرد که خواهان پناهندگی سیاسی از کشور نروژ است.

او روز 14 سپتامبر با شرکت در یک کنفرانس خبری در اسلو، در پاسخ به این پرسش که "آیا شما خواهان سرنگونی دولت هستید؟" گفت: "آری. این یکی از دلایل اصلی استعفای من بود. در حقیقت، محمود احمدی نژاد (رئیس جمهوری ایران) نماینده مردم ایران نیست."

یک هفته پیش از او نیز حسین علیزاده، دیپلمات سفارت ایران در فنلاند از سمت خود استعفا کرد و گفت به صف مخالفان دولت ایران می پیوندد.

آقای مهمان پرست درباره این دو دیپلمات سابق گفت: "دو نفر از کارمندان وزارت خارجه در فنلاند و بلژیک بعد از پایان ماموریت خود ادعا کرده اند قصد بازگشت به کشور را ندارند در حالیکه یکی از این دو در اسفند سال 88 ماموریت 3 ساله اش پایان یافته است با توجه به اینکه جایگزین وی عازم نشده بود این ماموریت تا 29 مرداد تمدید شد و بعد از پایان ماموریت مدت تمدید شده ایشان اعلام کرد به خاطر وضعیت فرزندان محصلش می خواهد مدتی بیشتر بماند."

او افزود: "همچنین فرهنگیان نیز 30 شهریور 89 ماموریت 3 ساله اش به پایان می رسید و در روزهای آخر در حال انجام اقدامات برای پایان ماموریتش بود. اینکه ادعا می شود این دو مشغول کار بودند و به دلایل خاص استعفا داده اند اینطور نیست اگر کسی قصد سیاسی داشته باشد بعد از گرفتن 15 ماه حق ماموریت این کار را انجام نمی دهند ما این اقدامات را تخلف اداری محسوب می کنیم همه کارمندان وزارت خارجه باید بعد از پایان ماموریتشان به کشور بازگردند و بعد از تعیین تکلیف سازمانی هر تصمیمی که می خواهند برای آینده خود بگیرند اقدام کنند."

اولین دیپلمات ایرانی که پس از انتخابات کناره گیری کرد محمد رضا حیدری کنسول ایران در اسلو بود که به نروژ پناهنده شده است.

او "کمپین سفارت سبز" را راه اندازی کرده است که یکی از اهداف آن "اعلام همبستگی دیپلمات های ایران، با جنبش سبز آزادیخواهانه مردم ایران و ترک سفارتخانه های جمهوری اسلامی" عنوان می شود.

مطالب مرتبط