مسابقه فوتبالی که ۲۳ سال طول کشید

استان ایلام
Image caption فدراسیون فوتبال ایران روز بیست و سوم بهمن را روز شهدای زمین فوتبال چوار نامیده است

زمستان سال ۱۳۶۵، مردم شهر ایلام برای در امان ماندن از حملات هوایی ارتش عراق به این شهر، مجبور به ترک خانه‌های خود شدند.

بخشی از مردم با اسکان در چادر‌های صحرایی، در دامنه کوه قلاقیران و دشت زیبای دالاهو، در انتظار پایان حملات هوایی ارتش عراق و بازگشت به خانه‌های خود بودند.

تنها سر گرمی‌ آن روز‌های جوانان و نوجوانان رانده شده از خانه‌هایشان، فوتبال در زمین های خاکی بود.

روز ۲۳ بهمن سال ۱۳۶۵، به کمک بخشدار بخش چوار، یک مسابقه دوستانه فوتبال بین جوانان زیر هجده سال ایلام و منتخب بخش چوار برگزار شد.

یکی از دو تیم، تیم نوجوانان زیر هجده سال ایلام بود که طبق قوانین بین المللی کودک به شمار می آمدند.

بازی تا دقیقه ۵۵ ادامه داشت که هواپیماهای ارتش عراق به منطقه حمله کردند و آن مسابقه فوتبال را که در یک مکان غیر نظامی در جریان بود به خاک و خون کشیدند.

این مسابقه فوتبال هیچ گاه به پایان نرسید. در جریان این بمباران پانزده نفر، از جمله ، ۹‌بازیکن، داور مسابقه و پنج تن از تماشاچیان که همگی ‌خرد سال بودند، کشته شدند. تعدادی دیگر از بازیکنان نیز مجروح شدند که متاسفانه این جراحات منجر به معلولیت‌های جسمی‌ شان شد.

ادامه مسابقه فوتبال

بعد از بیست و سه سال، به همّت جوانان ایلامی، جریان این مسابقه فوتبال خونبار، به گوش مدیران فوتبال ایران رسید.

مقام های فدراسیون فوتبال از نزدیک با محل وقوع این جنایت آشنا شدند و جوانان ایلامی را تشویق به برگزاری بزرگداشت قربانیان آن جنایت در تاریخ نوزدهم بهمن ۱۳۸۸ کردند.

یکی از این جوانان با پرداخت تمام هزینه ‌ها و با کمک فدراسیون فوتبال تیم فوتبال هنرمندان و خبرنگاران را به ایلام دعوت کرد و سی‌و پنج دقیقه باقی‌مانده آن مسابقه خونبار را در یک مسابقه نمادین بین تیم های منتخب ایلام و هنرمندان برگزار کرد.

پشتکار جوانان ایلامی و همکاری برخی از نام آوران فوتبال، فدراسیون فوتبال را بر آن داشت تا روز ۲۳ بهمن را " روز شهدای زمین فوتبال چوار" در تقویم سالیانه خود درج کند.