انفجار مرگبار در مهاباد در جریان رژه سالگرد جنگ

مهاباد
Image caption تلویزیون ایران تصاویری از محل انفجار را نشان داده است

مقامات ایران می گویند که در جریان انفجار یک بمب در حاشیه مراسم رژه نیروهای مسلح در شهر مهاباد، دست کم ۱۲ نفر کشته و ده ها نفر مجروح شده اند.

به گزارش خبرگزاری رسمی دولت ایران، وحید جلال زاده، استاندار استان آذربایجان غربی گفت که این "انفجار تروریستی" صبح امروز چهارشنبه، ۳۱ شهریور (۲۱ سپتامبر) روی داده و "تقریبا همه مجروحان و شهیدان حادثه" زنان و کودکان بوده اند.

آقای جلال زاده گفت که "عوامل ضد انقلاب با هدف انتقام گیری از مردم همیشه در صحنه مهاباد دست به این عمل ددمنشانه زدند" و هدف آنها "دلسرد کردن مردم مهاباد" بوده است.

آقای جلال زاده همچنین در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت که به نیروهای نظامی حاضر در مراسم رژه آسیبی نرسیده است.

عیسی قنبری، معاون امنیتی - انتظامی استانداری آذربایجان غربی هم به خبرگزاری ایسنا گفت که یک پسر بچه شش ساله در میان کشته شدگان بوده است و باقی کشته شدگان همگی زن بوده اند.

او گفت: "فعلا در حال بررسی ابعاد این حادثه هستیم و به زودی اطلاعات کامل آن را منتشر می کنیم".

دکتر غلامرضا معصومی، رئیس اورژانس کشور در مورد این حادثه به خبرگزاری ایسنا گفته است که حال ۱۵ تن از حادثه دیدگان وخیم است و این عده برای درمان به شهر ارومیه، مرکز استان منتقل شده اند.

اجلال قوامی، سخنگوی سازمان حقوق بشر کردستان به بی بی سی فارسی گفت که این انفجار در پی درگیری های مسلحانه چند روز اخیر در شهر سقز، در نزدیکی مهاباد روی داده، اما هنوز هیچ شخص یا گروهی مسئولیت انفجار امروز یا درگیری های روزهای گذشته سقز را به عهده نگرفته است.

مسعود کردپور، روزنامه نگار ساکن مهاباد هم به بی بی سی گفت که گفته می شود چند مأمور انتظامی و یک کودک هم در جریان درگیری های اخیر شهر سقز کشته شده اند.

او وضعیت فعلی شهر مهاباد را "متشنج" و "امنیتی" توصیف کرد.

در این حال تلویزیون ها و رسانه های اینترنتی کرد زبان از انتشار اطلاعیه ای توسط حزب پژاک خبر داده اند که در آن انفجار امروز مهاباد محکوم شده است.

بر اساس این گزارش ها، پژاک ضمن محکوم کردن شدید این انفجار، اعلام کرده است که اعضای این حزب ارتباطی با آن نداشته اند.

پژاک یا "حزب حیات آزاد کردستان" یک گروه مسلح چپگرا است که در کردستان ایران فعالیت می کند.