عمادالدین باقی به شش سال زندان محکوم شد

عمادالدین باقی
Image caption در دادنامه دادگاه انقلاب ارتباط با صندوق کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف از نمونه فعالیت مجرمانه آقای باقی عنوان شده است

عمادالدین باقی، نویسنده و فعال حقوق بشر در ایران به اتهام انجام مصاحبه ای با آیت الله منتظری که از تلویزیون بی بی سی فارسی پخش شد، به شش سال حبس محکوم شده است.

بر اساس حکم شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب، آقای باقی به اتهام "تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی برای بر هم زدن امنیت کشور از طریق انجام مصاحبه با آیت الله منتظری و پخش آن از تلویزیون بی بی سی فارسی" به شش سال حبس تعزیری محکوم شده است.

این در حالی است که او یک ماه پیش به دلیل اتهاماتش در پرونده مربوط به انجمن دفاع از حقوق زندانیان به یک سال حبس و پنج سال محرومیت از فعالیت های رسانه ای و مدنی محکوم شده بود.

در بخشی از دادنامه جدید آمده است که مسئولان دادگاه پس از بازبینی فیلم مصاحبه آقای باقی با آیت الله منتظری، محتوای مصاحبه را مصداق اتهامات او دانسته اند.

در این دادنامه، آقای باقی "به ظاهر شهروند ایرانی" خوانده شده است که "تمام توانش را برای تحقق اهداف کشورهای معاند اروپایی در ایران به کار گرفته است و نمونه این فعالیت ها ارتباط با یونیسف در پوشش کارهای تحقیقی مربوط به حقوق کودکان و معدومین و زندانیان است."

در حکم دادگاه همچنین آمده است: "چنین شخصی نمی تواند مصاحبه با آقای منتظری را بدون هدف علیه امنیت کشور انجام دهد به ویژه که محتوای مصاحبه سبب انحراف و ذهنیت در تاریخ انقلاب و اهداف حکومت اسلامی باشد. از عقل به دور است که تلویزیون دولتی بی بی سی سفارش مصاحبه و مطلبی برای سرگرمی مخاطبان بدهد."

این در حالی است که به نوشته سایت آقای باقی، او در چند سال گذشته ممنوع الخروج بوده است و اتهامات مطرح شده در دادنامه هیچ ارتباطی با مصاحبه با آیت الله منتظری نداشته است و مشخص نشده که کدام عبارت از این مصاحبه مجرمانه بوده است.

عمادالدین باقی، نویسنده، روزنامه نگار و بنیانگذار انجمن دفاع از حقوق زندانیان و از مدافعان حقوق بشر است که هفتم دی ماه سال گذشته با حکم عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران در خانه اش بازداشت شد.

به گفته فاطمه کمالی احمد سرایی، همسر آقای باقی تاریخ حکم مربوط به ۲۹ آذر ماه ۱۳۸۸، ساعاتی پس از انتشار خبر درگذشت آیت الله منتظری و پیش از پخش مصاحبه آقای باقی با آقای منتظری از تلویزیون فارسی بی بی سی بوده است.

به گفته خانم کمالی دلیل بازداشت او در حکمی که ماموران ارائه کردند، "جلوگیری از سؤ استفاده از مرگ آیت الله منتظری" ذکر شده بود.

در دادنامه همچنین با اشاره به اینکه آقای باقی به دفتر آقای منتظری و تلویزیون بی بی سی "اجازه نداده است که معلوم شود مصاحبه کننده چه کسی بوده، آمده است: "اگر مطالب خاصی در مصاحبه نبوده است، آقای باقی از چه چیزی ترس داشت که مانع کار شود بنابر این مجموع فعالیت های به اصطلاح حقوق بشری آقای باقی و محکومیت های او و نوع رفت و آمدهای او با سفارتخانه ها و کشورهای خارجی در پرونده او منعکس است."

آقای باقی که تلاش هایی را برای لغو مجازات اعدام در ایران سازماندهی می کرده است، روز گذشته (۳۰ شهریور، ۲۱ سپتامبر) در شعبه ۱۰۵۷ دادگاه عمومی به اتهامات دیگری مربوط به پرونده انجمن دفاع از حقوق زندانیان، محاکمه شد.

او در ده سال گذشته سه بار زندانی شده و در مجموع چهار سال و نیم در زندان بوده است و در حال حاضر با وثیقه خارج زندان به سر می برد.

مطالب مرتبط