سوء قصد به جان دو پزشک ایرانی ظرف دو روز

دکتر غلامرضا سرابی
Image caption دکتر سرابی هم اکنون در بخش ICU بیمارستان امام حسین تهران بستری است

کمتر از ۲۴ ساعت پس از به قتل رسیدن دکتر عبدالرضا سودبخش، پزشک ایرانی که در مقابل محل کارش با شلیک گلوله فردی ناشناس کشته شد، دکتر غلامرضا سرابی، دیگر پزشک متخصص ایرانی هم با شلیک گلوله راهی بیمارستان شد.

آقای سرابی، متخصص داخلی و فوق تخصص قلب و عروق، شامگاه چهارشنبه ۳۱ شهریور (۲۲ سپتامبر) در برابر مطب خود واقع در منطقه نارمک (شمالشرق تهران) از سوی فردی ناشناس و با شلیک مستقیم گلوله به پهلوی چپ، مورد سوء قصد قرار گرفت.

روز سه شنبه ۳۰ شهریور (۲۱ سپتامبر) نیز دکتر عبدالرضا سودبخش، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، در برابر مطب شخصی خود مورد هدف گلوله قرار گرفته و کشته شده بود.

پلیس آگاهی تهران هنوز از انگیزه و هویت عامل یا عاملان این سوء قصدها اطلاعاتی منتشر نکرده اما احتمال وجود ارتباط میان این دو واقعه را رد کرده است.

سرهنگ عباسعلی محمدیان، رئیس پلیس آگاهی تهران، امروز (پنجشنبه اول مهر) گفت: "تا کنون زنجیره ای بودن این حوادث مشخص نشده است."

پلیس آگاهی ایران که مسئول اصلی تحقیق در مورد پرونده های جنایی است، روز گذشته و پس از کشته شدن آقای سودبخش، اعلام کرده بود که "انگیزه شخصی" علت این واقعه بوده است.

وبسایت های مخالفان دولت ایران با "ترور" خواندن این سوء قصدها احتمال ارتباط میان این دو واقعه را مطرح کرده اند.

مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت ایران، روز گذشته و ساعاتی پس از کشته شدن آقای سودبخش خواهان شناسایی عاملان این واقعه توسط نیروی انتظامی شده بود.

شهاب الدین صدر، نماینده مجلس و رئیس سازمان نظام پزشکی ایران نیز امروز با حضور در بیمارستان امام حسین تهران و هنگام عیادت از دکتر سرابی، خواهان سرعت بخشیدن به جریان رسیدگی به پرونده عاملان سوء قصد به دو پزشک ایرانی شد.

آقای صدر همچنین از سابقه تهدید چندباره دکتر سرابی توسط برخی از بیماران او خبر داد و گفت: "امکان اینکه این ترورها پروژه‌ای برای سوء قصد به جان برخی پزشکان است وجود دارد اما تا اعلام و پیگیری مراجع قضائی و انتظامی هیچ چیز مشخص نیست."

رئیس نظام پزشکی ایران با اشاره به ضرب و جرح پرستار یاسوجی که در اوایل شهریور ماه به وقوع پیوست، گفت: "مسلم است، برخی فضاسازی‌هایی که ایجاد و کم‌لطفی‌هایی که به خدمات همکارانم می‌شود، در زمینه سازی چنین حوادثی موثر است."

عبدالوهاب دانش نیا، پرستار بیمارستان شهید بهشتی شهر یاسوج، دوازدهم شهریور ماه بر اثر حمله یکی از همراهان بیمار، چشم چپ خود را از دست داده بود.