به روز شده:  15:43 گرينويچ - چهارشنبه 22 سپتامبر 2010 - 31 شهریور 1389

سیاست ایران

واکنش به انکار حکم سنگسار سکینه محمدی آشتیانی

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران

آقای احمدی نژاد برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته است

با گذشت چند روز از اظهارات محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، درباره "جعلی بودن" خبر مربوط به حکم سنگسار سکینه محمدی آشتیانی، واکنش به این اظهارات همچنان ادامه دارد.

مخالفان دولت ایران با انتشار اسنادی، آقای احمدی نژاد را متهم می کنند که با "انکار" صدور حکم سنگسار خانم محمدی آشتیانی در یک مصاحبه تلویزیونی "دروغ" گفته است.

رئیس جمهوری ایران، چند روز پیش در مصاحبه تلویزیونی خود با شبکه ای بی سی آمریکا گفته بود که خانم محمدی آشتیانی "هرگز" به سنگسار محکوم نشده و رسانه های غربی تحت تاثیر خبری جعلی و تبلیغات منفی دولتمردان این کشورها قرار گرفته اند.

آقای احمدی نژاد که برای شرکت در اجلاس عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به سر می برد، در مصاحبه خود با کریستین امانپور، خبرنگار ای بی سی، و پرسش های مکرر او درباره حکم سنگسار خانم محمدی آشتیانی، گفته بود: "من نماینده حکومت ایران هستم و چگونه است که من از آنچه شما می گویید اطلاعی ندارم."

در واکنش به این اظهارات، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، با انتشار تصاویری که گفته می شود اسناد رسمی حکم سنگسار خانم محمدی آشتیانی است، از جامعه بین المللی، رهبران جهان و مدافعان حقوق بشر حاضر در اجلاس نیویورک خواسته است که به آنچه "دروغ های آشکار" آقای احمدی نژاد خوانده شده، اعتراض کنند.

در تصویر منتشر شده توسط وبسایت کمپین بین المللی حقوق بشر، حکمی دیده می شود که نشان رسمی "دادگستری جمهوری اسلامی" بر آن دیده می شود و ضمن تشریح جزئیات اتهامات خانم محمدی آشتیانی، آمده است که او را "بابت اتهام زنای محصنه (به کرات با مردان اجنبی) به حد رجم (سنگسار) محکوم می نماید".

هادی قائمی، سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر، به بی بی سی فارسی گفت که این کمپین با انتشار این اسناد که پیشتر نیز توسط محمد مصطفایی، وکیل خانم محمدی آشتیانی، منتشر شده بود، تلاش کرده است که توجه جوامع بین المللی را نسبت به خلاف واقع بودن "انکار" آقای احمدی نژاد نسبت به صدور این حکم جلب کند.

این کمپین همچنین به اظهارات آقای احمدی نژاد درباره عدم افزایش تعداد اعدام ها در طول سالهای اخیر واکنش نشان داده و از رئیس جمهوری ایران خواسته است که به نهادهای بین المللی فعال در زمینه حقوق بشر اجازه دهد که به این کشور سفر کنند و گزارش های خود در زمینه "نقض حقوق بشر" در ایران را از نزدیک دنبال کنند.

آقای احمدی نژاد در مصاحبه تلویزیونی خود در نیویورک، ادعای نهادهای بین المللی حقوق بشر درباره افزایش اعدام ها در ایران طی سالهای اخیر را تکذیب کرده و خطاب به این نهادها گفته بود: "آنها از کجا می دانند؟ آنها که به ایران نیامده اند."

آقای قائمی در این باره گفت که تمامی آمارهای ارایه شده توسط این کمپین و سایر نهادهای حقوق بشری، با استناد به اخبار رسمی منتشر شده توسط خبرگزاری های داخلی ایران، اطلاعیه ها و اخبار رسمی دستگاه قضایی ایران و نیز اطلاعات خانواده و وکلای محکومان ایرانی، ارایه می شود.

او همچنین گفت که ایران سالهاست که با درخواست های مکرر نهادهای حقوق بشری برای سفر به این کشور و بررسی موارد نقض حقوق بشر، مخالفت می کند.

این فعال حقوق بشر همچنین با صدور حکم عمادالدین باقی، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر در ایران، گفت که صدور حکم یک سال زندان برای آقای باقی نشان بارزی از محدودیت های ایران برای فعالان حقوق بشر و کسانی است که تلاش می کنند در این کشور پیرامون گزارش های نقض حقوق بشر تحقیق کنند.

آقای باقی حدود یک ماه پیش به خاطر اتهامات خود در رابطه با پرونده مربوط به انجمن دفاع از حقوق زندانیان به یک سال حبس و پنج سال محرومیت از فعالیت های رسانه ای و مدنی محکوم شده بود.

این فعال حقوق بشر در ایران، طی روزهای گذشته نیز به اتهام انجام مصاحبه ای با آیت الله منتظری که از تلویزیون بی بی سی فارسی پخش شد، به شش سال حبس محکوم شده است.

ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران چندی پیش با صدور اطلاعیه ای تصریح کرده بود که حکم سنگسار خانم محمدی آشتیانی صادر شده و قطعی است، اما به دلیل تلاش های این ستاد، اجرای این حکم متوقف شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.