وزیر اطلاعات ایران: عاملان بمبگذاری مهاباد شناسایی شدند

مصلحی
Image caption مصلحی از شناسایی عاملان انفجار خبر داده و ابراز امیدواری کرده که "در همین هفته دفاع مقدس به سزای اعمالشان" برسند

وزیر اطلاعات ایران از شناسایی عاملان بمبگذاری مهاباد و مجازات آنان در آینده نزدیک سخن گفته است.

روز پنجشنبه، 1 مهر (23 سپتامبر)، حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران، در گفتگو با خبرنگاران در مورد انفجار در مراسم رژه نظامی روز گذشته در شهر مهاباد، استان آذربایجان غربی، گفت: "مجموعه ای که این حرکت را انجام داده توسط سربازان گمنام امام زمان شناسایی شده اند."

مقامات دولتی و رسانه ها در جمهوری اسلامی معمولا از ماموران وزارت اطلاعات با عنوان سربازان گمنام امام زمان نام می برند.

آقای مصلحی در مورد انگیزه بمب گذاری مهاباد گفت "این حادثه همانند بقیه حوادثی است که استکبار برای رسیدن به هدف شوم از بین بردن وحدت شیعه و سنی طراحی می کند، به ویژه در شهری مثل مهاباد و در روزی که رژه برای هفته دفاع مقدس در حال اجراست."

وزیر اطلاعات گفت که تشکیلات امنیتی در مورد اینگونه حوادث اطلاع رسانی لازم را انجام داده بود تا دستگاه های مختلف نسبت به اینگونه حوادث هوشیار باشند.

وی افزود "البته در این حادثه، زحمات و هوشیاری خوبی وجود داشت اما با این حال، استکبار کار خود را انجام می دهد و به طراحی توطئه می پردازد."

آقای مصلحی در مورد نحوه شناسایی عاملان بمب گذاری روز گذشته توضیحی نداد اما گفت "امیدواریم به زودی به برکت خون شهدایی که جانشان در این حادثه فدا شد، در همین هفته دفاع مقدس، عاملان این حرکت را به سزای اعمالشان برسانیم."

هفته دفاع مقدس هر ساله به مناسب سالگرد آغاز جنگ هشت ساله ایران و عراق با مراسم سان و رژه در تهران و نقاط مختلف ایران در روز 31 شهریور (22 سپتامبر) آغاز می شود و تا 6 مهر (27 سپتامبر) ادامه دارد.

هنوز مراجع انتظامی و قضایی جمهوری اسلامی در مورد بازداشت احتمالی و پیگرد قانونی افراد خاصی در ارتباط با بمب گذاری مهاباد اظهار نظری نکرده اند.

افزایش تلفات

روز پنجشنبه، منابع خبری ایران به نقل از مقامات بیمارستانی در مهاباد، از شهرهای عمدتا کردنشین استان آذربایجان غربی، گزارش کردند که پزشک قانونی مرگ مغزی یکی از مجروحان حادثه بمب گذاری در این شهر را تایید کرده و در نتیجه، شمار قربانیان این حادثه به دوازده نفر افزایش یافته است.

Image caption اکثر کشته شدگان و زخمی های انفجار زنان حاضر در مراسم بوده اند

انفجار در مهاباد پیش از ظهر روز چهارشنبه در جریان مراسم نظامی سالگرد جنگ ایران و عراق و در محل استقرار تماشاچیان زن این مراسم روی داد و به استثنای یک کودک، سایر کشته شدگان این حادثه، زن بوده اند.

تلویزیون دولتی ایران به نقل از استاندار آذربایجان غربی گفته است که شمار زخمی های این حادثه به سی و پنج نفر می رسد هر چند به گزارش خبرگزاری فارس، منابع بیمارستانی مهاباد این رقم را تا شصت و پنج زخمی، از جمله حدود سی مرد و چند کودک، گزارش کرده است.

مراسم تشییع جنازه 10 نفر از قربانیان این انفجار دیروز در مهاباد برگزار شد.

همین خبرگزاری به نقل از جلال محمودزاده، نماینده مهاباد در مجلس، گفته است که هفت تن از کشته شدگان این حادثه از خانواده اعضای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی و از همسران یا دختران فرماندهان سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی بوده اند.

در مورد انفجار روز چهارشنبه جزئیات بیشتری در دست نیست اما یک مقام نظامی به تلویزیون دولتی ایران گفته است که عامل انفجار یک بمب ساعتی بوده که بر روی درختچه ای در میان جمعیت نعبیه شده بود و ساعت 10 و 10 دقیقه صبح منفجر شد.

انگیزه بمب گذاری مهاباد مشخص نیست و تا کنون هیچ سازمان و گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است.

این حادثه نه تنها از سوی مقامات و نهادهای دولتی ایران، بلکه توسط گروه های مخالف جمهوری اسلامی از جمله سازمان 'پژاک'، 'حزب زحمتکشان کرد' (کومله) و 'حزب دموکرات کردستان ایران' به شدت تقبیح شده است.

وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز این بمب گذاری را اقدامی تروریستی دانسته و ضمن ابراز همدردی با بازماندگان قربانیان این انفجار، بر تلاش مشترک جهانی برای مقابله با تروریسم در تمامی اشکال آن تاکید کرده است.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، با صدور پیامی، بی آنکه از گروه خاصی نام ببرد، گفته است که انفجار در مهاباد "سند تازه ای را بر اسناد جنایات نظام ظالم و فاسد حاکم بر جهان افزود" و این اقدام را "گواه روشنی بر درماندگی دشمن شب پرست" خوانده است.

آقای احمدی نژاد به وزارت کشور دستور داده است تا فورا به این حادثه رسیدگی کند.

مطالب مرتبط