احمدی نژاد: آزادی دو آمریکایی در اختیار من نیست

Image caption ایران سارا شورد، نفر وسط، را آزاد کرده است

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در نیویورک گفته است که در مورد آزادی دو آمریکایی زندانی در اوین نفوذی ندارد و قاضی در این خصوص تصمیم خواهد گرفت.

او در مصاحبه با لری کینگ، مجری شبکه سی ان ان آمریکا درباره امکان دخالت برای آزادی شین باوئر و جاشوا فتال گفت: "بحث اعمال نفوذ نیست و اصولا چنین نفوذی ندارم اما برای این خانم که با قید وثیقه آزاد شد توصیه کردم و خوشبختانه با نگاه مهربانانه پرونده وی مورد بررسی قرار گرفت."

ایران اخیرا یکی از سه آمریکایی که سارا شورد نام دارد را آزاد کرد.

سارا شورد، شین باوئر و جاشوا فتال ۳۱ ژوئیه سال ۲۰۰۹ در منطقه مرزی کردستان عراق و به اتهام ورود غیرقانونی به خاک ایران دستگیر شدند.

رئیس جمهوری ایران که برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده است، گفت که سه آمریکایی به مرزهای کشورش تجاوز کردند و ورود غیر قانونی داشتند.

مادران شین باوئر و جاشوا فتال خواستار دیدار با محمود احمدی نژاد شده اند اما وی گفت که در این خصوص درخواستی نشده است اما "اگر درخواست شود با نظر مثبت بررسی می کنم" .

آقای احمدی نژاد از سرنوشت رابرت لوینسون مامور بازنشسته پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) ابراز بی اطلاعی کرد، اما گفت: "در این خصوص قرار شده است کمیته مشترک اطلاعاتی با دولت آمریکا تشکیل شده و به هم کمک کنیم تا اطلاعاتی از وی بدست بیاید."

مقام های آمریکایی تا کنون درباره چنین امکان تشکیل چنین هیاتی اظهار نظر نکرده اند.

بر اساس گزارش ها، رابرت لوینسون در سال ۲۰۰۷ میلادی در جزیره کیش ایران ناپدید شد.

کریستین لوینسون، همسر او، بارها در نیویورک برای ملاقات با محمود احمدی نژاد تلاش کرده، اما موفق به این کار نشده است.

محمود احمدی نژاد درباره آقای لوینسون گفت: "فکر می کنم که اگر سازمان اطلاعاتی آمریکا اطلاعات بیشتری در مورد این فرد در اختیار ایران قرار دهد، بهتر بتوان به او کمک کرد."

خانواده رابرت لوینسون می گویند او به عنوان یک شهروند خصوصی آمریکا برای انجام تحقیقات درباره قاچاق سیگار به کیش سفر کرده بود ولی گزارش هایی درباره دیدار او با یک متهم فراری آمریکایی در این جزیره منتشر شده است.

مقام های ایرانی از علت سفر و سرنوشت آقای لوینسون ابراز بی اطلاعی کرده اند.

درخواست گروه های اسلامی

شورای روابط آمریکا و جهان اسلام و تعدادی دیگر از گروه های اسلامی در ایالات متحده پیشتر از رئیس جمهوری ایران خواستند که دو آمریکایی زندانی در تهران را آزاد کند.

شورای روابط آمریکا و جهان اسلام می گوید که طی جلسه مشترکی در روز دوشنبه در نیویورک برای آزادی دو آمریکایی به محمود احمدی نژاد نامه ای ارائه شده است.

رئیس جمهوری ایران که برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شهر نیویورک آمریکا بسر می برد، پیشتر آزادی خانم شورد را "یک اقدام بزرگ انسان دوستانه" اعلام کرده بود.

گروه های اسلامی آمریکا در نامه خود از آزادی سارا شورد قدردانی کرده و نوشته اند: "ما معتقدیم که آزاد شدن او به بهبود روابط بین دو کشور کمک خواهد کرد و امیدواریم که تصمیمی مشابه درباره شین باوئر و جاش فتال اتخاذ شود."

سارا شورد، ۳۲ ساله که بیش از ۱۳ ماه در ایران زندانی بود پس از بازگشت به آمریکا در نیویورک اتهام جاسوس بودن را رد کرد و خواهان آزادی نامزد و دوستش شد.

در همین رابطه، محمود احمدی نژاد در مصاحبه با شبکه ای بی سی از آمریکا خواست هشت ایرانی را که به گفته او به طور "غیرقانونی" زندانی کرده است آزاد کند.

او از این زندانیان نام نبرد اما ظاهرا به افرادی اشاره داشت که به اتهام صدور تجهیزات نظامی به ایران در آمریکا زندانی شده اند.

اما خانم شورد یکشنبه گذشته در نیویورک گفت که او و همراهانش "هیچ جرمی" مرتکب نشده اند و بازداشت خود و دوستانش را "یک سوءتفاهم عظیم" خواند.

مطالب مرتبط