ابراز نگرانی گزارشگران بدون مرز برای وبلاگنویسان زندانی در ایران

گزارشگران بدون مرز
Image caption گزارشگران بدون مرز بارها از وضعیت روزنامه نگاران در ایران انتقاد کرده است

سازمان گزارشگران بدون مرز نسبت به خطر صدور حکم اعدام برای دو وبلاگنویس ایرانی هشدار داده و ابراز نگرانی کرده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز، روز پنجشنبه ۲۳ سپتامبر (اول مهر) با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد: "با توجه به اتهامات سنگین و بی پایه و اساس علیه وحید اصغری و حسین درخشان، خطر صدور حکم اعدام برای آنها بنا به قوانین اسلامی وجود دارد."

این سازمان از جامعه جهانی خواسته است که به "سکوتشان" درباره وبلاگنویسان و روزنامه نگاران زندانی در ایران پایان دهند و از مقامات ایرانی درباره وضعیت این زندانیان "بازخواست" کنند.

چند روز پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه در کیفرخواست حسین درخشان، اتهاماتی چون "سب النبی"، "توهین به مقدسات"، "همکاری با دول و گروه های متخاصم"، "تبلیغ علیه نظام اسلامی"، "تبلیغ به نفع گروهک های ضدانقلاب"، "توهین به رهبری و رئیس جمهوری" و "راه اندازی و مدیریت سایت های مبتذل و مستهجن" مطرح شده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز این وبلاگنویس را قربانی"جنگ داخلی نهادها و جناح های اطلاعاتی و سپاه پاسداران" دانسته است و با توجه به اینکه آقای درخشان، وبلاگنویس تابعیت کانادایی نیز دارد از مقامات این کشور خواسته است تا "برای آزادی او و همه روزنامه نگاران و وب نگاران زندانی در ایران تلاش کنند."

در این بیانیه همچنین درباره وحید اصغری، و اینکه او تحت فشار و شکنجه مجبور به اعترافاتی شده است که برای محکوم شدن او در اختیار دادگاه قرار می گیرد، هشدار داده شده است.

در این باره آمده است: "تنها 'جرم' وحید اصغری در اختیار داشتن فضایی در اینترنت و میزبانی سایت هایی از جمله چند سایت متعلق به 'مخالفان نظام' بوده است."

سازمان گزارشگران بدون مرز همچنین نسبت به فعالیت "مرکز بررسی جرایم سازمان یافته" سپاه پاسداران ایران و به طور مشخص سایت مربوط به آن "گرداب" و "ارتش سایبری"ابراز نگرانی کرده است.

بر اساس بیانیه این سازمان بین المللی مدافع آزادی بیان مسئولیت شناسایی و دستگیری وبلاگنویسان با این سازمان های وابسته به سپاه پاسداران است.

در این بیانیه وضعیت کوهیار گودرزی و حسین رونقی ملکی نیز "نا بسامان" توصیف شده است.

پیش از این هم، گزارشگران بدون مرز، در بیانیه ای، ایران را بزرگ ترین زندان روزنامه نگاران نامیده و خواهان آزادی فوری تمام روزنامه نگاران زندانی در این کشور شده بودند.

چندی پیش سازمان گزارشگران بدون مرز با محکوم کردن دادگاه معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری اخیر نسبت به پیاده شدن "سناریوی وحشت" جمهوری اسلامی از طریق اعدام بازداشت شدگان هشدار داده بود: "رهبران جمهوری اسلامی گمان می‌کنند با اعدام می توانند آرامش را به این کشور بازگردانند."

گزارشگران بدون مرز، سازمانی بین المللی و غیر انتفاعی است و مقر آن در پاریس قرار دارد، این سازمان در زمینه آزادی بیان و دفاع از روزنامه نگاران فعالیت می کند.

مطالب مرتبط