یکی از فرماندهان جندالله کشته شد

خدابخش شه بخش
Image caption کروه جندالله با انتشار عکسی از آقای شه بخش، کشته شدن او را تایید کرده است

سپاه پاسداران ایران از کشته شدن یکی از فرماندهان گروه جندالله در جریان عملیات آزاد کردن گروگان ها در جنوب شرق ایران خبر داد.

سرتیپ پاسدار محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران روز پنجشنبه اول مهر (۲۳ سپتامبر) اعلام کرد که در جریان عملیات آزاد کردن گروگان ها در منطقه سرباز در استان سیستان و بلوچستان، که چند روز پیش انجام شد، خدابخش شه بخش از فرماندهان گروه جندالله کشته شده است.

آقای پاکپور، آقای شه بخش را از نزدیکان عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جنبش مقاومت مردمی ایران (جندالله) معرفی کرد و اعلام کرد که او از فرماندهان تعدادی از حمله های مسلحانه که در سال های اخیر در استان سیستان و بلوچستان روی داده، بوده است.

از سوی دیگر سایت اینترنتی جنبش مقاومت مردمی ایران (جندالله) اعلام کرد که خدابخش شه بخش، در جریان درگیری که روز شنبه ۲۷ شهریور در منطقه سرباز روی داد، کشته شده است.

بر اساس نوشته این سایت او سال ها پیش از بنیانگذاران گروهی به نام "سازمان مبارزان بلوچستان" بوده است و چندین عملیات را علیه ارتش و سپاه پاسداران ایران فرماندهی کرده است.

همچنین این سایت نوشته است که او پیشتر با عبدالمالک ریگی و پس از اعدام او با محمد ظاهر بلوچ، رهبر فعلی گروه جندالله "بیعت" کرده است.

عبدالمالک ریگی، رهبر گروه "جنبش مقاومت ملی ایران" موسوم به جندالله روز یکشنبه ۳۰ خرداد اعدام شد.

ایران جندالله را گروهکی تروریستی می داند که قصد ایجاد ارعاب و تنش در منطقه جنوب شرق ایران و ایجاد "تفرقه" میان مسلمانان سنی و شیعه در این کشور را دارد و توسط سرویس های اطلاعاتی کشورهای غربی و اسرائیل حمایت می شود.

روز پنجشنبه گذشته گزارش شد که پنج تن از نیروهای نظامی و یک کارمند در جاده چابهار به زاهدان و در نزدیکی شهرستان سرباز گروگان گرفته شده اند.

چند روز بعد برخی مقامات ایران از جمله معاون امنیتی استاندار سیستان و بلوچستان و همچنین آقای پاکپور اعلام کردند که جریان عملیات نجات گروگان ها پنج نفر از آنها آزاد و یک نفر کشته شدند، اما این خبر یک روز بعد تصحیح و اعلام شد که همه گروگان ها آزاد شده اند.