گروه 1+5 تاثیر تحریمها بر ایران را بررسی می کند

رای گیری در شورای امنیت
Image caption گروه 1+5 آثار تحریمهای بین المللی علیه ایران را بررسی می کند

گروه 1+5 آثار تحریم های بین المللی علیه برنامه اتمی ایران را بررسی می کند.

روز چهارشنبه، 31 شهریور (22 سپتامبر)، وزیران خارجه کشورهای عضو دایم شورای امنیت (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه) همراه با وزیر خارجه آلمان در نشستی در نیویورک در مورد نتایج اقدامات بین المللی برای تغییر سیاست هسته ای ایران و اقدامات آینده جامعه بین المللی در این زمینه مذاکره خواهند کرد.

شورای امنیت سازمان ملل در روز 9 ژوئن سال جاری قطعنامه دیگری حاوی تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران را با رای مثبت تمامی کشورهای عضو دایم شورای امنیت تصویب کرد.

دو کشور برزیل و ترکیه، از اعضای دوره ای شورا، به این قطعنامه رای منفی و کشور لبنان، یکی دیگر از اعضای دوره ای، به آن رای ممتنع دادند.

نشست نیویورک در حالی برگزار می شود که برخی رسانه های غربی اظهارات اخیر شماری از مقامات جمهوری اسلامی را به تمایل آنان به مذاکره برای حل بحران ناشی از برنامه های اتمی این کشور تعبیر کرده اند.

سوزان رایس، نماینده دایم ایالات متحده در سازمان ملل متحد، گفته است که تمامی کشورهای عضو گروه 1+5 دولت ایران را "با یک صدا" مخاطب قرار خواهند داد؛ هر چند هشدار داده است که نباید از جلسه روز چهارشنبه "تحولی چشمگیر" را انتظار داشت.

به گفته خانم رایس، دستور کار نشست وزیران خارجه 1+5 شامل بررسی همزمان دو موضوع "وارد کردن فشار و همچین تلاش برای تعامل با ایران" است با این هدف که این کشور را به تغییر برنامه هسته ای خود وادار سازد.

ایالات متحده همزمان با پافشاری بر اجرای کامل تحریم های بین المللی و تلاش برای جلب حمایت تعداد هر چه بیشتری از کشورهای دیگر به وضع تحریم های یکجانبه علیه ایران، گفته است که حل و فصل این مساله از طریق مذاکره را در اولویت قرار داده است.

در همین حال، دولت آمریکا بر لزوم تبعیت ایران از خواست شورای امنیت در تغییر بخشی از برنامه های اتمی خود، به خصوص توقف غنی سازی اورانیوم، تاکید داشته و توسل به روش های مختلف، از جمله عملیات نظامی برای تحقق به این هدف را منتفی ندانسته است.

تاثیرگذاری تحریمها

مقامات آمریکایی گفته اند تحریم های جدید به تدریج فشارهای سنگینی را بر نهادهای دولتی و اقتصاد ایران وارد می کند و ابراز تمایل مقامات ایرانی به گفتگو را نشانه ای از تاثیرگذاری تحریم ها دانسته اند.

Image caption مقامات ایرانی بار دیگر مبادله اورانیوم غنی شده با سوخت رآکتور تهران را مطرح کرده اند

روز دوشنبه، علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، از کشورهای آمریکا، فرانسه، روسیه و همچنین آژانس بین المللی انرژی اتمی خواست تا هر چه سریعتر مذاکرات با جمهوری اسلامی در مورد مبادله سوخت اتمی را از سر بگیرند.

پاییز سال گذشته، این سه کشور با طرح پیشنهادی آژانس برای مبادله بخش عمده اورانیوم غنی شده ایران با سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران موافقت کردند اما دولت ایران به این پیشنهاد پاسخ قطعی نداد بلکه اعلام کرد که اورانیوم با خلوص بیشتر تولید می کند.

در ماه مه امسال، و مدت کوتاهی پیش از تشدید تحریم های شورای امنیت، دولت ایران طرح مبادله اورانیوم غنی شده با سوخت نیروگاهی را که از سوی دو کشور برزیل و ترکیه پیشنهاد شده بود تحت عنوان "توافقنامه تهران" قبول کرد اما این توافقنامه مانع از تصویب قطعنامه جدید شورای امنیت نشد.

روز گذشته یک مقام ارشد دولت آمریکا ضمن حمایت از مذاکره در مورد "مبادله سوخت" گفت که شرط دولت او برای انجام چنین مذاکراتی اطمینان از صداقت ایران است.

وی در عین حال گفت که شرایط از زمان ارائه طرح مبادله سوخت توسط آژانس بین المللی در سال گذشته تغییر یافته و ایالات متحده اینک انتظار دارد دولت ایران "در چارچوبی وسیعتر برای حل مسائل وارد گفتگو شود."

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران که برای شرکت در اجلاس افتتاحیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می برد، در روزهای اخیر ضمن سخنرانی ها و مصاحبه هایی، موضوع برنامه هسته ای ایران و واکنش جهانی به آن را مطرح کرده است.

آقای احمدی نژاد ضمن استقبال از گفتگو برای حل این مساله، از واکنش ویرانگر جمهوری اسلامی به هر گونه اقدام نظامی علیه تاسیسات اتمی ایران سخن گفته و آن را تهدیدی برای تمامی جهان قلمداد کرده است.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، در حال حاضر در نیویورک به سر می برد و برخی گزارش ها از احتمال ملاقات او با تعدادی از وزیران خارجه کشورهای عضو 1+5 و همچنین مقامات اتحادیه اروپا خبر داده اند.

مطالب مرتبط